- Zajęcia kaliskich Licealistów na PUM i ZUT
Zajęcia kaliskich Licealistów na PUM i ZUT
wtorek, 17 stycznia 2017
Zajęcia kaliskich Licealistów na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym i Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
Dnia 12.01.2017r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z zakresu rozszerzonej biologii i chemii. Warsztaty odbyły się w szczecińskich uczelniach wyższych pod okiem doświadczonych wykładowców oraz nauczycieli: pani Emilii Grabowskiej-Grządziel oraz pani Anny Józiak.
Zajęcia chemiczne miały miejsce w Instytucie Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.
Dr hab. inż. Zofia Lendzion-Bieluń przygotowała dla nas ciekawy wykład na temat „ Nowoczesnych metod analizy metali w próbkach środowiskowych”. Mogliśmy przeanalizować zawartości metali ciężkich w przywiezionej przez siebie wodzie kranowej oraz zapoznać się z podstawami nowoczesnej technologii wykorzystywanej w laboratoriach na całym świecie. Następnie udaliśmy się do Zakładu Syntezy Organicznej i Technologii Leków na zajęcia prowadzone przez dr inż. Alicję Wodnicką, która przybliżyła nam zagadnienia związane z estrami i dała możliwość organoleptycznego zapoznania się z tymi substancjami chemicznymi.
Biolodzy pod kierunkiem pani dr Ewy Adamiec – chirurga naczyniowego - mieli okazję poznać tajniki układu krwionośnego człowieka. Zajęcia odbyły się w prosektorium Zakładu Anatomii Prawidłowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Prowadząca na początku zajęć przedstawiła nam zasady postępowania w prosektorium oraz omówiła proces konserwowania ludzkich zwłok pochodzących z donacji. Później mieliśmy okazję zobaczyć, dotknąć wielu wypreparowanych zdrowych i chorych ludzkich serc. Zadziwiła nas ich różnorodność pod względem budowy i rozmiarów. Zgłębiliśmy tajniki budowy całego układu krwionośnego oraz zobaczyliśmy rozmieszczenie głównych naczyń krwionośnych w kończynie dolnej i górnej. Podczas pracy czasami dokuczał nieprzyjemny zapach oraz szczypanie oczu. Pobyt w prosektorium i praca ze zwłokami jest dla nas cennym doświadczeniem. Każdy, kto chce w przyszłości studiować medycynę powinien odbyć tego rodzaju zajęcia. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.

Daniel Morcinek, klasa 2c