- WARSZTATY Z DEBATOWANIA W RAMACH PROJEKTU "PODEBATUJMY O HISTORII"
WARSZTATY Z DEBATOWANIA W RAMACH PROJEKTU "PODEBATUJMY O HISTORII"
poniedziałek, 30 październik 2017
W dniu 27 października 2017r. kaliscy Licealiści wzięli udział w warsztatach z debatowania w ramach projektu „Podebatujmy o historii”, realizowanego przez Fundację Polska Debatuje z grantu Muzeum Historii Polski w ramach działania „Patriotyzm Jutra”. Zajęcia odbyły się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Wzięła w nich udział grupa 29 licealistów: 21 z klas trzecich realizujących historię na poziomie rozszerzonym, 6 dziennikarzy szkolnej gazety „Kontrast” oraz 2 uczestników konkursu Pomorska Liga Historyczna pod opieką nauczycielki języka polskiego i edukacji medialnej pani Aleksandry Radeckiej.
Warsztaty prowadził wraz z dwojgiem swoich współpracowników pan Radosław Czekan, półfinalista Uniwersyteckich Mistrzostw Świata w Debatowaniu (EFL), finalista i najlepszy mówca turniejów krajowych i międzynarodowych m.in.: w Londynie, Warszawie i Rydze. Wcześniej współzałożyciel i Prezes Klubu Debat Parlamentarnych UJ. Obecnie nauczyciel retoryki w IB World School Raszyńska w Warszawie.
Prowadzone w atrakcyjny sposób, z wykorzystaniem metod aktywizujących warsztaty wprowadziły młodzież w tajniki trudnej sztuki debatowania i argumentowania, które przydadzą się uczniom nie tylko podczas realizacji projektu, ale też w przyszłości w wielu życiowych sytuacjach, np. podczas egzaminu maturalnego czy rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. „Była to wspaniała lekcja komunikacji interpersonalnej i wymiany informacji oraz prezentowania własnego punktu widzenia, która w dobie wszechobecnych mediów społecznościowych, pozwoliła młodym ludziom na nowo odkryć zalety i możliwości bezpośredniej rozmowy twarzą w twarz, a nie przez internet czy telefon komórkowy” - powiedział inicjator udziału szkoły w projekcie, Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim, pan Maciej Rydzewski.
Za pomocą projektu „Podebatujmy o historii” Fundacja Polska Debatuje chce pokazać licealistom różne twarze polskiej historii, która często jest niejednoznaczna, kontrowersyjna i niezwykle ciekawa. Bierze w nim udział 8 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Pierwszym etapem realizacji projektu są warsztaty z debatowania i argumentowania prowadzone przez utytułowanych trenerów. Po warsztatach młodzież wykorzysta zdobytą wiedzę i umiejętności do przygotowania i przeprowadzenia debaty publicznej na tematy historyczne w swoim mieście do końca listopada 2017r. Finałem działań będzie udział czteroosobowych drużyn z każdej ze szkół w grudniowym Turnieju Debat Historycznych w Warszawie.
Dziękujemy prowadzącym warsztaty, panu Radosławowi Czekanowi i jego współpracownikom za perfekcyjne przygotowanie oraz bardzo atrakcyjne i twórcze przeprowadzenie zajęć. Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, pani Beacie Pierzgalskiej oraz Wicedyrektorowi, pani Dorocie Ławniczak za użyczenie dwóch sal lekcyjnych. Z powodu prac remontowych w auli zajęcia nie mogły się odbyć w ZSP w Kaliszu Pomorskim.


Maciej Rydzewski