- SZKOLENIE Z ŻOŁNIERZAMI 2 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ
SZKOLENIE Z ŻOŁNIERZAMI 2 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ
czwartek, 28 marzec 2019
Poniedziałek 25 marca 2019r. był pracowitym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu, zrealizowanym we współpracy z żołnierzami 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca.
Część zajęć odbywała się na sali gimnastycznej, gdzie miało miejsce m.in. szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz znajdowały się punkty szkoleniowe przygotowane przez żołnierzy, gdzie młodzież zapoznawała się z bronią strzelecką używaną w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Uczniowie ćwiczyli składanie i rozkładanie karabinka Beryl i karabinka AKM. Na boisku szkolnym młodzież ćwiczyła pod kierunkiem wojskowych instruktorów rzut granatem, a uczniowie z klasy 1c musztrę.
Szkolenie wizytował dowódca batalionu dowodzenia 2 Brygady Zmechanizowanej ppłk Zdzisław Zaorski, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miasta Paweł Kulbacki, a także goszczący w szkole przedstawiciele Armii Amerykańskiej.
Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował żołnierzom 2 Brygady Zmechanizowanej za przygotowanie profesjonalnych zajęć dla uczniów. Na ręce ppłk Zdzisława Zaorskiego złożył podziękowania dla dowódcy jednostki płk dypl. Arkadiusza Szkutnika za współpracę i pomoc w procesie szkolenia i wychowania patriotycznego uczniów klas wojskowych, przyszłych żołnierzy Wojska Polskiego.
Następnie dyrektor szkoły zaprezentował gościom z 2 Brygady Zmechanizowanej, samorządowcom i żołnierzom amerykańskim wystawę historyczną w izbie pamięci ZSP w Kaliszu Pomorskim. Koordynatorem szkolenia był opiekun klas wojskowych w ZSP w Kaliszu Pomorskim mjr rez. Andrzej Kowalewski.

Maciej Rydzewski