- Absolwenci kaliskiego Liceum odebrali świadectwa
Absolwenci kaliskiego Liceum odebrali świadectwa
niedziela, 07 czerwca 2020
W ponad siedemdziesięcioletniej historii kaliskiego Liceum po raz pierwszy nie odbyło się tradycyjne pożegnanie abiturientów. Tegoroczni maturzyści, których w tym roku jest 99 odebrali świadectwa w bezpieczny sposób, w pierwszym tygodniu czerwca. Przez kilka dni w różnych godzinach w sekretariacie szkoły zjawiali się młodzi ludzie, aby dopełnić formalności.
To była trudna, ale konieczna decyzja. Zdrowie naszych absolwentów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi stawiamy na pierwszym miejscu. Wiadomo, że najlepszym zabezpieczeniem przed zakażeniem koronawirusem jest rezygnacja ze spotkań i zgromadzeń większej liczby osób. Bezpieczeństwo to nasz priorytet w czasach pandemii - powiedział dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.
Kaliskie Liceum, o czym wiedzą najlepiej jego absolwenci i powtarzają to swoim następcom podczas sentymentalnych odwiedzin, otwiera młodym ludziom okno na świat. Obowiązkowe lekcje uzupełniają bowiem liczne nadprogramowe zajęcia i warsztaty, m.in. teatralne, dziennikarskie, muzyczne, fotograficzne, matematyczne, astronomiczne, biologiczne, z zakresu pierwszej pomocy i historyczne.
Prowadzona tu edukacja wychodzi daleko poza zabytkowe mury szkoły, gdyż jej wychowankowie kształcą się także na zajęciach wyjazdowych w uczelniach Szczecina, Krakowa i Warszawy, a nawet Londynu oraz na poligonie drawskim. Biorą z sukcesami udział w konkursach i zawodach sportowych oraz sportowo - obronnych. Uczniowie z klas dwujęzycznych zdobywają certyfikaty językowe Cambridge English. Najlepsi na najwyższym poziomie C2. Uczniowie technikum informatycznego zdobywają dodatkowe kwalifikacje oraz umiejętności, np. prawo jazdy, uczestnicząc w projekcie w ramach Kontraktu Samorządowego realizowanego przez powiat drawski.
Nic zatem dziwnego, że nie ma w Polsce liczącego się uniwersytetu czy akademii, gdzie nie studiowaliby kaliscy maturzyści, poczynając od nauk ścisłych, inżynierii, informatyki i medycyny, po dziennikarstwo, prawo, literaturę oraz sztuki piękne. „Czerwona Szkoła” przyciąga kolejne roczniki uczniów, by zdobywali wszystko co jest na tym etapie kształcenia potrzebne do realizacji życiowych planów i marzeń, czego życzymy również tegorocznym absolwentom.

Joanna Mączkowska, Maciej Rydzewski