- Z Erasmusem+ we W這szech
Z Erasmusem+ we W這szech
czwartek, 28 marzec 2019
W dniach od 11 do 17 marca 2019r. grupa uczni闚 i nauczycieli z Zespo逝 Szk馧 Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim realizowa豉 kolejny, w這ski etap projektu „Be aware for your future” w ramach projektu Erasmus+.
Uczniowie kaliskiego liceum – Natalia Kopczyk, Aleksandra Kowalczyk, Agnieszka Reczko, Rozalia Hildebrand, Julia Struga豉, Zuzanna Mieszkowska i Franciszek Halapacz wraz z koordynatorem Ann Arcimowicz oraz nauczycielami Karolem Kalin i Beat Wrzosek- Majewsk sp璠zili sze嗆 pracowitych dni w miejscowo軼i Termini Imerese we W這szech. We wtorek 12 marca w szkole I.IS.S.S „Stenio” uroczy軼ie rozpocz皻o drugie mi璠zynarodowe szkolenie uczestnik闚 projektu. Opr鏂z uczni闚 ZSP w Kaliszu Pomorskim, w spotkaniu wzi瘭i udzia uczniowie ze szk馧 z Litwy (Krazia), υtwy (Jaunpils), Turcji (Etimesgut) oraz szko豉 goszcz帷a z W這ch.
Pierwszego dnia po uroczystym powitaniu i prezentacji pa雟tw grupa medyczna Medical Team z ZSP w Kaliszu Pomorskim rozpocz窸a prowadzenie zaj耩 z pierwszej pomocy. Om闚iona zosta豉 resuscytacja serca oraz pozycja boczna bezpieczna. Po zaj璚iach praktycznych uczestnicy spotkania wyruszyli zwiedza miasto Termini Imerese.
Drugiego dnia rano uczestnicy projektu zwiedzili pi瘯ne muzeum sztuki staro篡tnej, a nast瘼nie udali si na spotkanie z pani burmistrz. Po porannym relaksie odby造 si kolejne zaj璚ia z pierwszej pomocy, a po ich zako鎍zeniu uczniowie w這skiej szko造 zaprezentowali malownicze przedstawienie w wykonaniu lokalnej grupy folklorystycznej.
W czwartek zaj璚ia z pierwszej pomocy rozpocz皻o z samego rana. Uczestnicy spotkania projektowego uczyli si, jak post瘼owa w przypadku z豉mania otwartego, poparzenia, cia豉 obcego w organizmie oraz napadu drgawkowego. Po zako鎍zonych zaj璚iach uczestnicy pojechali odwiedzi 鈔edniowieczne miasteczko Cefalu.
Kolejny dzie rozpocz掖 si od pokaz闚 umiej皻no軼i miejscowej stra篡 po瘸rnej, gdzie opr鏂z profesjonalnie przeprowadzonej akcji przez stra瘸k闚, mieli鄉y r闚nie okazj pozna ich go軼inno嗆. Po po逝dniu w ramach zaj耩 z pierwszej pomocy przeprowadzony zosta test z wiadomo軼i i umiej皻no軼i nabytych podczas drugiego mi璠zynarodowego spotkania, za po nim szko豉 goszcz帷a przygotowa豉 mi陰 niespodziank w formie mini dyskoteki, podczas kt鏎ej mieli鄉y r闚nie okazj spr鏏owa tradycyjnych w這skich przysmak闚.
W sobot, po kilku dniach intensywnej pracy pojechali鄉y do miejscowo軼i Palermo, gdzie podziwiali鄉y wspania貫 zabytki tego miasta oraz odwiedzili鄉y tradycyjny w這ski rynek.
Ostatniego dnia uczestnicy otrzymali wypracowane certyfikaty uko鎍zenia kolejnego etapu szkolenia z pierwszej pomocy oraz certyfikaty uczestnictwa w drugim mi璠zynarodowym spotkaniu we W這szech. Nadszed czas po瞠gna, wsp鏊nych ostatnich rozm闚 oraz wspomnie.
Z niecierpliwo軼i oczekujemy kolejnego, trzeciego ju spotkania w Turcji podczas realizacji kolejnego etapu projektu „ Be aware for your future” w ramach programu Erasmus+.

Karol Kalina, Beata Wrzosek- Majewska