- Licealno-gimnazjalne warsztaty teatralne
Licealno-gimnazjalne warsztaty teatralne
wtorek, 24 marca 2015
Rekwizyty, gesty i miny młodych aktorów, a głównie ich wyobraźnia, wyczarowały w tworzonych na poczekaniu etiudach sceny z zoo, z plaży na Hawajach czy z leniuchowania na polskiej łące. A wszystko działo się w auli kaliskiego Liceum, gdzie grupa teatralna „Klepsydra” zaprosiła na swoje warsztaty młodzież z kaliskiego Gimnazjum.
- Być może w przyszłości zajmiecie miejsce swoich starszych kolegów, obecnych maturzystów, którzy niestety opuszczają w tym roku nasz zespół – zwróciła się do gimnazjalistów opiekunka „Klepsydry”, Joanna Mączkowska.
Weterani grupy, którzy występowali w kilku ostatnich spektaklach, także tych nagradzanych na konkursach, dali prawdziwy popis swoich aktorskich zdolności. Ich zapał oraz radość z występów udzieliły się także gimnazjalistom. W atmosferze wspólnej zabawy ćwiczono głosy, ruchy, a potem odgrywano przeróżne etiudy. I tak starsi pomagali młodszym, a młodsi starali się dorównywać starszym. Pod koniec warsztatów wszyscy tworzyli już jeden zespół aktorski. Dodajmy, że bardzo rozśpiewany, bo kiedy „Klepsydra” urządziła gościom koncert gitarowo-wokalny, gimnazjaliści nie szczędzili ni gardeł, ni oklasków.
Jak zapowiedziała Joanna Mączkowska (polonistka, absolwentka reżyserii krakowskiej PWST -filii we Wrocławiu), zaplanowano już kolejne, wspólne warsztaty teatralne. Opiekunka gości, Jolanta Długa-Kłos, jak i sama młodzież, nie kryła zadowolenia. Ta licealno-gimnazjalna współpraca artystyczna zostanie wykorzystana w tegorocznym, trzecim z rzędu, plenerowym spektaklu „Klepsydry”, nawiązującym do bogatej historii Kalisza Pomorskiego. Nasi mieszkańcy, jako widzowie, będą mieli okazję poznania kolejnej tajemnicy grodu nad Drawicą.
Joanna Mączkowska