- Start
NASZA TURECKA PRZYGODA  MEDICAL TEAM W ANKARZE
niedziela, 01 grudnia 2019
Dzień pierwszy – 21 października 2019 - poniedziałek

Nasza podróż rozpoczęła się dość wcześnie. O godz. 4 rano spotkaliśmy się na stacji kolejowej w Kaliszu Pomorskim, by pociągiem dostać się do Szczecina. Było jeszcze ciemno, a tu trzeba było spakować liczne rzeczy i upominki, które musiały zmieścić się w naszych walizkach. Nasza podróż do Szczecina zaczęła się o 4.30. Na dworcu w Szczecinie czekał na nas bus, którym pojechaliśmy na lotnisko Tegel w Berlinie. Już wtedy zaczęłyśmy odczuwać zmęczenie, jednak emocje związane z podróżą nie pozwalały nam zmrużyć oka. Pierwszy lot – do Istambułu trwał około 3 godzin i minął nam bardzo szybko i przyjemnie, turecka linia lotnicza chcąc pokazać turecką gościnność zaserwowała swoim pasażerom ciepły posiłek oraz napoje. Gdy szczęśliwie dotarłyśmy do portu lotniczego Sabiha Gokcen, mieliśmy krótka przerwę na przesiadkę do samolotu , który zabrał nas ze Stambułu do Ankary.
Czytaj całość...
PIERWSI NA STARCIE POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
sobota, 30 listopada 2019
Środa 20 listopada 2019 roku była szczęśliwym dniem dla drużyny ZSP w Kaliszu Pomorskim, uczestniczącej w Pomorskiej Lidze Historycznej. W I rundzie konkursu, która odbyła się w auli Uniwersytetu Szczecińskiego pięcioosobowy zespół pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego zajął pierwsze miejsce, uzyskując 93 na 100 możliwych do zdobycia punktów.
Pomorska Liga Historyczna to konkurs dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, organizowany od 2016 roku przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Jego celem jest zgłębianie historii Pomorza Zachodniego w powiązaniu z dziejami Polski i Europy. Konkurs jest objęty patronatami Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego.
Czytaj całość...
Wyjazd wolontariuszy do schroniska dla zwierząt
środa, 27 listopada 2019
Dnia 20 listopada 2019r. uczniowie z grupy szkolnego wolontariatu z ZSP w Kaliszu Pomorskim wraz z pedagogiem, Anną Józiak wybrali się z pomocą do choszczeńskiego schroniska dla zwierząt.
Bus z wolontariuszami (i karmą dla naszych czworonożnych przyjaciół) wyruszył spod szkoły po piątej lekcji. Przez trzy godziny wolontariusze wyprowadzali i bawili się z bezdomnymi psami, które nie kryły szczęścia z kontaktu z życzliwością ludzi. Pod koniec wyjazdu pani pracująca w schronisku opowiedziała nam historię kilku jej podopiecznych oraz przybliżyła nam realia pracy w tym miejscu. Wyjechaliśmy bogaci o nowe doświadczenia i szczęśliwi, że byliśmy w stanie pomóc.

