- Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow
Prelekcja w kaliskim Liceum o tajemnicach rodziny Wittchow
niedziela, 12 listopad 2017
Z niedawno odnalezionych dokumentów wynika, iż w dużej mierze do budowy Kalisza Pomorskiego przyczynili się Albert i Wilhelm Wittchow. W oparciu o te odkryte w archiwach dokumenty kaliscy licealiści pod kierunkiem Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej przygotowali opracowanie zatytułowane: „Tajemnice rodziny Wittchow”, które przedstawili na publicznej prezentacji 8 listopada 2017r.
Licznie przybyła na nią młodzież oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Maciej Rydzewski. Byli także mieszkańcy zaciekawieni historią swojego miasta, a wśród nich zasłużony dla miejscowej oświaty dyrektor Roman Bykowski. Omawiane i pokazywane na ekranie projekty, plany, stare fotografie oraz urzędowe pisma wzbudziły sporo entuzjazmu wśród zgromadzonych. Niektóre dokumenty można było zobaczyć po raz pierwszy.
Na wstępie przypomniano, że rodzina Wittchow, jak żadna inna, przyczyniła się do powstania wielu kaliskich gmachów, z których sporo służy mieszkańcom do dziś. Ród ten wywodzi się od mistrza tkackiego Karla Wittchowa, który był ojcem murarza Johanna, a on z kolei ojcem Alberta urodzonego 29 lipca 1860 r. I jako młodzieniec pomagał Johannowi w budowie siedziby kaliskiego sądu (Amtsgericht), stojącego przy ul. św. Wojciecha. Nabyte umiejętności i niewątpliwie talent oraz zarobione pieniądze pozwoliły mu na otwarcie 1 stycznia 1886 r. własnej firmy „Albert Wittchow – Mauermeister”. Jego pierwszy odnaleziony kontrakt został podpisany w lutym 1887 r. i dotyczył naprawy mostu na rzece w Starej Korytnicy.
W konkluzji prelekcji stwierdzono, iż współcześni mieszkańcy Kalisza Pomorskiego wciąż korzystający z tych wszystkich obiektów, które Albert i Wilhelm Wittchow tu zbudowali lub wyremontowali, nie powinni o tym zapomnieć. Najwymowniejszym wyrazem tej pamięci byłoby bez wątpienia odnowienie grobowca rodziny Wittchow na Starym Cmentarzu, co już przed rokiem zainicjowali wraz z licealistami: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.
Bogato ilustrowaną prelekcję można poznać na stronie internetowej liceum.kalisz.pl (w zakładce „Nasz przewodnik”). To już siódma kaliska tajemnica odsłaniana tam w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” realizowanego we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Gminą Kalisz Pomorski.


Joanna Mączkowska