- Jak przemawiać, by nas słuchano?
Jak przemawiać, by nas słuchano?
niedziela, 11 października 2020
Dnia 6 października 2020r. uczniowie z klasy 3a i 3b kaliskiego liceum wzięli udział w warsztatach dotyczących retoryki. Zajęcia poprowadził Henryk Heropolitański, dziennikarz regionalnych telewizji, lektor i rzecznik prasowy związany z wieloma znanymi instytucjami.
Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przemawiać, by słuchaczy zainteresować. Takie wskazówki okazały się bardzo przydatne maturzystom. Od wielu lat egzamin ustny z języka polskiego spędza im sen z powiek. Dzięki przekazanej wiedzy licealiści poczuli się o wiele pewniej i z nadzieją patrzą w maturalną przyszłość.
Zajęcia pomogły młodzieży doszlifować zdobyte umiejętności w zakresie wystąpień publicznych. Prowadzący przekonywał słuchaczy, by zwrócili uwagę na mowę ciała, ponieważ postawa mówcy zasadniczo wpływa na reakcję odbiorcy. Niby to oczywiste, jednak często się o tym zapomina.
- Uwagi przekazane przez pana Heropolitańskiego z pewnością pomogą mi opanować stres oraz zbudować logiczną i spójną wypowiedź. Zarówno podczas egzaminu ustnego jak i innych publicznych wystąpień - komentowała Amelia Ciosmak, uczennica klasy III „a”.
Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Jednym z partnerów projektu opracowanego przez przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim jest ZS w Kaliszu Pomorskim
Tegoroczni maturzyści serdecznie dziękują Pani Aleksandrze Radeckiej za zaangażowanie w organizację kolejnych ciekawych wykładów i warsztatów, dotyczących naszego ojczystego języka.

Adriana Cybulska - uczennica klasy 3a