- "Bardzo M這da Kultura" w kaliskim Liceum
"Bardzo M這da Kultura" w kaliskim Liceum
poniedzia貫k, 19 wrze郾ia 2016
Od 15 wrze郾ia 2016r. ruszy造 warsztaty dla licealist闚 z ZSP w Kaliszu Pomorskim. Ich nazwa - "Widzie wi璚ej" podpowiada, 瞠 podczas ich trwania uczniowie b璠 poznawali siebie i innych, prze豉muj帷 stereotypy i ciesz帷 si z odkrywania 鈍iata, kt鏎y stanie si dla nich fascynuj帷ym tematem r騜norodnych tw鏎czych dzia豉. Warsztaty prowadz: Dorota Izdebska (arteterapeuta, absolwentka pozna雟kiej ASP) oraz Aleksandra Radecka (polonistka, absolwentka dziennikarstwa UW). Podczas trwaj帷ych do po這wy listopada zaj耩 pojawi si ciekawi rozm闚cy: arty軼i, ale tak瞠 osoby wykluczone lub takie, kt鏎e walcz z nietolerancj czy wsp馧czesnym nihilizmem.
Ju w poniedzia貫k 19 wrze郾ia 2016r. w murach kaliskiej szko造 go嗆 specjalny - pani Weronika Fibich. Sama o sobie m闚i, 瞠 jest artystk interdyscyplinarn. To autorka film闚 dokumentalnych i licznych projekt闚 artystycznych, od 1998r zwi您ana z O鈔odkiem Teatralnym Kana. Opr鏂z dzia豉lno軼i kulturotw鏎czej, edukacyjnej i programowej w ramach projekt闚 realizowanych przez O鈔odek, od lat zmierza w豉sn drog tw鏎cz. Jest autork ksi捫ek („W bia貫j koszuli”, „Alfabet erotyczny”, „Na ko鎍u p瘼ka”) akcji teatralnych (np. „Galeria”, „Szachy”, „Szwalnia”), film闚 (np. „Wybrany”, „Zamkni皻a 5”, „Lokatorzy”). Poprowadzi warsztaty „鑿iczenia z zapisywania 鈍iata”, kt鏎e s pr鏏 zach璚enia do czytania i odpowiedzi na pytanie — wprost, a jednocze郾ie metaforycznie, o to窺amo嗆, 鈍iadomo嗆 i postaw wobec 鈍iata, o ludzi, kt鏎ych spotykamy. Ale i o samych siebie, bo — jak pisa Ryszard Kapu軼i雟ki — wszyscy o wszystkim za ma這 wiemy.
Warsztaty „ Widzie wi璚ej” realizowane s w ramach Projektu EKDUS (Edukacja Kulturowa dla Umiej皻no軼i Spo貫cznych), z kolei ten program dzia豉 w obr瑿ie og鏊nopolskiego programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo M這da Kultura”.

Aleksandra Radecka