- Pierwsze zajęcia w Zakładzie Karnym w Wierzchowie
Pierwsze zajęcia w Zakładzie Karnym w Wierzchowie
czwartek, 05 październik 2017
W środę 4 października 2017 r. uczniowie klasy pierwszej policyjno – penitencjarnej z wychowawcą Pawłem Łuczko, drugiej klasy policyjno – prawnej wraz z nauczycielami, panem Krzysztofem Wójciakiem i ks. Wojciechem Marcinkiewiczem uczestniczyli w zajęciach z przysposobienia penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Wierzchowie. Było to pierwsze z planowanych cyklicznych spotkań i lekcji realizowanych w oparciu o specjalnie opracowany program nauczania, we współpracy ze Służbą Więzienną. Wyjazdowe lekcje odbywać się będą raz w miesiącu na terenie Zakładu Karnego. Uczniowie będą szkoleni przez funkcjonariuszy w różnorodnych dziedzinach, począwszy od historii i organizacji Służby Więziennej, zagadnień prawnych, przez techniki interwencji, obsługę broni, strzelectwo, po zajęcia obserwacyjne i wykonywanie różnorodnych zadań pracowników ZK. Opiekunem i instruktorem uczniów ze strony Zakładu Karnego jest por. Dorota Zwolańska.
Uczniowie poznali strukturę oraz zasady funkcjonowania Służby Więziennej i Zakładu Karnego w Wierzchowie, a także tematykę, formy i metody pracy na lekcjach przysposobienia penitencjarnego. Dzięki gościnności naszych gospodarzy po zajęciach, przy wspólnym ognisku młodzież wraz z opiekunami mogła nabrać sił do dalszych działań. Przed nami kolejne wyzwanie i kolejne możliwości praktycznego zdobywania umiejętności z zakresu przysposobienia penitencjarnego i pierwsze zadanie domowe. Następne spotkanie bedzie już sprawdzianem zdobytej wiedzy.
Dziękujemy Dyrektorowi Zakładu Karnego w Wierzchowie majorowi Radosławowi Pewniakowi, Zastępcy Dyrektora majorowi Patrycjuszowi Uchrońskiemu, pani porucznik Dorocie Zwolańskiej i funkcjonariuszom Służby Więziennej za profesjonalne przygotowanie zajęć i pierwszych lekcji przysposobienia penitencjarnego oraz gościnne przyjęcie.


Paweł Łuczko