- Klasa policyjna w sądzie i przy gaśnicy
Klasa policyjna w sądzie i przy gaśnicy
wtorek, 07 listopad 2017
Kolejny tydzień nauki pierwszej klasy policyjno-penitencjarnej rozpoczął się wizytą w Sądzie Rejonowym i Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Dzięki gościnności i życzliwości Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim, oraz KP PSP w Drawsku Pomorskim, w poniedziałek 6 listopada 2017r. uczniowie wraz z wychowawcą Pawłem Łuczko mieli możliwość obserwacji rozprawy sądowej i poznali zasady funkcjonowania oraz specyfikę pracy w Państwowej Straży Pożarnej.
Dla większości uczniów były to pierwsze kroki w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Każdy miał okazję przekonać się, jak ważne zadania stoją przed strażakami bez względu na zajmowane stanowisko. Sprzęt i gotowość do działania, oraz dyspozycyjność i wysoki poziom wyszkolenia, to jedne z elementów poznanych tego dnia przez uczniów tej klasy mundurowej. Szczegółowy opis sprzętu i działań Państwowej Straży Pożarnej przez członków pierwszej zmiany zainteresował młodzież, tym bardziej, że to właśnie ci strażacy, jako jedni z pierwszych brali udział w działaniach ratowniczych na terenie obozu w Suszku, w sierpniu tego roku.
Klasa policyjno-penitencjarna poznaje podczas zajęć w Zakładzie Karnym specyfikę pracy ze skazanymi. Nie można jej w pełni zrozumieć bez poznania zasad funkcjonowania sądu, do którego przed wyrokiem trafiają oskarżeni. Dzięki zaangażowaniu pana Krzysztofa Wójciaka, nauczyciela przysposobienia policyjnego i życzliwości sędziego Roberta Kucharskiego mogliśmy uczestniczyć w rozprawie karnej. Było to niezwykłe doświadczenie i podobnie jak wizyta w straży stanowią kolejny ważny element w drodze poznawania zasad działania służb mundurowych i sądów.
Składamy serdeczne podziękowania dla Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. mgr inż. Pawła Dymeckiego, oraz dla przedstawicieli JRG, dzięki którym możliwa stała się ta lekcja w dniu dzisiejszym. Dziękujemy panu st. ogn. Krzysztofowi Rzęsa, oraz sekc. Łukaszowi Sołtys i ogn. Robertowi Rogińskiemu. Dziękujemy też sędziemu Robertowi Kucharskiemu za zapoznanie nas z przebiegiem procesu sądowego i zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.


Paweł Łuczko