- BLIŻEJ HISTORII WRZEŚNIA 1939
BLIŻEJ HISTORII WRZEŚNIA 1939
niedziela, 04 września 2016
W dniu 2 września 2016r. uczniowie klasy 2e o profilu wojskowym Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką wychowawcy Andrzeja Kowalewskiego i dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego wzięli udział w „Projekcie Wrzesień 1939”. Działania w ramach projektu miały miejsce w Drawsku Pomorskim. Przybliżyły młodzieży wydarzenia sprzed 77 lat, klimat epoki oraz uzbrojenie i sprzęt wykorzystywane do walk przez obie strony wojny obronnej.
Dzięki organizatorom projektu – Powiatowi Drawskiemu, Urzędowi Miejskiemu w Drawsku Pomorskim, Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Studiu Historycznemu Huzar uczniowie kaliskiego Liceum mogli obejrzeć z bliska motocykle Sokół wykorzystywane przez wojsko polskie we wrześniu 1939r.
Zapoznali się także z bronią używaną podczas kampanii wrześniowej i drugiej wojny światowej. Mogli również wypróbować swoje umiejętności strzeleckie z użyciem historycznego uzbrojenia. Następnie obejrzeli niemiecki film propagandowy przedstawiający walki wrześniowe z niemieckiego punktu widzenia.
W meandry niemieckiej propagandy oraz rzeczywisty obraz wojny obronnej w 1939r. wprowadził młodzież komentarz historyka ze Studia Huzar.
Pobyt w Drawsku Pomorskim był też okazją dla uczniów i opiekunów do spotkania z władzami Powiatu Drawskiego – Starostą Drawskim Stanisławem Kuczyńskim, Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Drawskiego Januszem Garbaczem oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Izabellą Krężołek. Udział w „Projekcie Wrzesień 1939” był dla młodzieży żywą lekcją historią i pozwolił na chwilę refleksji nad wydarzeniami sprzed 77 lat.
Dziękujemy organizatorom projektu z nadzieją na jego kontynuację w przyszłym roku.

Maciej Rydzewski