- Przełamanie stereotypu. Wyjazd dziennikarzy Kontrastu do Warszawy.
Przełamanie stereotypu. Wyjazd dziennikarzy Kontrastu do Warszawy.
środa, 01 kwietnia 2015
W ostatnich dniach marca br. młodzi adepci pióra ze szkolnej gazety „Kontrast” gościli w stolicy. Na warsztatach dziennikarskich mogli spotkać m.in. Macieja Orłosia, Jacka Kurowskiego, czy Łukasza Olkowicza.
Od dziewięciu lat stałym punktem harmonogramu pracy ZSP w Kaliszu Pomorskim i licealnej gazety „Kontrast” są warsztaty dziennikarskie w Warszawie. Nie jest to zwykła wycieczka do stolicy, ale przede wszystkim ćwiczenia praktyczne, rozmowy, wywiady i spotkania z najwybitniejszymi dziennikarzami w Polsce, jak np.: Maciej Orłoś (znany widzom „Teleekspressu” prezenter telewizyjny), Jacek Kurowski (gospodarz magazynów sportowych TVP Sport) , Łukasz Olkowicz (dziennikarz „Przeglądu Sportowego”).
Lista korzyści, jakie wyjazdy przynoszą uczniom i gazecie, jest długa. A tu najlepiej oddać głos samym zainteresowanym: - Poznajemy wielu ciekawych ludzi. Dzięki temu jesteśmy bardziej pewni siebie i nie boimy się mówić - wyjaśnia Klaudia Maziarz.
Jakub Biegniewski, zastępca redaktora naczelnego szkolnej gazety „Kontrast”, podkreśla, że warszawskie warsztaty są motorem napędowym gazety. - Integrują wszystkich członków redakcji, a także dają nam możliwość nabycia prawdziwego dziennikarskiego sznytu - zauważa.
Co konkretnie w tym roku udało nam się odhaczyć na kulturalnej mapie Warszawy?
Punkt pierwszy: Polskie Radio. Redaktorzy „Kontrastu” poznali nie tylko jego historię, ale mogli sprawdzić się w roli prowadzących program. Dzięki spotkaniom z panią redaktor Haliną Ostas przyjrzeli się kulisom pracy dziennikarzy stacji angielskojęzycznych. Do kolejnych doznań dla uszu można zaliczyć: koncert pianisty i kompozytora pana Wawrzyńca Praska.
Punkt trzeci tegorocznej wyprawy do Warszawy: Instytut Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Gwoździem programu był wykład na temat społecznego funkcjonowania mitów prof. Jerzego Bralczyka i dr hab. Jacka Wasilewskiego.
Odwiedziliśmy także Teatr Kamienica, który akurat świętował swoje szóste urodziny. I obejrzeliśmy grany tam po raz pięćdziesiąty spektakl „ZUS, czyli zalotny uśmiech Słonia” . Po sztuce dziennikarze spotkali się z aktorami: Tomaszem Gęsikowskim, Pawłem Tucholskim i Samborem Czarnotą. -To bardzo ciekawe doświadczenie - móc porozmawiać i wysłuchać zawodowców. Aktorzy opowiadali nam różne historie ze swego życia, kiedy byli w naszym wieku i też nie wiedzieli, kim będą w przyszłości, ale wierzyli w siłę marzeń - wspomina Szymon Wytlib.
Dokładnie to samo można powiedzieć o dziennikarzach „Kontrastu”: że wierzą w siłę marzeń i małymi kroczkami, ale prostą ścieżką idą do celu. Przełamują przy tym schematy, odrywają łatki na temat młodzieży z prowincji, która przegrywa w konfrontacji z konkurencją z wielkich miast. Udaje się to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w tym dyrekcji, która dba o to, by młodzież rozwijała swoje pasje. - Wyjazdy dają im nowe możliwości rozwoju. Wracają uskrzydleni z ciekawymi pomysłami i siłami do działania. Lekcje i warsztaty to normalna szkoła prawdziwego życia, nieograniczona do murów szkoły. Pani Aleksandrze Radeckiej dziękuję za przygotowanie młodzieży do czerpania satysfakcji z ciekawych rozmów - komentuje pani dyrektor Joanna Kulesza.
Aleksandra Radecka