- Magicznie na warsztatach Klepsydry
Magicznie na warsztatach Klepsydry
niedziela, 18 września 2016
Pierwsze po wakacjach warsztaty działającej w kaliskim Liceum grupy teatralnej „Klepsydra”, upłynęły pod znakiem rozwijania wyobraźni oraz zdolności improwizacji. Służyły temu jako rekwizyty: „magiczne krzesło” i „tajemnicze drzwi”. Kilkudziesięciu uczniów, którzy chcą występować na scenie w szkolnych spektaklach, odgrywało wymyślone przez siebie etiudy.
Prowadząca zajęcia, założycielka „Klepsydry”, Joanna Mączkowska ustawiła na środku auli zwykłe krzesło i nazwała je „magicznym”. Co oznaczało, iż każda grupa młodych aktorów powinna wykorzystać ten teatralny rekwizyt jako centralny element samodzielnie stworzonej fabuły. Pomysły na te etiudy czerpano z życia, bo i czymże jest teatr jak nie jego odzwierciedleniem. Było to widać zwłaszcza w drugiej części warsztatów, gdy głównym rekwizytem odgrywanych scenek stały się „tajemnicze” drzwi. Uczniowie wychodzili z nich przed widownię, która zgadywała co za tymi drzwiami, czyli wcześniej, się działo. Uczniowie należący do „Klepsydry” to nie tylko kandydaci na aktorów. Jest tam również miejsce dla tych, którzy chcą się zająć scenografią, rekwizytami, światłem, dźwiękiem czy także… podpowiadaniem w charakterze suflera. – Razem tworzymy niemal prawdziwy teatr, ucząc się i sztuki, i organizacji pracy, w której zgrać się muszą wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy, aby powstał dobry spektakl – podkreśla Joanna Mączkowska.

Joanna Mączkowska