- Start
Regionalne konkursy dla uczniów szkół podstawowych
środa, 18 listopada 2020

Przed nami kolejna edycja Regionalnych Konkursów dla szkół podstawowych organizowanych przez Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim, tym razem wyjątkowa, bo w wersji online!

Zapraszamy uczniów klas ósmych do wzięcia udziału w konkursie z języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki i fizyki, które będą się odbywały od 7 do 10 grudnia 2020 roku.
Każdy z uczestników otrzyma drogą elektroniczną indywidualny kod oraz szczegółowe informacje techniczne niezbędne do zalogowania się na platformie konkursowej.
Dla zwycięzców przygotowaliśmy nagrody rzeczowe! Na zgłoszenia Szkół czekamy do 27 listopada 2020 roku.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym regulaminie.

zalacznik nr 1 karta zgloszenia
Regulamin str_1
Regulamin str_2

Komisja Konkursowa ZS Kalisz Pomorski

Narodowe Święto Niepodległości w kaliskim liceum i technikum
piątek, 13 listopada 2020
Mimo niecodziennych warunków uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim pamiętali o Narodowym Święcie Niepodległości.
We wtorek 10 listopada 2020r. szkoła wzięła udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Młodzież z nauczycielami, tym razem online, odśpiewała o godzinie 11.11 Mazurka Dąbrowskiego. W holu szkoły powstała gazetka okolicznościowa „Niepodległej na urodziny”, przygotowana pod kierunkiem kierownika internatu Jadwigi Czernigi.
W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2020r. dwoje uczniów z klasy wojskowej - Klaudia Garlikowska i Sebastian Rulewicz wraz z nauczycielem Adamem Stąporkiem i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim złożyło wiązankę kwiatów i biało-czerwone znicze pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej.
Najważniejsze jednak jest to, co pozostaje w naszych sercach - miłość do Ojczyzny oraz pamięć, wdzięczność i szacunek dla bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę.

Maciej Rydzewski

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY "Znaszli ten cytat?"
czwartek, 12 listopada 2020

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Znaszli ten cytat?


Kaliscy licealiści uczcili bohaterów
czwartek, 05 listopada 2020
W piątek 30 października 2020r. uczniowie Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z klasy wojskowej 2c wraz z wychowawcą mjr rez. Andrzejem Kowalewskim i dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim oraz uczennice z klasy 2c mieszkające w Drawnie, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach bohaterów w ramach akcji MEN ,,Szkoła pamięta” oraz kontynuacji akcji MON „Mundurowa pamięć”. Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę.
Uczniowie wraz z opiekunami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kaliskiego Żołnierza Wyklętego, żołnierza września 1939r., kawalera orderu Virtuti Militari, nauczyciela języka polskiego w kaliskich szkołach – Kazimierza Przybysławskiego, a także na symbolicznym pomniku lotników amerykańskich, którzy zginęli w 1944r., w katastrofie zestrzelonego samolotu B-17, w okolicach Dębska. Uczennice z Drawna złożyły kwiaty i znicz na grobie żołnierza polskiego, pochowanego w lesie niedaleko Drawna. Jest to plutonowy Józef Zadrożny, który zginął w marcu 1945 roku, w potyczce z Niemcami.
Hołd zmarłym i poległym żołnierzom oddały uczennice i uczniowie - w Kaliszu Pomorskim i Dębsku: Klaudia Garlikowska, Sebastian Rulewicz i Szymon Zioło, w Drawnie: Julia Horba, Sandra Michalak, Paulina Przybylska i Maja Piotrowska.

Chwała bohaterom. Cześć ich pamięci!
Maciej Rydzewski

NAUCZANIE HYBRYDOWE - INFORMACJA
piątek, 16 października 2020

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie, Słuchacze Liceum dla Dorosłych

W związku z wprowadzeniem od 24.10.2020r. przez Rząd RP w całym kraju nowych narzędzi do walki z koronawirusem, w szkołach ponadpodstawowych w strefie czerwonej, w której znajduje się cała Polska obowiązuje nauczanie zdalne.

Dlatego od poniedziałku 26.10.2020r. nauczanie zdalne dla wszystkich klas liceum i technikum zostanie do odwołania wprowadzone w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim. Podobnie słuchacze zaocznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych od soboty 24.10.2020 przechodzą na zdalne nauczanie w MS Teams. Obowiązują te same procedury nauczania zdalnego, które zostały wprowadzone tydzień temu jak rozpoczynaliśmy nauczanie hybrydowe, przy czym teraz wszystkie klasy obowiązuje nauczanie zdalne w MS Teams.

Proszę o zapoznanie się z procedurą nauczania zdalnego i hybrydowego, w części dotyczącej nauczania zdalnego.
TUTAJ LINK DO PROCEDUR

Przepraszam za utrudnienia i proszę o zrozumienie.

