- WARSZTATY MUZEALNE W KOSZALINIE
WARSZTATY MUZEALNE W KOSZALINIE
wtorek, 26 maja 2015
W dniu 21 maja 2015 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 R. w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu "Historia naszego miejsca" realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach muzealnych, które odbyły się w Muzeum w Koszalinie.
Uczestnicy projektu zapoznali ze sposobami ekspozycji, katalogowania i zabezpieczania eksponatów historycznych oraz wymogów formalnych potrzebnych do otwarcia izby pamięci. Mieli też okazję uzyskania informacji na temat konserwacji i przechowywania pamiątek z przeszłości.
Zwiedzili również ekspozycje muzealne. Dowiedzieli się jak urządzone i wyposażone były pomieszczenia mieszkalne od XVII do początku XX wieku. Obejrzeli kolekcję monet i medali od starożytności do współczesności oraz wysłuchali opowieści o ich pochodzeniu. Następnie przenieśli się do czasów sprzed kilku tysięcy lat w sali poświęconej historii starożytnej Pomorza. Okazało się, że wiele cennych eksponatów tam zgromadzonych, unikatów na skalę Polski i Europy pochodzi z terenu Powiatu Drawskiego. W chacie słowińskiej pochodzącej z miejscowości Jamno, na wystawie etnograficznej uczniowie mogli poznać kulturę Słowińców oraz przedmioty używane na wsi przełomu XIX i XX wieku.
Warsztaty muzealne przeprowadzili z młodzieżą pracownicy koszalińskiego muzeum. Uczestniczył w nich także pasjonat historii, członek Stowarzyszenia "Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej, pan Wiesław Piotrowski oraz nauczyciele z ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski i Katarzyna Drab.
Dziękujemy za wsparcie finansowe Gminie Kalisz Pomorski oraz Starostwu Drawskiemu, bez których realizacja projektu „Historia naszego miejsca” i wyjazd na warsztaty muzealne nie byłby możliwe. Pragniemy też podziękować Dyrektorowi i pracownikom Muzeum w Koszalinie za profesjonalizm i bardzo dobre przygotowanie warsztatów, które pozwoliły nam na zdobycie potrzebnej w przygotowaniu izby pamięci wiedzy oraz gościnne i życzliwe przyjęcie.
Maciej Rydzewski