- Uczyli się od mistrza
Uczyli się od mistrza
wtorek, 03 październik 2017
Liceum w Kaliszu Pomorskim kolejny raz odwiedził Robert Mazurek. Znany dziennikarz, felietonista, autor wywiadów („Dziennik Gazeta Prawna”) i porannej rozmowy w RMF FM szkolił młodych redaktorów miesięcznika „Kontrast”.
„ABC sztuki dziennikarskiej, czyli jak nie zanudzić czytelnika”, taki temat zaproponował tym razem podczas dwudniowych warsztatów, przeprowadzonych od 29 do 30 września 2017r. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem.
Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć każdy z uczestników musiał przesłać redaktorowi swój tekst, którego temat brzmiał: „Ciało”. Prowadzący przestrzegał, by do zadania piszący podeszli twórczo i unikali banałów. Młodzież wykorzystała różne formy dziennikarskie, ale nie każdy sobie z tym wyzwaniem poradził. Zdaniem Roberta Mazurka najlepszy okazał się wywiad z transplantologiem, przeprowadzony przez uczennicę pierwszej klasy, Patrycję Sobczak. Warto dodać, że wszystkie prace zostały z autorami omówione podczas indywidualnych konsultacji, a to znaczy, że każdy dowiedział się, jakie błędy popełnił.
- Nie była to najmilsza część warsztatów, ale do krytyki jestem już przyzwyczajona i myślę, że jest ona motywująca, mówiła Daria Stachańska, która drugi raz brała udział w takich zajęciach.
Wśród innych praktycznych zadań było także pisanie informacji na podstawie otrzymanych depesz z PAP ( Polskiej Agencji Prasowej). Dziennikarz wyznaczył młodym adeptom pióra krótki czas. Zupełnie jak dla redaktorów pracujących w profesjonalnych gazetach. .
- To było bardzo trudne. Gdy myślałam, że mam już dobrze napisany tekst, okazywało się, że muszę wszystko usunąć i napisać od nowa. Zbudować atrakcyjny lead, by przykuć uwagę czytelnika i wszystko w tempie - wspominała Magdalena Wyrzykowska, która w kaliskim „Kontraście” jest zastępcą reaktora naczelnego.
Poza zajęciami praktycznymi Robert Mazurek prowadził wykłady. W pamięci młodzieży zapisały się cenne wskazówki dotyczące wywiadu. Mistrz tego gatunku zdradził uczniom kilka swoich sekretów. Opowiadał jak się do niego przygotowuje, jak go prowadzi, a także jak tworzy. Przestrzegał przed ignorancją i nieprzygotowaniem do rozmowy. Redaktorzy szkolnej gazety poznali wiele ciekawych anegdot związanych ze sztuką dziennikarską.
- Nasze liceum jest jedyną szkołą średnią, w której Robert Mazurek prowadzi takie zajęcia. Jesteśmy wdzięczni, że w swoim napiętym kalendarzu znalazł czas właśnie dla nas, komentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego.
Uczniowie podziękowali Robertowi Mazurkowi w niecodzienny sposób. Przygotowali muzyczny prezent: piosenkę „ Hurt” ulubionego przez niego wykonawcy J. Casha. Na gitarach zagrali: Konrad Chwastek, nauczyciel historii w kaliskim Liceum i założyciel szkolnego zespołu „Distractor ” oraz Daria Stachańska, uczestniczka warsztatów.
Młodzież z pewnością zapamięta to ciekawe doświadczenie i wykorzysta nabyte umiejętności w praktyce.
Słowa podziękowania należą się pani Aleksandrze Radeckiej, która zorganizowała warsztaty, Dyrekcji szkoły, oraz Radzie Rodziców, bez ich wsparcia takie lekcje dziennikarstwa nie byłyby możliwe.


Wiktoria Rakowska