- Fraktal na stulecie
Fraktal na stulecie
środa, 27 marzec 2019
W ramach obchodów Jubileuszowego Roku Matematyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w piątkowe popołudnie 22 marca 2019r. uczniowie ułożyli na boisku szkolnym piąty etap konstrukcji tzw. dywanu Sierpińskiego, składający się z 243 osób.
Kaliskie liceum liczy 374 uczniów, dlatego wyższego etapu nie udałoby się skonstruować. Grupa uczniów z klasy drugiej pod opieką nauczycielek matematyki – Danuty Stempień, Zyty Bogacz i zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, wytyczyła na szkolnym boisku punkty, w których stanęło 243 uczniów. Finał był imponujący. Żywy dywan Sierpińskiego, w postaci fraktala składającego się z trójkątów powstał na szkolnym boisku.
Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i piękną formę uczczenia setnej rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM).

Katarzyna Witek

Link do filmu:
https://1drv.ms/v/s!Alj2AFcKYAscp20A27_dWPS-auxU