- Seniorzy użyczają głosu bajkowym postaciom
Seniorzy użyczają głosu bajkowym postaciom
niedziela, 11 października 2020
W ramach warsztatów teatralno-literackich seniorzy pracują nad baśnią O królewnie Śnieżce. Użyczają oni głosów występującym w niej postaciom, a jako główna bohaterka przemów i z głośników kierowniczka grupy wokalnej Violki – Violetta Zbytek.
Seniorzy dotąd nie nagrywali żadnego słuchowiska i są tymi działaniami w sferze audio, czyli wyłącznie w świecie dźwięku, wręcz zafascynowani. – Nie spodziewałam się, że uczestnicy mają aż tak wielką wrażliwość na słowo mówione do mikrofonu, którym trzeba wyczarować dla słuchacza cały bajkowy świat królewny Śnieżki – podkreśla Joanna Mączkowska. Jako dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej prowadzi z seniorami, przed właściwym nagraniem słuchowiska, warsztaty teatralno-literackie oraz próby mikrofonowe.
Dodajmy, że powstałe w ramach warsztatów słuchowisko nie będzie tylko odtworzeniem znanej baśni. Pojawią się w nim nowe, językowe akcenty, gdyż wyszukane w tekście wyrazy dawne, już anachroniczne, zostaną zastąpione ich obecnie używanymi odpowiednikami. Innymi słowy i dobra Śnieżka, i niedobra Macocha zabrzmią zupełnie współcześnie. Natomiast sama opowieść również uzyska nieoczekiwane zwroty akcji w nowo powstałym scenariuszu.
Zajęcia odbywają się w ramach zadania Ojczysty-nasz ulubiony! realizowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty-dodaj do ulubionych 2020.
(ZSKP)