- Moralitet antynikotynowy w kaliskim Liceum
Moralitet antynikotynowy w kaliskim Liceum
środa, 22 listopad 2017
W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia 16 listopada 2017” na przerwie międzylekcyjnej w kaliskim Liceum odegrano moralitet pobudzający do refleksji nad zgubnymi skutkami nałogu nikotynowego. Nikt nie wygłaszał tu słów potępienia, ponieważ wszystko przedstawili gestami w swojej scenicznej pantomimie aktorzy grupy teatralnej „Klepsydra” wspomagani przez odpowiednie kostiumy i dekoracje.
Tuż po dzwonku na szkolny korytarz wkroczyły „papierosy”, a za nimi ubrane na czarno „choroby” spowodowane paleniem. Oczywiście z rysunkami „przeżartych” nikotyną płuc. Po chwili do tego korowodu dołączyły postaci ubrane na biało, symbolizujące zdrowie oraz rozum. We wspólnym tańcu rozpoczęła się walka dobra ze złem obserwowana pilnie przez widzów i z ich aktywnym udziałem zwłaszcza w kulminacyjnej scenie wypędzania „chorób” z Liceum.

- Scenariusz tego antynikotynowego spektaklu jest każdego roku podobny, ale nigdy nie odgrywany tak samo. Uczniowie interpretują go na swój sposób. Co roku dołączają też nowe osoby. Tym razem większość aktorów to uczniowie klasy Ib. Można było zauważyć, że postaciom przebranym na biało, czyli promującym zdrowie, wcale nie było tak łatwo pokonać w tańcu występujące w czarnych strojach „choroby”. Uczniowie znakomicie ukazali, że dobro nigdy tak łatwo nie zwycięża - podkreśla opiekunka „Klepsydry” Joanna Mączkowska.

Na zakończenie spektaklu, który jak każdy moralitet wywołał wśród uczniów natychmiastowe dyskusje aktorzy rozdali ulotki informujące o szkodliwości palenia, udostępnione przez szkolnego pedagoga – Annę Józiak. Z pewnością zostaną one teraz przeczytane z uwagą.


Joanna Mączkowska