- NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
poniedziałek, 01 grudnia 2014
W dniu 28 listopada 2014 r. grupa uczniów z liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego odwiedziła wystawę historyczną przygotowaną przez kolekcjonera pamiątek z przeszłości i pasjonata historii pana Wiesława Piotrowskiego z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w sali wystawowej na dworcu kolejowym w Drawsku Pomorskim.
Uczniowie mieli okazję do zapoznania się z wieloma pamiątkami związanymi z dziejami Polski w okresie międzywojennym i naszym regionem. Były to książki, dokumenty, odznaczenia, mundury, broń i przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu zwiedzający stworzyli sobie obraz warunków życia żołnierzy frontowych, ale też zwykłych ludzi na początku XX wieku. Wiesław Piotrowski opowiedział im wiele ciekawych historii związanych z prezentowanymi eksponatami oraz ich konstrukcją i przeznaczeniem. Była to dla młodzieży inna niż zwykle, niecodzienna lekcja historii, której można było niemalże dotknąć ręką, a nawet... powąchać. W ten sposób łatwiej można przybliżyć sobie historię poznając ją poprzez pamiątki pozostawione przez naszych przodków i poprzez losy jednostek zaplątanych w dziejowe burze.
Szczególne podziękowania składamy panu Piotrowskiemu, który specjalnie dla nas przyjechał i oprowadził nas po wystawie.