- WARSZTATY MUZEALNE W KOSZALINIE
WARSZTATY MUZEALNE W KOSZALINIE
poniedziałek, 19 czerwiec 2017
W dniu 13 czerwca 2017r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 R. w Kaliszu Pomorskim w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” realizowanego przez Stowarzyszenie "Jesteśmy razem" wzięła udział w warsztatach muzealnych, które odbyły się w Muzeum w Koszalinie.
Uczestnicy projektu zapoznali ze sposobami ekspozycji, katalogowania i zabezpieczania eksponatów historycznych. Obejrzeli prezentację przedstawiającą historię eksploracji stanowiska archeologicznego w Nowym Łowiczu na terenie gminy Kalisz Pomorski i poligonu drawskiego. Okazało się, że jest to wyjątkowe w skali europejskiej miejsce, gdzie znajduje się m.in. największe w Polsce cmentarzysko kurhanowe użytkowane przez ludność tzw. kultury wielbarskiej. Uczniowie dowiedzieli się jakie przedmioty pozyskano w wyniku prac archeologicznych oraz jak wygląda praca archeologów.
Zwiedzili również ekspozycje muzealne. Zobaczyli jak urządzone i wyposażone były pomieszczenia mieszkalne od XVII do początku XX wieku. Obejrzeli kolekcję monet i medali od starożytności do współczesności. Mieli też okazje zwiedzenia ekspozycji poświęconej dziejom Koszalina od powstania miasta po współczesność. Następnie przenieśli się do czasów sprzed kilku tysięcy lat w sali poświęconej historii starożytnej Pomorza. Okazało się, że wiele cennych eksponatów tam zgromadzonych, unikatów na skalę Polski i Europy pochodzi z terenu gminy Kalisz Pomorski i powiatu drawskiego. W chacie słowińskiej pochodzącej z miejscowości Jamno, na wystawie etnograficznej uczniowie mogli poznać kulturę Słowińców oraz przedmioty używane na wsi przełomu XIX i XX wieku.
Warsztaty muzealne przeprowadzili z młodzieżą pracownicy koszalińskiego Muzeum. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pana Tomasza Choroby, który przygotował nasze muzealne spotkanie, a także pana Andrzeja Kasprzaka, który przedstawił w bardzo interesujący sposób prace archeologiczne w Nowym Łowiczu oraz oprowadził nas po niedawno otwartej ekspozycji „W kręgu tajemnic”, dotyczącej pobytu na naszych terenach Gotów. Uczestniczył w nich także pasjonat historii, członek Stowarzyszenia "Meander" z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej, pan Wiesław Piotrowski oraz dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Dziękujemy za wsparcie finansowe gminie Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Nasza Mała Ojczyzna” i wyjazd na warsztaty muzealne nie byłby możliwe. Pragniemy też podziękować Dyrektorowi i pracownikom Muzeum w Koszalinie za profesjonalizm, życzliwe przyjęcie i bardzo dobre przygotowanie warsztatów.

Maciej Rydzewski