- WARSZTATY HISTORYCZNE W FOLWARKU KARPNO
WARSZTATY HISTORYCZNE W FOLWARKU KARPNO
poniedziałek, 27 kwietnia 2015
W dniu 23 kwietnia 2015 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 R. w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu "Historia naszego miejsca" realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach historycznych, które odbyły się w Folwarku Karpno, w okolicach Drawska Pomorskiego. Młodzi ludzie zapoznali się ze specyfiką poszukiwań pamiątek z przeszłości na obszarze, gdzie znajduje się poniemieckie gospodarstwo oraz toczyły się walki podczas drugiej wojny światowej w 1945 r. Zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa podczas prac w terenie. Mieli okazję wziąć udział w poszukiwaniach z użyciem wykrywacza metali, a także magnesu neodymowego. Przekonali się, że nie łatwo jest znaleźć ciekawe przedmioty. Wymaga to wielogodzinnej pracy i cierpliwości, której uczestnikom warsztatów nie zabrakło. Po pracy przyszedł czas na podsumowanie warsztatów, zebranie i ocenę znalezionych przedmiotów, z których najcenniejsze wzbogacą izbę pamięci przygotowaną przez młodzież na terenie szkoły. Na koniec uczestnicy wyjazdu zregenerowali siły posilając się kiełbaskami z grilla. W odkrywaniu przeszłości pomagał im pasjonat historii, członek Stowarzyszenia "Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej, pan Wiesław Piotrowski oraz nauczyciele z ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski, Paweł Łuczko i Krzysztof Stefan. Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie Kalisz Pomorski oraz Starostwu Drawskiemu, bez których realizacja projektu „Historia naszego miejsca” i wyjazd na warsztaty historyczne nie byłby możliwe. Pragniemy też podziękować właścicielom gospodarstwa agroturystycznego Folwark Karpno za umożliwienie przeprowadzenia poszukiwań na jego terenie oraz gościnne i życzliwe przyjęcie.
Maciej Rydzewski