- Szósty Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim Liceum.
Szósty Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim Liceum.
piątek, 02 czerwiec 2017
„Piknik Młodych Pasjonatów” na stałe wpisał się w harmonogram pracy Liceum w Kaliszu Pomorskim. W środę 31 maja 2017 r. kaliskie Liceum odwiedziło około 200 uczniów, 15 nauczycieli i 15 rodziców z 12 gimnazjów oraz grupa żołnierzy kanadyjskich ćwiczących obecnie na poligonie drawskim.
Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści z Kalisza Pomorskiego, Choszczna, Recza, Drawna, Dobrzan i Wierzchowa. Młodzież aktywnie brała udział w warsztatach, zajęciach sprawnościowych i różnego rodzaju pokazach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska Akademii Morskiej i PWSZ Wałcz, z którymi systematycznie współpracujemy w kierunku informatycznym. Zaprezentowali latające drony, skanowanie terenu kamerą 3D, młodzież zobaczyła jak powstaje produkt w drukarce 3D, można było również przejechać się na RollerCoasterze w wirtualnej symulacji oraz posmakować kuchni molekularnej w doświadczeniach z suchym lodem.
Bardzo dużą popularność zdobyły pokazy eksperymentów chemicznych i fizycznych, zajęcia teatralne z grupą „Klepsydra”, akademia odkrywców z biologii, efekty wideo i technika Green-box, pokazy grupy MEDICAL TEAM i policyjno-militarne oraz warsztaty historyczne i zajęcia z wykrywaczem metali. Każdy z uczestników małego festiwalu nauki mógł znaleźć coś dla siebie. Wachlarz propozycji zawierał: sprawności językowe, matematyczne, historyczne, przyrodnicze, informatyczne, fotograficzne, teatralne, dziennikarskie, trening sprawnościowy. Kandydaci do klasy dwujęzycznej rozwiązywali testy sprawdzające kompetencje języka angielskiego w formie pisemnej oraz ustnej konwersacji. Nasi goście mogli również obejrzeć wystawę prac plastycznych ze szkolnego koła rysunku i fotograficzną - koła „Pozytyw” oraz zobaczyć fotoreportaż z osiągnięć szkolnej gazetki „Kontrast”. Ucztą duchową była muzyka szkolnego zespołu „Distraktor”, która rozbrzmiewała w zielonym sercu szkoły, czyli w „Inteligentnym Ogrodzie”. Spragnionych i głodnych uczestników spotkania ugościła szkolna stołówka, serwując napoje i wyśmienitą pizzę.
Młodzież gimnazjalna wyjeżdżała zadowolona. Wyrazy uznania pod adresem szkoły i nauczycieli-pasjonatów padały z ust opiekunów gimnazjalistów, którzy już teraz deklarowali swój przyjazd w przyszłym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że zainteresowanie gimnazjalistów i zaangażowanie nauczycieli pod kierunkiem koordynatora „Pikniku Młodych Pasjonatów”, zastępcy dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim Katarzyny Witek przełoży się na sukces rekrutacyjny i w murach szkoły we wrześniu rozpocznie naukę liczna grupa uczestników dzisiejszych zajęć.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Zarząd Powiatu Drawskiego w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”. Dziękujemy władzom powiatu drawskiego za wsparcie naszej inicjatywy.

Katarzyna Witek, Maciej Rydzewski