Kacper Farbisz
Mistrzostwo powiatu dla piłkarek i piłkarzy z Kalisza Pomorskiego
czwartek, 21 listopada 2019
W czwartek 14 listopada 2019r. na stadionie miejskim w Kaliszu Pomorskim odbył się turniej piłkarski dla chłopców i dziewcząt w ramach powiatowej Licealiady. W zawodach wzięły udział drużyny ze szkół ponadpodstawowych z Kalisza Pomorskiego, Czaplinka, Złocieńca i Drawska Pomorskiego. Zarówno w kategorii chłopców, jaki i w kategorii dziewcząt kaliskie drużyny okazały się najlepsze i zwyciężyły w tych zawodach.
Mecze były rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Drużyna chłopców z ZSP w Kaliszu Pomorskim odniosła zwycięstwa we wszystkich swoich meczach, wygrywając zdecydowanie cały turniej. Warto nadmienić, że było to mistrzostwo zdobyte po raz czwarty z rzędu.
Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się również drużyna dziewcząt z ZSP w Kaliszu Pomorskim, która w meczu decydującym o mistrzostwie powiatu pokonała drużynę dziewcząt z Drawska Pomorskiego 7:1. Dziewczyny mogą pochwalić się zwycięstwem w tych rozgrywkach trzeci rok z rzędu.
Wiosną 2020r. odbędą się wojewódzkie ćwierćfinały Licealiady, w których drużyny z Zespółu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim będą reprezentowały powiat drawski.
Czytaj całość...
Praktyczna nauka pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej w Pomierzynie
czwartek, 21 listopada 2019
W ramach realizacji zadania publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia „Rozwój Rowerowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności w zakresie pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w Gminie Kalisz Pomorski” członkowie grupy medycznej Medical Team działającej w ZSP Kalisz Pomorski wraz z opiekunami Renatą Pietroń i Jadwigą Czernigą w piątek 15.11.2019r. przeprowadzili szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.
Czytaj całość...
Kaliscy licealiści wyróżnieni w konkursie Siła w tradycji
czwartek, 21 listopada 2019
W dniu 18 listopada 2019r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu „Siła w tradycji” dla uczniów certyfikowanych klas o profilu wojskowym, zorganizowanego przez Dyrektora Biura do Spraw Proobronnych. Drużyna z klasy 2c z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie Kacper Kłos, Tobiasz Głowacki i Konrad Nowak pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego zdobyła wyróżnienie w konkursie.
Celami konkursu są m.in. kształtowanie u młodzieży z klas wojskowych postaw patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej, kultywowanie tradycji niepodległościowych, pogłębienie wiedzy historycznej, rozwój umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania z różnych źródeł informacji.
Czytaj całość...
Konkursowe zmagania z językiem niemieckim
czwartek, 21 listopada 2019
W dniach 14 i 15 listopada 2019r. w ZSP w Kaliszu Pomorskim odbyły się dwa ogólnopolskie konkursy z języka niemieckiego „DEUTSCHFREUND” i „WELTSPRACHEN ABITUR”. W konkursach udział wzięło 47 uczniów – miłośników języka niemieckiego, przygotowywanych przez nauczycielki języka niemieckiego Mirosławę Kacperską i Kamilę Kulik.
Pytania konkursowe sprawdzały umiejętności uczniów w zakresie posiadanego słownictwa, zwrotów, czytania ze zrozumieniem, komunikacji oraz gramatyki. Ciekawym elementem było zadanie rozumienia ze słuchu, traktujące o różnych sytuacjach życia codziennego.
Cieszymy się, że język niemiecki cieszy się takim zainteresowaniem młodzieży. Konkursy są cyklicznym szkolnym przedsięwzięciem, dlatego zapraszamy już teraz na kolejną, wiosenną edycję.
Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników! Trzymamy kciuki!

