- Szkolenie w 12. BBSP w Mirosławcu
Szkolenie w 12. BBSP w Mirosławcu
wtorek, 20 grudnia 2016

W dniu 15.12.2016r. uczniowie klasy Ic Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela przysposobienia wojskowego Andrzeja Kowalewskiego oraz wychowawcy Sebastiana Statecznego, w ramach planu współpracy z 12. Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu uczestniczyli w praktycznych zajęciach z musztry prowadzonych na placu apelowym jednostki.
Uczniów powitał dowódca jednostki pułkownik dyplomowany pilot Łukasz Andrzejewski – Popow. Szkolenie prowadzone było pod bacznym okiem doświadczonych żołnierzy zawodowych 12BBSP - st. sierż. Michała Lipińskiego, kpr. Sebastiana Szrajbera i szer. Pawła Szczepanika. Szkolenie miało na celu zgrywanie uczniów pierwszej klasy mundurowej w wykonywaniu elementów musztry indywidualnej i zespołowej oraz wpajanie nawyków z zakresu regulaminów SZRP i ceremoniału wojskowego. W trakcie nauki przeprowadzono zajęcia praktyczne z zakresu m.in. przyjmowania postawy zasadniczej i swobodnej, zwrotów w miejscu, oddawania honorów w miejscu i marszu. Umożliwi to angażowanie uczniów klas wojskowych (występujących w składzie pododdziału) do udziału w oficjalnych uroczystościach o charakterze patriotycznym lub patriotyczno-religijnym. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia ujęte w poszczególnych zagadnieniach szkoleniowych.
Po zajęciach praktycznych z musztry uczniowie w sali projekcyjnej jednostki obejrzeli film w reżyserii Jerzego Zalewskiego pt. „Historia Roja”. Ta opowieść o dwudziestoletnim chłopaku trochę starszym od naszych wychowanków pokazała jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym. „Historia Roja” to historia egzekwowania prawa tam, gdzie panowało komunistyczne bezprawie, opowieść o miłości, szczęściu, buncie i zdradzie, którego doświadczali młodzi partyzanci w najintensywniejszym okresie swojego życia. Temat wymaga pogłębienia i będzie kontynuowany na zajęciach w szkole.
Pragniemy podziękować Dowódcy 12 BBSP oraz pozostałym osobom biorącym udział w zabezpieczeniu szkolenia klasy wojskowej za profesjonalizm oraz ciepłe przyjęcie być może przyszłych żołnierzy mirosławieckiej jednostki.

Andrzej Kowalewski