Z poważaniem
Katarzyna Witek, z-ca dyrektora ZS w Kaliszu Pomorskim

COLLEGIUM BALTICUM ZAPRASZA
czwartek, 24 września 2020
Trwałe wartości naszych legend
poniedziałek, 26 października 2020
Kaliscy licealiści, którzy przygotowali sceniczne inscenizacje kilku miejscowych legend, sami byli zdziwieni odkryciem jak wiele mądrości i piękna tkwi w tych, liczących już kilkaset lat, podaniach o Łysej Lizie oraz kole szlifierskim (Schleifstein).
Wystawienie etiud teatralnych poprzedziło spotkanie z regionalistą Bogumiłem Kurylczykiem, który opowiedział kilka najstarszych legend związanych z Kaliszem Pomorskim. Młodzieży spodobała się szczególnie ta o Lizie, która chciała oszukać diabła i ukarana za to wyrwaniem wszystkich włosów z głowy, jako Liza o przydomku Łysa (KahleLiese) stała się jakoby źródłosłowem nazwy średniowiecznego grodu Kallies. Miasta wkrótce rozsławionego za przyczyną znajdującego się tu niezwykłego kamienia szlifierskiego (Schleifstein). Służył on bowiem nie tylko do ostrzenia nożyc przez licznych tkaczy wytwarzających ręcznie sukno, lecz także do szlifowania charakteru, czyli nadawania osobom krnąbrnym właściwych manier. Jednym słowem do „przerabiania” ich na jednostki wartościowe.
Czytaj całość...
Powrót do wyrazów, które odeszły
środa, 21 października 2020
Ile polskich słów, ile polskich zwrotów odeszło już w zapomnienie… Czy przykładowe wyrazy: onegdaj, ongiś, waćpanna lub imć - które tak pięknie brzmią i tak wiele znaczą, powinny całkowicie zniknąć ze współczesnego języka? Zdecydowanie nie! Oświadczyli zgodnie uczestnicy warsztatów teatralno-literackich i wspólnie rozkoszowali się staropolszczyzną jak najlepszym, staropolskim daniem.
Tą duchową strawą były listy króla Jana III Sobieskiego do jego ukochanej Marysieńki. Tak pełne niegdysiejszych komplementów i wyrazów tęsknoty, że zadanie wyrażenia tego samego językiem współczesnym było arcytrudne, choć zarazem niezmiernie pouczające.
Czytaj całość...
Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim
czwartek, 15 października 2020
14 października to od wielu lat Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. W tym roku, ze względu na wyjątkowo trudną sytuację epidemiczną, w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim obchody tego święta były ograniczone do minimum. Niemniej jednak wielką i niezwykle miłą niespodzianką były życzenia dla każdego nauczyciela przygotowane i wręczane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów.
Czytaj całość...
Jak przemawiać, by nas słuchano?
niedziela, 11 października 2020
Dnia 6 października 2020r. uczniowie z klasy 3a i 3b kaliskiego liceum wzięli udział w warsztatach dotyczących retoryki. Zajęcia poprowadził Henryk Heropolitański, dziennikarz regionalnych telewizji, lektor i rzecznik prasowy związany z wieloma znanymi instytucjami.
Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przemawiać, by słuchaczy zainteresować. Takie wskazówki okazały się bardzo przydatne maturzystom. Od wielu lat egzamin ustny z języka polskiego spędza im sen z powiek. Dzięki przekazanej wiedzy licealiści poczuli się o wiele pewniej i z nadzieją patrzą w maturalną przyszłość.
Czytaj całość...
Pogrzeb tradycyjnego listu?
niedziela, 11 października 2020
O tym, że słowo „epistoła” brzmi dla młodych obco, nie trzeba nikogo przekonywać. A jednak warto przyjrzeć się korespondencji na przestrzeni lat, pokazując konkretne przykłady. Zmiany w języku, a także w relacjach międzyludzkich były tematem dwugodzinnych zajęć przeprowadzonych 5 października przez polonistkę Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim - Aleksandrę Radecką.
Pod lupę trafił list osobisty – miłosny. Słowa teoretyka epistolografii Stefanii Skwarczyńskiej: „Wszak list należy do życia, do życia dąży, życie codzienne go stwarza” stały się mottem w podróży przez różne epoki. Czytanie rozpoczęło się od najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary zakochanych: Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny. Młodzież zwróciła uwagę na słownictwo, na jego emocjonalny charakter. A także na obyczajowość, inną od dzisiejszej.
Czytaj całość...
Seniorzy użyczają głosu bajkowym postaciom
niedziela, 11 października 2020
W ramach warsztatów teatralno-literackich seniorzy pracują nad baśnią O królewnie Śnieżce. Użyczają oni głosów występującym w niej postaciom, a jako główna bohaterka przemów i z głośników kierowniczka grupy wokalnej Violki – Violetta Zbytek.
Seniorzy dotąd nie nagrywali żadnego słuchowiska i są tymi działaniami w sferze audio, czyli wyłącznie w świecie dźwięku, wręcz zafascynowani. – Nie spodziewałam się, że uczestnicy mają aż tak wielką wrażliwość na słowo mówione do mikrofonu, którym trzeba wyczarować dla słuchacza cały bajkowy świat królewny Śnieżki – podkreśla Joanna Mączkowska. Jako dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej prowadzi z seniorami, przed właściwym nagraniem słuchowiska, warsztaty teatralno-literackie oraz próby mikrofonowe.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>