- Warsztaty z literaturą w roli głównej
Warsztaty z literaturą w roli głównej
poniedziałek, 05 października 2020
Trwają warsztaty teatralne, których uczestnicy odgrywają sceny z kilku wybranych dzieł polskiej literatury klasycznej. Oczywiście najpierw ćwiczą podstawy aktorskiego rzemiosła, czyli wymowę i mimikę, tak by jak najwierniej odegrać bohaterów ze znanych utworów. A przy tym ożywić ich nadając nowe, współczesne brzmienie książkowym monologom i dialogom.
- Uczę ruchu scenicznego, przełamywania barier przed występem publicznym i rozwijam aktorskie talenty uczestników moich warsztatów. Pragnę bowiem, aby zaangażowali się w zaplanowany, twórczy proces refleksji nad językiem oryginału i nadali mu własny kształt, lecz bez uszczerbku dla pierwotnego przesłania literackich utworów, które wykorzystujemy w ćwiczonych etiudach – wyjaśnia prowadząca zajęcia Joanna Mączkowska, dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej.
Joanna Mączkowska jest także polonistką (absolwentką UAM w Poznaniu),stąd warsztaty teatralne poprzedziły warsztaty literackie, na których przypomniano sobie ze szkolnej listy lektur tak znane utwory jak, np. Katarynka i Janko Muzykant. W ich tekście wyszukiwano wyrazy brzmiące dziś anachronicznie lub wręcz niezrozumiałe i zastępowano je współczesnymi odnośnikami. Tak powstały nowe wersje klasycznych dzieł. I właśnie one zostaną publicznie wystawione na scenie stanowiąc końcowy efekt realizowanego projektu.
Zajęcia odbywają się w ramach zadania Ojczysty-nasz ulubiony! realizowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty-dodaj do ulubionych 2020.

(ZS Kalisz Pomorski)