- Odkrywanie wspólnych korzeni
Odkrywanie wspólnych korzeni
środa, 06 wrzesień 2017
Grupa niemieckich turystów powiązana rodzinnymi więzami z mieszkańcami Kalisza Pomorskiego sprzed 1945 r., przebywając przez kilka dni w naszym mieście, odwiedziła m.in. Stary Cmentarz, Pałac oraz kaliskie Liceum.
Po Starym Cmentarzu oprowadzał grupę znawca dawnej historii Kalisza Pomorskiego – Günther Korn. A o dziejach Pałacu opowiadał wnuk ostatniej prywatnej właścicielki tych dóbr – Hans Joachim Zühlke. Natomiast wizyta w Czerwonej Szkole rozpoczęła się od zwiedzenia Izby Muzealnej. Przewodnikiem był jej współtwórca: Maciej Rydzewski- Dyrektor kaliskiego Liceum. W uznaniu za pielęgnowanie polsko-niemieckiej historii naszego miasta i Szkoły otrzymał album zdjęć przedwojennych nauczycieli oraz uczniów, a także obraz przedstawiający nasz Kościół.
Z kolei w pracowni języka polskiego zaprezentowano gościom internetowy portal historyczny (www.liceum.kalisz.pl), który od pięciu lat konsekwentnie tworzą uczniowie kaliskiego Liceum pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej oraz Bogumiła Kurylczyka i odkrywają tajemnice naszego miasta. W tym roku we współpracy z Urzędem Miejskim realizowany jest kolejny projekt, zmierzający do przywrócenia pamięci o budowniczych kaliskich gmachów (w tym istniejących do dziś kamienic mieszkalnych): Albercie Wittchowie oraz jego synu Wilhelmie. W tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” w Warszawie jury doceniło wspomniany portal historyczny i przyznało kaliskim licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”.
Günther Korn nie szczędził ciepłych słów, a pozostali członkowie grupy oklasków pod adresem dyrekcji kaliskiego Liceum oraz autorów portalu poświęconego polsko-niemieckim korzeniom Kalisza Pomorskiego. Jako osoba często odwiedzająca nasze miasto Günther Korn opowiedział swoim rodakom o spektaklach wyreżyserowanych przez Joannę Mączkowską (opiekunkę grupy teatralnej „Klepsydra”), nawiązujących do starych legend oraz zapomnianych faktów. Podziękował też za wyszukiwanie dokumentów ukazujących dokonania dawnych mieszkańców. Właśnie tego dotyczyła przedstawiona gościom przez Bogumiła Kurylczyka prezentacja najnowszych archiwalnych odkryć na temat działalności firmy „Wittchow”.

Joanna Mączkowska