- KLASA MUNDUROWA NA ĆWICZENIACH DRAGON 17
KLASA MUNDUROWA NA ĆWICZENIACH DRAGON 17
poniedziałek, 25 wrzesień 2017
W dniu 21.09.2017r. klasa 2c o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką zastępcy dyrektora, Katarzyny Witek oraz nauczycieli - Andrzeja Kowalewskiego i księdza Wojciecha Marcinkiewicza wzięła udział w „Dniu Dostojnych Gości”, odbywającym się z okazji ćwiczeń DRAGON 17 na poligonie drawskim. Uczniowie mieli szczególną okazję wziąć udział w kulminacyjnym momencie ćwiczeń, tj. prezentacji dynamicznych możliwości bojowych pododdziałów. Ćwicząca grupa bojowa składała się z pododdziałów zmotoryzowanych, wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomaki, wzmacniane przez pododdziały pancerne.
Podczas działania taktycznego obserwowano śmigłowce wojsk lądowych, które wspierają pododdziały piechoty. Na niebie walkę powietrzną prowadziły samoloty Su22 i F16. Widoczny był efekt działania artylerii rakietowej WR40 Langusta oraz armatohaubic 155 mm Krab. Ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania dowództw oraz walczących pododdziałów w ramach połączonych operacji obrony. W pokazach w Drawsku Pomorskim uczestniczył Wiceminister Obrony Narodowej, Michał Dworczyk. Wiceminister podczas briefingu zwrócił uwagę na zaangażowanie w ćwiczenie Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz na podnoszenie znaczenia szkolenia proobronnego w naszym kraju.
Obserwując przebieg pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć realia współczesnego pola walki oraz „powąchać” prochu. Po pokazach uczniowie i zaproszeni goście udali się na prezentację statyczną sprzętu wojskowego, gdzie pokazano wszystko to co najlepsze w naszym wojsku. Uczniowie mieli okazje zobaczyć najnowszą broń oraz wybrać ewentualny kierunek studiów na jednej z uczelni wojskowych. Dziękujemy dowódcy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, panu pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie na pokazy i wyróżnienie nauczycieli i uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim udziałem w „Dniu Dostojnych Gości”.


Andrzej Kowalewski