- Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim
Wesołe szlifowanie uczniowskich charakterów w Kaliszu Pomorskim
niedziela, 11 października 2020
W dniu 1 października Licealiści z kaliskiego Zespołu Szkół znowu ożywili słynny, miejscowy Schleifstein, czyli kamień służący według starych legend do szlifowania charakterów. Sięgająca średniowiecza miejscowa tradycja głosiła, że obrzęd ten powodował u delikwentów tak skuteczną zamianę cech złych na dobre, że nawet – jak wówczas powiadano – gbur nabierał dzięki temu pańskich manier. Uwspółcześniona na początku XX wieku tradycja dotyczyła już głównie nowożeńców. Zjeżdżali tu tłumnie z całych Niemiec, by pan młody uzyskał po ceremonii oszlifowania certyfikat dozgonnej wierności małżonce.
Wierność, miłość i przyjaźń są ważne w każdej epoce, dlatego kolejne klasy kaliskich licealistów, podobnie jak to było teraz 1 października, z wielką ochotą przebierają się w ślubne suknie i garnitury, by radosnym pochodem przemaszerować ulicami Kalisza Pomorskiego pod zachowany, oryginalny Schleifstein nieopodal Stadionu Miejskiego. – Uczestnicy poznają najpierw związane z kamieniem szlifierskim legendy. Opowiada je i wyjaśnia historyczne konteksty Bogumił Kurylczyk- autor scenariusza widowiska. Natomiast samą ceremonię prowadzi młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra” przygotowywana do tego podczas warsztatów teatralnych– wyjaśnia Joanna Mączkowska (reżyser teatralny po krakowskiej Akademii Teatralnej).
Zanim przystąpiono do szlifowania charakterów i uczuć, zabrzmiał wprowadzający właściwą atmosferę uroczystości, oryginalny wiersz z przedwojennych czasów. Oto jego najważniejszy fragment (Kallies - to niemiecka nazwa Kalisza Pomorskiego):
W Kallies znanym na świat cały,
jest magistrat czarno-biały.
Zgodnie z jego zarządzeniem,
nikt nie może tu być leniem.
Nie masz chęci do roboty?
W głowie same masz głupoty?
Tego ci zakazujemy!
Ciebie wnet oszlifujemy!

Certyfikaty potwierdzające oszlifowanie wręczali uczniom: Joanna Mączkowska, Bogumił Kurylczyk i Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim- Maciej Rydzewski.
Dziękujemy Staroście Drawskiemu i Zarządowi Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe odkrywania historii lokalnej przez młodzież w ramach działań pozaszkolnych na rok 2020. Dziękujemy także Dyrekcji Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim za udostępnienie rekwizytów oraz Klaudii Worach, uczennicy kaliskiego Liceum, za wykonanie zdjęć.

(ZS)