- "Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie"- spektakl grupy teatralnej Klepsydra
"Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie"- spektakl grupy teatralnej Klepsydra
czwartek, 15 czerwiec 2017
Piąty z kolei spektakl plenerowy "Klepsydry" na otwarcie sezonu letniego, jaki odegrano 8. czerwca przy Nowej Przystani nad Bobrowem Wielkim, znowu rozśmieszył i pobudził do refleksji publiczność, a co więcej porwał ją do współuczestniczenia w widowisku.
Punktem kulminacyjnym spektaklu było bowiem uformowanie pochodu ze wszystkich jego uczestników na wzór dawniejszych pochodów pierwszomajowych. Na sztandarach tej odegranej współcześnie manifestacji powiewał błękit zamiast czerwieni, ponieważ symbolizuje on niebo, czyli raj na ziemi obiecywany populistycznie przez wszystkie rządy autorytarne.
Oddające klimat tamtych czasów hasło wiodące brzmiało: "Za sto lat zmienimy świat!". A niesione transparenty głosiły, że "Prawda to kłamstwo" i "Wolność to niewola". Do tego rozbrzmiewały pieśni zaangażowane z gatunku disco polo. Przemawiał też przewodniczący wiodącej partii, który mówił wprawdzie niewiele ale za to rozdawał wśród słuchaczy słodkie mandarynki, by tak sobie zaskarbić ich uznanie. Na koniec przygotowano zabawę ludową, gdzie bratali się w tańcu przedstawiciele różnych zawodów, grup wiekowych oraz klas społecznych.
- Młodzi artyści z grupy teatralnej " Klepsydra" spisali się znakomicie, odtwarzając szczególny, kabaretowy klimat politycznych manifestacji wychwalających tego lub innego przywódcę. Odegrali entuzjazm na pokaz, prowadzący do groteski i uczący dystansu wobec zmanipulowanych zachowań tłumu - omawia przesłanie oraz efekty spektaklu Joanna Mączkowska, jego reżyser i choreograf. Scenariusz w oparciu o dokumentację autentycznych, niegdysiejszych pochodów napisał Bogumił Kurylczyk. Joannie Mączkowskiej, Bogumiłowi Kurylczykowi i uczniom z “Klepsydry” za twórcze działania podziękowała Katarzyna Witek- wicedyrektor kaliskiego Liceum,wręczając twórcom spektaklu bukiety kwiatów, a młodzieży słodkie upominki.
Spektakl "Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie" powstał w ramach projektu "Nasza Mała Ojczyzna" finansowanego przez Gminę Kalisz Pomorski, realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem".

Uczniowie z grupy teatralnej “Klepsydra”