- Wolontariuszki z trzech kontynentów w ZSP w Kaliszu Pomorskim
Wolontariuszki z trzech kontynentów w ZSP w Kaliszu Pomorskim
poniedziałek, 16 październik 2017
W dniach od 3 do 13 października 2017r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim gościła grupa trzech wolontariuszek, studentek ze Sri Lanki, Meksyku oraz Egiptu. Prowadziły zajęcia z młodzieżą w ramach działań organizacji AIESEC, która zrzesza młodych ludzi z ponad 120 krajów i prowadzi projekty edukacyjne o zasięgu globalnym. Głównym celem lekcji prowadzonych przez wolontariuszki w języku angielskim było przybliżenie uczniom kultury, historii oraz tradycji ich krajów. Licealiści i uczniowie technikum byli bardzo zainteresowani warsztatami z udziałem wolontariuszek i mieli do nich wiele pytań. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących egzotycznych dla nas krajów, jak również szansa na przełamanie stereotypów.
Uczniowie przyznali, że tego rodzaju zajęcia motywują ich do intensywniejszej nauki języka angielskiego. Spotkania z osobami o odmiennej kulturze, tradycji i obyczajach były dla młodzieży wspaniałą lekcją tolerancji i wymiany międzykulturowej, a także możliwością sprawdzenia kompetencji językowych w praktyce.
Dla studentek pobyt w Kaliszu Pomorskim był możliwością poznania piękna naszej gminy, powiatu drawskiego i regionu. Walory przyrodnicze oraz piękno miasta i okolic zrobiły na nich duże wrażenie. Polska kuchnia, serwowana przez szkolną stołówkę też przypadła naszym gościom bardzo do gustu.
Koordynatorem wizyty oraz opiekunem wolontariuszy był nauczyciel języka angielskiego pan Maciej Tuźnik. Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocy nauczycielki języka angielskiego w Szkole Podstawowej i ZSP w Kaliszu Pomorskim pani Pauli Kononowicz - Nowak.

Maciej Tuźnik