- UDANE OTWARCIE DRUGIEGO SEZONU POMORSKIEJ LIGII HISTORYCZNEJ
UDANE OTWARCIE DRUGIEGO SEZONU POMORSKIEJ LIGII HISTORYCZNEJ
piątek, 27 październik 2017
W dniu 25 października 2018r. drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w pierwszej rundzie drugiego sezonu Pomorskiej Ligii Historycznej, konkursu organizowanego przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego. Pierwsza runda miała miejsce w auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Był to turniej wiedzy o kulturze i sztuce Pomorza Zachodniego w XVI – XVII wieku – Złoty wiek Pomorza. Składała się z trzech części – uczniowie odpowiadali na pytania otwarte, rozwiązywali quiz oraz analizowali źródło ikonograficzne. Łącznie w konkursie wzięło udział 14 drużyn z całego województwa.

Drużyna z kaliskiego Liceum, w skład której weszli uczniowie z klasy 1a – Martyna Czerepaniak i Mateusz Martenka oraz z klasy 2a – Alicja Machnik, Weronika Mazur i Zuzanna Gabrych, pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego udanie rozpoczęła ligowe zmagania, zajmując trzecie miejsce w turnieju wiedzy. Jest to dobry punkt wyjścia do rywalizacji w kolejnych trzech rundach Pomorskiej Ligii Historycznej, która jest dla uczestników wspaniałą lekcją lokalnej historii i okazją do współzawodnictwa z rówieśnikami z innych szkół.

Rywalizacja, w której uczestniczą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego polega na wykonywaniu opracowanych przez historyków różnorodnych zadań, takich opracowanie ścieżki turystycznej, wywiady ze świadkami historii, turnieje wiedzy, debata punktowana czy gra miejska. Uczestnicy będą się do nich przygotowywali w swoich miejscowościach, a efekty ich pracy będą przesyłane do oceny przez wykładowców Uniwersytetu Szczecińskiego, część zadań będzie miało charakter bezpośredniej rywalizacji w Szczecinie. Po pięciu rundach konkursu, pod koniec maja 2018r. nastąpi podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród zwycięskim drużynom.


Maciej Rydzewski