- I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy w ZSP w Kaliszu Pomorskim
I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy w ZSP w Kaliszu Pomorskim
środa, 22 listopad 2017
Dnia 16 listopada 2017 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim odbyła się I edycja Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego. Olimpiada składała się z dwóch etapów, teoretycznego testu wiedzy i praktycznego, trzech zadań jakie musieli wykonać uczniowie, pozycja boczna bezpieczna i RKO (Szkoły Podstawowe i Ponadgimnazjalne) oraz scenki urazowej na zasadach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

 

Ta ostatnia konkurencja wzbudzała największe emocje wśród najmłodszych widzów, jak i zaproszonych gości. Do rywalizacji przystąpiły Szkoły Podstawowe z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego, Pomierzyna oraz Broczyna. W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych wystąpiły zespoły ZSP Kalisz Pomorski (Medical Team ZSP Kalisz Pomorski), ZSP Drawsko Pomorskie (Grupa Medyczna Drawsko), ZSP Czaplinek (RESCUE-ZDR), ZSP Złocieniec oraz także w tej kategorii, gimnazjalistki z 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 ze Złocieńca.

W części teoretycznej bezkonkurencyjne były szkoły z Kalisza Pomorskiego, natomiast w części praktycznej 100% dokładnością wykazała się grupa medyczna z Drawska Pomorskiego reprezentująca ZSP Drawsko Pomorskie, tuż za nią znalazła się Szkoła z Kalisza Pomorskiego z 98% skutecznością działań ratowniczych w tej części.

Gośćmi Olimpiady byli: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Paweł Dymecki, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie Joanna Kulesza oraz wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim Dorota Ławniczak.  Komisję sędziowskiej tworzyli, Jadwiga Czerniga dyplomowana pielęgniarka, Wiesław Kulbacki Prezes OSP w Kaliszu Pomorskim i mł. asp. Tomasz Wyrzykowski, ratownik medyczny, strażak w Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim.

Pierwsze miejsce wśród Szkół Podstawowych zajęły uczennice z Kalisza Pomorskiego, tuż za nimi uplasowały się zespoły z Drawska Pomorskiego, Pomierzyna i Broczyna. Wśród Szkół Ponadgimnazjalnych najlepszą okazała się młodzież z Kalisza Pomorskiego, następnie z Czaplinka, Drawska Pomorskiego, gimnazjalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu oraz ZSP Złocieniec.

Nagrody na zakończenie I Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego wręczali: Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Janusz Garbacz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Paweł Dymecki oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca I-III otrzymali pamiątkowe dyplomy, koszulki, osobiste apteczki pierwszej pomocy oraz breloczki z ustnikami do sztucznego oddychania i bransoletki na rękę z gwizdkiem do wzywania pomocy. Ponadto zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary. Zespoły, które zajęły miejsca poza podium otrzymały dyplomy i breloczki z ustnikami do sztucznego oddychania.

Dziękujemy Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu za objęcie patronatem Olimpiady, a także Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. Pawłowi Dymeckiemu za pomoc w przygotowaniu konkurencji i cenne uwagi podczas zawodów. Profesjonalnie przygotował uczniów do pozorowania ran w scenkach medycznych strażak Michał Walkiewicz z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim, któremu również serdecznie dziękujemy za pomoc. Podziękowania za profesjonalizm i obiektywizm należą się również komisji sędziowskiej, a także wszystkim uczestnikom Olimpiady i ich opiekunom.

Warto wspomnieć, że opiekunem uczniów z ZSP Kalisz Pomorski, który wygrali I Powiatową Olimpiadę Pierwszej Pomocy był Pan Karol Kalina (Instruktor Pierwszej Pomocy i Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy), który również przygotowywał pod kątem praktycznym uczniów ze Szkół Podstawowych z Pomierzyna i Kalisza Pomorskiego. Był on także pomysłodawcą i wraz z Medical Team Kalisz Pomorski, organizatorem tej bardzo udanej imprezy.

Już teraz zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne do udziału w drugiej edycji Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy, która odbędzie się za rok.

            I Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego została zrealizowana i była podsumowaniem projektu „Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie powiatu drawskiego” sfinansowanego przez Zarząd Powiatu Drawskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” z Kalisza Pomorskiego.

 

Karol Kalina, Maciej Rydzewski