- WARSZTATY HISTORYCZNE
WARSZTATY HISTORYCZNE
czwartek, 09 październik 2014
WARSZTATY HISTORYCZNE W WILANOWIE, KAZIMIERZU DOLNYM, LUBLINIE I ZAMOŚCIU ZORGANIZOWANE PRZEZ MAGAZYN HISTORYCZNY "MÓWIĄ WIEKI"
W dniach od 30 września do 3 października 2014 r. grupa uczennic z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Alicja Bulkiewicz, Malwina Cybulska i Gabriela Stempień pod opieką pana Macieja Rydzewskiego wzięła udział w warsztatach historycznych. Organizatorem zajęć był magazyn historyczny "Mówią wieki". Były one główną nagrodą dla laureatów XVI edycji Szkolnej Ligii Historycznej w roku szkolnym 2013/2014, w której nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce. Uczniowie/laureaci z sześciu szkół z całego kraju zwiedzili dużo ciekawych miejsc, takich jak Wilanów, Lublin, Zamość i Kazimierz Dolny.
Po podróży do Warszawy uczestnicy udali się do pałacu w Wilanowie, gdzie zwiedzili Muzeum Pałacu Króla Jana III. Zwiedzanie było połączone z kreatywną lekcją muzealną. Gdy tylko uczniowie z opiekunami zakończyli „lekcję” przystąpili do zwiedzania pięknych wilanowskich ogrodów. Następnie wyruszyli w podróż do Kazimierza Dolnego, gdzie znajdował się nocleg. Następnego dnia pojechali do Lublina. Mieli tam okazję zwiedzić zamek, Kaplicę Św. Trójcy oraz starówkę. Zwiedzanie było połączone z konkursem polegającym na poszukiwaniu informacji i wypełnianiu kart pracy dotyczących odwiedzanych miejsc. Uczniowie mogli w ten sposób poszerzyć swoją wiedzę oraz kształcić umiejętności orientacji w terenie i komunikacji interpersonalnej, a także współpracy w grupie. W czwartek uczniowie po śniadaniu wyjechali do Zamościa, gdzie zapoznali się z historią i architekturą oraz zabytkami miasta. Karty pracy zawierały kolejne zagadki do odkrycia. Po powrocie do hotelu przyszedł czas na wykonanie kolejnego zadania warsztatowego, napisanie eseju historycznego na niełatwy temat: "Co nam zostało po wieloetnicznej i wielokulturowej Rzeczpospolitej". Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy zwiedzali Kazimierz Dolny, małą miejscowość położoną nad Wisłą, mniejszą od Kalisza Pomorskiego, ale pełną uroku i licznych zabytków. Popołudniu odbyło się podsumowanie warsztatów. Komisarz Szkolnej Ligi Historycznej pan Wojciech Kalwat, omówił eseje poszczególnych drużyn i wynagrodził laureatów konkursu nagrodami książkowymi oraz pamiątkowymi dyplomami. Po powrocie do Warszawy uczniowie rozjechali się do domów.
Cała wycieczka była bardzo ciekawa. Uczestnicy wyjazdu nie ograniczali się do zwykłego zwiedzania poznawanych miejscowości. Bardzo atrakcyjne okazały się zadania warsztatowe, chociaż wymagały sporego wysiłku i pracy. Spotkanie się z „konkurencją”, pozostałymi laureatami SLH zaowocowało o nowe znajomości i przyjaźnie. To doświadczenie uczestnicy warsztatów zapamiętają na długo. Jest to też motywacja do dalszej pracy i udziału w kolejnej edycji konkursu.