- Warsztaty z geologii i paleontologii Skamieniałości z eratyków  świadkowie historii Ziemi
Warsztaty z geologii i paleontologii Skamieniałości z eratyków  świadkowie historii Ziemi
czwartek, 28 marzec 2019
We wtorek 26 marca 2019 r. uczniowie klas drugich ZSP w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w nietypowej lekcji geologii i paleontologii. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim zorganizowały spotkanie z dr inż. arch. Przemysławem Sztajnerem, pracownikiem naukowym Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wykład dla uczniów geografii rozszerzonej, których opiekunem był nauczyciel geografii Paweł Łuczko, to nietypowa podróż w czasie oraz interesujące i bogate uzupełnienie wiedzy z lekcji i ze szkolnych podręczników. Praktyczna część, związana z wyjazdem do kopalni w Mielenku Drawskim, była skuteczną możliwością sprawdzenia swojej wiedzy w terenie. Żwirownia z Mielenka po raz kolejny stała się „poligonem” dla poszukiwaczy skamieniałości w skałach osadowych. Nie zabrakło ich także tym razem. Choć pogoda nie zachęcała do pracy z młotkiem, to kilka cennych skamieniałości, świadków historii Ziemi udało nam się odnaleźć.
Dla uczniów kaliskiego liceum rozpoznawanie skał to nie nowość. Niedawno rozpoznawali skały widniejące w murach kaliskiego pałacu. Dzięki staraniom pana Piotra Bejnarowicza z kaliskiej Mediateki, udało się zorganizować warsztaty dla młodzieży, za co serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zachęciło młodych ludzi do własnych odkryć i było pretekstem do kolejnych zajęć i wyjazdów w teren z doktorem Sztajnerem.

Paweł Łuczko