- PODIUM W TRZECIEJ RUNDZIE POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
PODIUM W TRZECIEJ RUNDZIE POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
czwartek, 04 kwiecień 2019
W czwartek 28 marca 2019r. drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczestniczyła w III rundzie Pomorskiej Ligi Historycznej, która odbyła się na Uniwersytecie Szczecińskim. Uczniowie pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego zajęli trzecie miejsce.
III runda PLH – „Niech historia przemówi. Materialne świadectwa przeszłości” polegała na wykonaniu przez drużyny postera prezentującego wybrany zabytek związany z miejscowością, w której mieszkają. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego wybrali wyjątkowy symbol miasta, jakim jest Kamień Szlifierski. Maciej Kisała z klasy 1ti narysował poster pt. „Kaliski Kamień Charakterów” na komputerze. Ciekawym elementem postera jest kod QR, który przenosi osoby zainteresowane historią Kamienia Szlifierskiego na stronę historyczną kaliskiego liceum redagowaną przez uczniów pod kierunkiem polonistki Joanny Mączkowskiej i badacza dziejów miasta Bogumiła Kurylczyka.
Drużyny, które spotkały się w czwartek na Uniwersytecie Szczecińskim opowiadały uczestnikom konkursu i jury składającemu się z pracowników naukowych uczelni i dyrektora Muzeum w Stargardzie o swoich posterach. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali – Karolina Kraska, Mateusz Martenka i Maciej Kisała. Ostatecznie w łącznej ocenie jurorów i kolegów z pozostałych drużyn uplasowali się na trzecim miejscu. Po trzech konkursowych rundach zajmują także trzecią lokatę.
Pomorska Liga Historyczna to konkurs dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych organizowany od 2016 roku przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej celem jest zgłębianie historii Pomorza Zachodniego w powiązaniu z dziejami Polski i Europy.

Gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych rundach Pomorskiej Ligi Historycznej.

(ZSP)