- Odkrywali historię Pomorza Zachodniego
Odkrywali historię Pomorza Zachodniego
piątek, 06 październik 2017
Drużyny, które w ubiegłym roku szkolnym zdobyły trzy pierwsze miejsca w Pomorskiej Lidze Historycznej, organizowanej przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, w dniach od 29 września do 1 października 2017r. w nagrodę brały udział w warsztatach historycznych, mających na celu poznanie historycznych tajemnic Pomorza Zachodniego.
Wśród zwycięskich ekip była również drużyna kaliskich Licealistów, która przygotowywana przez dyrektora Macieja Rydzewskiego zajęła III miejsce w PLH. W warsztatach wzięli udział uczniowie: Alicja Machnik, Weronika Mazur, Marta Pierzgalska i Grzegorz Rydzewski pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Wójciaka.
Uczestnicy warsztatów rozpoczęli historyczną przygodę w piątek, w okolicach Dolnej Odry. Zwiedzili Chojnę, z jednym z największych na Pomorzu gotyckim kościołem, byli w Cedyni, gdzie obejrzeliśmy grodzisko, oraz przypuszczalne miejsce bitwy z roku 972 miedzy księciem Polan Mieszkiem I a margrabią Hodona. Następnie udali się na miejsce forsowania Odry przez żołnierzy polskich wiosną 1945 roku oraz cmentarz wojskowy w Siekierkach. Po popołudniu spacerowali uroczymi uliczkami Morynia. Miasteczko ma wiele zabytków, ale ewenementem na skale krajową są doskonale zachowane mury miejskie o długości około 2 kilometrów, które oplatają całe centrum miasta. Pod koniec dnia obejrzeli jeszcze zrujnowany zamek joannitów w Swobnicy i wieczorem dotarli na nocleg do pałacu w Kulicach.
W sobotę pojechali do Kamienia Pomorskiego, gdzie zwiedzali zabytkowe centrum miasta, a przede wszystkim piękną katedrę, gdzie mogli wysłuchać fragmentu koncertu organowego. Kolejnym ciekawym miejscem był Wolin, ponad tysiąc lat temu, jedno z największych miast Europy. Następnie dostali się się na wysokie wzgórze w okolicy Lubina, gdzie znajdowały się niemieckie wyrzutnie pocisków V3. W Świnoujściu eksplorowali fort Gerharda oraz podziemne miasto, zespół podziemnych bunkrów, wybudowanych jeszcze przez Niemców, następnie użytkowanych przez Ludowe Wojsko Polskie. Był to punkt dowodzenia desantem polskich wojsk na Danię, podczas planowanej przez ZSRR wojny z NATO.
Ostatni dzień wycieczki poświęcony był niemieckiej części Pomorza. Uczestnicy pojechali do Greifswaldu, gdzie podziwiali piękne stare miasto. Oglądali obiekty najstarszego na Pomorzu uniwersytetu, założonego już w 1456r. Ostatnim etapem pobytu w Greifswaldzie było zwiedzanie muzeum Pomorza. Bardzo ciekawe eksponaty, nowoczesna wizualizacja, historia Pomorza przedstawiona w sposób naturalny, bez podtekstów politycznych stanowiła wspaniałe podsumowanie wędrówki laureatów PLH przez tereny polskiego i niemieckiego Pomorza
Dziękujemy organizatorom warsztatów historycznych, a szczególnie panu doktorowi Tomaszowi Ślepowrońskiemu z Uniwersytetu Szczecińskiego, za ciekawe i rozwijające zajęcia oraz przekazanie wielu ciekawych i nieznanych wcześniej informacji o historii naszego regionu. Tak wspaniała nagroda jest dla nas motywacją do udziału w kolejnej, drugiej edycji Pomorskiej Ligii Historycznej.


Krzysztof Wójciak