K.Kulik, M.Kacperska
PO CO KOMU POEZJA  wieczór autorski Zofii Burzyńskiej
czwartek, 21 listopada 2019
W środowy wieczór 13 listopada 2019r. odbyło się spotkanie autorskie „Nocy Poetów” z udziałem młodych poetów – Zofii Burzyńskiej i Sebastiana Rosy, zorganizowane we współpracy Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim i Fundacji Wspierania Kultury Noc Poetów.
Zofia Burzyńska jest uczennicą klasy trzeciej liceum w ZSP w Kaliszu Pomorskim. Zosia dobrze się uczy, jest wspaniałą koleżanką, cudowną osobą, przy tym bardzo skromną. Mimo to jest o niej głośno. Głośno, bo pisze, tworzy, opisuje ludzi i świat, przekształca doświadczenia i różnorodne emocje w słowa. Słowa te są czasem przenośnią, a czasem dosadnym nazwaniem spraw po imieniu.
Czytaj całość...
Przyjechali do młodych z przesłaniem
czwartek, 21 listopada 2019
Od 15 listopada oficjalnie tytuł „Przyjaciela Liceum” w Kaliszu Pomorskim mają: Jarosław Klejnocki- Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, Tomasz Ogonowski- dramaturg Bałtyckiego Teatru w Koszalinie i Sebastian Krok- asystent na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Uroczyste wręczenie statuetek połączono z programem artystycznym i wykładami nagrodzonych.
- Kaliskie apele okolicznościowe to zawsze jakaś niepewność. Co tym razem wymyślą? Patos miesza się z czymś z natury gombrowiczowskim. Tym razem pompę oficjalności przełamało pełne humoru wystąpienie Sebastiana Kroka i brawurowe wykonanie „Wojen gwiezdnych” „Kryzysu” przez nieznaną mi z imienia skrzypaczkę. Trudno będzie to w przyszłości przeskoczyć, ale wierzę, że w tym Liceum to potrafią – komentował wydarzenie dr Eryk Krasucki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego.
Czytaj całość...
Sukces strzelecki kaliskich licealistów
czwartek, 21 listopada 2019
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2019r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim uczcili, uczestnicząc wraz z opiekunem Krzysztofem Wójciakiem w VI Drawskim Turnieju Strzeleckim w hołdzie walczącym dla NIEPODLEGŁEJ, zorganizowanym przez firmę HORNET oraz Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.
Zawody zakończyły się sporym sukcesem kaliskich licealistów. Wojciech Pituła z klasy 2c indywidualnie zdobył trzecie miejsce, zaś drużynowo zespół ZSP w Kaliszu Pomorskim uplasował się również na podium, zajmując trzecie miejsce.
Drużyna ZSP w Kaliszu Pomorskim wystartowała w składzie – Dawid Dudzik, Wojciech Pituła, Kornelia Kmiecik, Oliwia Wiśniewska, Damian Marchel, Krzysztof Wójciak. Gratulujemy!

Krzysztof Wójciak
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące?
czwartek, 21 listopada 2019
Czy można zobaczyć promieniowanie jonizujące? Tak rozpoczął się wykład w ZSP w Kaliszu Pomorskim poprowadzony przez dr Tomasza Denkiewicza Zastępcę Dyrektora Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w poniedziałek 18 listopada 2019r. dla uczniów klas pierwszych.
Pierwszoklasiści z zaciekawieniem słuchali zagadek fizycznych i wspólnie z prowadzącym szukali odpowiedzi na nurtujące pytania. Wracając do tytułowego pytania. Oczywiście samego promieniowania nie można zobaczyć, ale można zobaczyć niektóre efekty jego działania. Urządzenie, które pozwala obserwować ślady cząstek elementarnych, to komora Wilsona, nazywana także komorą mgłową. Jej działanie opiera się na wykraplaniu się pary alkoholu w miejscu, gdzie doszło do jonizacji cząstek powietrza, czyli w miejscu przejścia cząstki promieniowania jonizującego. W czasie wykładów, uczniowie zwrócili uwagę na następujące kwestie:
Czytaj całość...
Kaliscy wolontariusze wspierają schronisko dla psów.
wtorek, 19 listopada 2019
W dniach od 12 do 13 listopada 2019r., wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką pedagoga szkolnego Anny Józiak prowadzili charytatywny kiermasz ciast. Koordynatorem przedsięwzięcia była uczennica klasy 2d Klaudia Worach. Celem akcji była zbiórka pieniędzy na zakup najpotrzebniejszych rzeczy na zimę dla psiaków z choszczeńskiego schroniska.
Podczas dwudniowego kiermaszu uczniowie z dużym zaangażowaniem prowadzili sprzedaż ciast. Kolejnym krokiem działań wolontariuszy będzie wyjazd do schroniska, z zakupionymi dla psiaków kocami, karmą.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za udział w akcji na rzecz zwierząt ze schroniska. Szczególnie chcielibyśmy podziękować rodzicom uczniów za upieczenie pysznych ciast.
Dziękujemy!

Wolontariusze ZSP

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>