- Uczniowie z kaliskiego Liceum nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Pamięć Nieustająca w Warszawie
Uczniowie z kaliskiego Liceum nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Pamięć Nieustająca w Warszawie
sobota, 24 czerwiec 2017

W tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” w Warszawie jury przyznało kaliskim licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”. - Głównym celem tego konkursu jest budowanie wśród młodzieży świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a ponadto podkreślenie znaczenia Małych Ojczyzn i lokalnych bohaterów oraz zainteresowanie historią współczesną Polski, dlatego zgłosiliśmy portal internetowy: „MY-KALISZ POMORSKI- OKOLICE-ŚWIAT” (www.liceum.kalisz.pl), gdzie konsekwentnie odkrywamy tajemnice naszego miasta.
W roku ubiegłym z prowadzącym od 5 lat portal Bogumiłem Kurylczykiem i ze mną współpracowali szczególnie: Weronika Dobrzeniecka, Jolanta Gorczyca, Kamil Gonciarz, Agata Krysińska, Eryk Poliński, Radosław Rembiałkowski, Bartosz Rowiński, Damian Stoiński, Kamil Ułasik, Przemysław Życzko. I właśnie ci uczniowie otrzymali wyróżnienie – wyjaśnia Joanna Mączkowska, polonista w kaliskim Liceum oraz reżyser teatralny.
Nagrodzony portal jest prawdziwą encyklopedią wiedzy o dziejach Kalisza Pomorskiego i najbliższej okolicy. W dziale „Nasz przewodnik” zaprezentowano siedem propozycji krajoznawczych spacerów oraz opisano tajemnice miejscowych zabytków i jezior. Znajdziemy tam również kilkanaście gawęd o mieście i jego mieszkańcach, a w dziale „Kaliskie fakty” przypomnienie tuż powojennej rzeczywistości. Są wspomnienia nauczycieli i absolwentów Liceum oraz bardzo bogata w wydarzenia kronika grupy teatralnej „Klepsydra”. Są też filmy zarówno ze spektakli „Klepsydry” jak i te przedstawiające „Kaliskie osobowości” , czyli ludzi na stałe wpisanych w nasze miasto.
Przypomnijmy, że w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno- Artystycznego „Pamięć nieustająca” jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureata, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistów.
Przewodniczącą jury tegorocznego Konkursu była prof. dr hab. Barbara Otwinowska z Instytutu Badań Literackich, Kustosz Pamięci Narodowej. W skład komisji wchodzili: Romuald Karaś (prezes Stowarzyszenia im. W. Hulewicza, autor książek), Zofia Teresa Kozłowska (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego), Anna Kwiatkowska (redaktor programu TVP Historia), Adam Stasiński (kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa), Lech Rowiński (architekt, plastyk, grafik), Aleksander Rowiński (sekretarz jury, redaktor Oficyny Literatów Rój Film).