- Portal kaliskiego Liceum doceniony w Warszawie
Portal kaliskiego Liceum doceniony w Warszawie
niedziela, 12 listopad 2017
W tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” jury przyznało naszym licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”. Z tej okazji zaproszono ich na konkursową Galę do sali dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przedstawicielki uczniów (Karolina Gierzkiewicz i Julia Zinczuk) wraz ze współredaktorką portalu „MY-KALISZ POMORSKI - OKOLICE-ŚWIAT” (liceum.kalisz.pl) - Joanną Mączkowską odebrały 5 listopada 2017r. wręczone publicznie nagrody. Przy tej okazji opowiedziały też więcej o konsekwentnym odkrywaniu historycznych zagadek Kalisza Pomorskiego, co pozwala lepiej zrozumieć swoją Małą Ojczyznę. W stolicy zwiedziły Uniwersytet Warszawski, Stare Miasto, były przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przypomnijmy, iż rok temu w tym samym konkursie również nagrodzono kaliskie licealistki. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureatki, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistek.

Nagrodzony portal prowadzony od 5 lat przez Bogumiła Kurylczyka stanowi coraz bardziej rozbudowywaną encyklopedię wiedzy o dziejach Kalisza Pomorskiego i najbliższej okolicy. W dziale „Nasz przewodnik” zaprezentowano propozycje krajoznawczych spacerów oraz opisano tajemnice miejscowych zabytków i jezior. Znajdziemy tam również kilkanaście gawęd o mieście i jego mieszkańcach, a w dziale „Kaliskie fakty” barwne opisy tuż powojennej rzeczywistości. Są wspomnienia nauczycieli i absolwentów Liceum oraz bardzo bogata w wydarzenia kronika grupy teatralnej „Klepsydra”. Są też filmy zarówno ze spektakli „Klepsydry” jak i te przedstawiające „Kaliskie osobowości”, czyli ludzi na stałe wpisanych w nasze miasto.

Przewodniczącą jury tegorocznego Konkursu była prof. dr hab. Barbara Otwinowska z Instytutu Badań Literackich, Kustosz Pamięci Narodowej. W skład komisji wchodzili: Romuald Karaś (prezes Stowarzyszenia im. W. Hulewicza, autor książek), Zofia Teresa Kozłowska (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego), Anna Kwiatkowska (redaktor programu TVP Historia), Adam Stasiński (kustosz Sali Tradycji Dowództwa Garnizonu Okręgu Warszawa), Lech Rowiński (architekt, plastyk, grafik), Aleksander Rowiński (sekretarz jury, redaktor Oficyny Literatów Rój Film).Joanna Mączkowska