- HISTORYCZNA GRA MIEJSKA
HISTORYCZNA GRA MIEJSKA
środa, 31 maj 2017
Historyczna Gra Miejska „Śladami Kalisza Pomorskiego przez dawny Callies” została przygotowana i przeprowadzona w dniu 29 maja 2017r. przez drużynę z klasy 1a uczestniczącą w Pomorskiej Lidze Historycznej w składzie: Alicja Machnik, Weronika Mazur, Zuzanna Gabrych, Hubert Marek i Jakub Wójciak, pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego. W grze wzięło udział 12 trzyosobowych zespołów, w tym 10 z liceum i 2 z gimnazjum.
Zespoły podczas gry, przechodząc przez jej kolejne etapy i rozwiązując zadania otrzymane od napotkanych w mieście – Szlifierza charakterów, Kościelnego, Strażnika fosy, Sędziego i Starego Belfra, zdobywały kaliskie notgeldy, tymczasowe pieniądze wydawane w mieście po I wojnie światowej. Gra stała na wysokim poziomie. Dwie zwycięskie drużyny uzyskały maksymalną liczbę 20 zarobionych notgeldów, trzecia niewiele mniej, bo 19. O zwycięstwie zadecydował czas wykonania zadań. Dobrze spisali się też gimnazjaliści, pod opieką pani Małgorzaty Potocznej – Galery, którzy zajęli 5 i 9 miejsce.
Trzy zwycięskie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, pierwsza oraz najmłodsi uczestnicy zmagań z gimnazjum nagrody dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim w postaci ptasiego mleczka. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz punkty dodatkowe i oceny z historii. Zapowiadają udział w przyszłym roku.
Młodzież, zarówno organizatorzy, jak uczestnicy gry, pogłębiła wiedzę o historii Kalisza Pomorskiego, jego zabytkach, ciekawych miejscach, legendach i postaciach z nim związanych w atrakcyjny sposób. Uczyła się także współpracy w grupie i różnych metod poszukiwania informacji, pracy z planem miasta. Była to pierwsza w dziejach Kalisza Pomorskiego Historyczna Gra Miejska. Sądzimy, że nie ostatnia, ponieważ powstały plany, aby co roku pod koniec maja kontynuować rozpoczęte w tym roku zmagania. Chętnych z pewnością nie zabraknie.

Organizatorzy gry - drużyna Historyczne Świry z ZSP w Kaliszu Pomorskim