- Kolejny dziennikarski sukces
Kolejny dziennikarski sukces
czwartek, 12 marca 2015
Marta Stympin, uczennica ZSP w Kaliszu Pomorskim i opiekun szkolnej gazety „Kontrast” Aleksandra Radecka zostały docenione podczas Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej we Wrocławiu. To trzeci sukces dziennikarzy „Kontrastu” w tym konkursie.
W XIV edycji konkursu wzięło udział ponad stu młodych adeptów pióra, a wybrano pięć najlepszych prac i przydzielono równorzędne nagrody. Jedną z nich wywalczył reportaż Marty Stympin, która od pierwszej klasy na łamach szkolnej gazety „Kontrast” szlifuje swoje pióro w tekstach reporterskich i wywiadach.
Nagrodzony reportaż pt. „Z literką „P” na piersi” opowiada o Zofii Czarneckiej, mieszkance Drawska Pomorskiego, którą Niemcy podczas wojny wywieźli spod Warszawy na przymusowe roboty do Złocieńca. - Tekst jest dojrzały i mądry, podejmuje trudny temat. Jestem pod wrażeniem zebranych informacji - komentował Jerzy Kamiński, redaktor naczelny „Gazety Powiatowej-Wiadomości Oławskie”.
- O sobie mówić nie lubię. Wolę opisywać historie innych. Żywiołowa i spontaniczna - te słowa najlepiej mnie określają. Wielka fanka twórczości Pidżamy porno i Zielonych żabek. Uwielbiam spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, czytać książki, głównie „Pana Tadeusza” i „Ballady i romanse”, w których się zakochałam. Do listy moich dziwactw dopisuję czytanie „Cierpień młodego Wertera” w oryginale. Najważniejszy cel to dobrze zdana matura. A później… jakoś to będzie - tak o sobie mówiła Marta podczas uroczystej gali wręczania nagród.
Organizatorzy konkursu nagrodzili także Aleksandrę Radecką, która od ponad dziesięciu lat opiekuje się szkolnym pismem „Kontrast” i z sukcesem uczy młodych dziennikarzy pisania reportaży. - Cieszę się, kiedy widzę blask w oczach młodych reporterów. Wtedy wiem na pewno, że mają ogromną satysfakcję z odkrywania świata. A kiedy jeszcze potrafią przelać swoje spostrzeżenia na papier, jestem podwójnie zachwycona – komentowała Aleksandra Radecka.
Marta Stympin jest trzecią spośród licealistek z Kalisza Pomorskiego nagrodzoną przez jurorów we wrocławskim turnieju. Wcześniej takie wyróżnienia otrzymały: Daria Różańska (2008 r., obecnie red. miesięcznika „Press” ), Maria Kurylczyk (2014 r., tegoroczna maturzystka).
Od czternastu lat Ogólnopolskim Turniejem Reportażu im. Wandy Dybalskiej kieruje pani Ewa Obara- Grączewska, polonistka z X Liceum im. S. Sempołowskiej. Pytana przez dziennikarzy o motywację swoich działań wielokrotnie powtarzała, że to inny sposób opowiadania: pomaga przełamać szkolną rutynę i wyzwala ze schematów wypracowań.
Spotkania we Wrocławiu są bardzo twórcze: to nie tylko emocje związane z nagrodami, ale także spotkania z jurorami: Jolantą Krysowatą, prof. dr hab. Arkadiuszem Lewickim, Anetą Augustyn, Jędrzejem Morawieckim, Jerzym Kamińskim.
Każdy autor pracy podczas indywidualnej rozmowy może dowiedzieć się, jak został oceniony jego tekst.
W tym roku pięknym prezentem było spotkanie z profesorem Janem Miodkiem i zaproszenie na musical „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami” do Teatru Muzycznego Capitol.
Patronat honorowy nad XIV Ogólnopolskim Turniejem Reportażu objęli: Prezydent Wrocławia pan Rafał Dutkiewicz, Wojewoda Dolnośląski pan Tomasz Smolarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Cezary Przybylski, Dolnośląski Kurator Oświaty pani Beata Pawłowicz.
Aleksandra Radecka