- Start
Uwieńczenie Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID wizytą w Sandbostel.
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Część uczestników IV Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D a dokładniej mówiąc zwycięzcy konkursu, który miał miejsce podczas tegorocznego rajdu, dzięki zaangażowaniu Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina, wyjechało w dniu 18 czerwca 2015 r. do Muzeum Jeńców w Sandbostel, dawnego Stalagu X B. Był to obóz, do którego doszli po dwóch miesiącach marszu jeńcy z Oflagu II D, których szlakiem podążamy każdego roku.
Na wszystkich miejsce to zrobiło ogromne wrażenie. Droga do odzyskania wolności była dla wielu tysięcy jeńców trudna. Cieszymy się, że 12 osób wraz z opiekunami i pracownikami IPN mogło uczestniczyć w tym wyjeździe będącym jedynie namiastką trudu, ale jakże cenną lekcją wolności i historii.
Kolejny etap, to już 19 czerwca zwiedzanie Hamburga.
MŁODZIEŻ TWORZY IZBĘ PAMIĘCI
poniedziałek, 15 czerwca 2015
W dniu 9 czerwca 2015 r. młodzież pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego i Macieja Rydzewskiego prowadziła prace związane z katalogowaniem zabytków, w ramach przygotowania w sali historycznej Izby Pamięci. Uczniowie uporządkowali, opisali i nadali numery katalogowe zgromadzonym pamiątkom z przeszłości. Wykorzystali w praktyce wiedzę i umiejętności zdobyte podczas warsztatów muzealnych w Koszalinie. Kolejnym etapem prac będzie sporządzenie podpisów zgromadzonych przedmiotów tak, aby osoby zwiedzające wystawę mogły zapoznać się z ich historią i przeznaczeniem oraz pochodzeniem.

Czytaj całość...
Turniej historyczny IPN
poniedziałek, 15 czerwca 2015
UCZNIOWIE LICEUM W KALISZU POMORSKIM PÓŁFINALISTAMI TURNIEJU HISTORYCZNEGO IPN W SZCZECINIE
W dniu 11 czerwca 2015r. w auli Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie odbył się, zorganizowany przez OBEP IPN w Szczecinie V Turniej Historyczny dla szkół ponadgimnazjalnych „Szerokim gestem. Zamieszajmy w peerelowskim kotle”.
Wśród 40 drużyn z całego województwa w konkursie wzięła również udział drużyna „Wyjęci spod lady” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Przemysław Życzko z klasy 1d oraz Jakub Biegniewski i Maciej Radzimski z klasy 2a, pod opieką Macieja Rydzewskiego.
Czytaj całość...
Widowisko o naszej historii
piątek, 12 czerwca 2015
Skąd jesteśmy? Dokąd idziemy? Na te proste, lecz najważniejsze w życiu pytania odpowiadali aktorzy występujący w widowisku o Januszu Kenstelu, założycielu osady Calis, czyli dzisiejszego Kalisza Pomorskiego. Grupa teatralna „Klepsydra” wystawiła ten spektakl na deskach pomostu przy nowej Stanicy Wodnej, w minioną środę, 10 czerwca. Dopisała i publiczność i pogoda.
Czytaj całość...
Kolejne egzaminy na certyfikat.
piątek, 12 czerwca 2015
Dnia 09.06.2015 uczniowie biorący udział w projekcie „Praca z pasją- SZOK”, przystąpili do egzaminu językowego z języka niemieckiego Certyfikat B1/B2.
B1:Borys Górniak, Paulina Wiśniewska, Ola Spera, Emilia Górnik i Karol Drewke.
B2:Marta Stympin, Martyna Gabrych, Karolina Rogala i Dominika Malinowska.
Egzamin składał się z I. części pisemnej i oceniał sprawności modułowe oraz rozumienie tekstu słuchanego, tekstu czytanego i pisanie. W części II. ustnej, uczniowie odpowiadali w parach i musieli wykazać się umiejętnością planowania, argumentacji, negocjacji, wyrażania swoich poglądów. Wyniki egzaminów przewidywane są jeszcze w tym roku szkolnym.
A oto fotorelacja z tego zdarzenia.
Próby "Klepsydry"
środa, 10 czerwca 2015
Próby "Klepsydry" do spektaklu o średniowiecznym, polskim rycerzu Januszu Kenstelu nadal trwają. Oto fotograficzna z nich relacja.
Kurs młodszego ratownika WOPR
środa, 10 czerwca 2015
Spotkanie z kulturystyką
niedziela, 07 czerwca 2015
W ramach Europejskich Dni Sportu, w dniu 1 czerwca br. w Liceum w Kaliszu Pom. odbyła się ciekawa impreza sportowa. Uczniowski Klub Sportowy „Strzelec” zorganizował mini seminarium dotyczące kulturystyki.
W trakcie spotkania odbyły się min. prezentacja dotycząca historii kulturystyki, wykłady Martyny Gabrych i Konrada Rybczyka na temat odżywiania, mądrego odchudzania się, oraz korzyści płynących z uprawiania sportu. Następnie na hali sportowej odbyła się część praktyczna imprezy – trening dla chłopców i dziewcząt prowadzony przez Konrada i Nicolę, oraz to na co czekali wszyscy- zawody wyciskaniu sztangi leżąc.
Czytaj całość...
Spotkanie z muzyką SDM
niedziela, 07 czerwca 2015


Pierwsze spotkanie z muzyką w "kawiarence 5" za nami. Stare Dobre Małżeństwo w starych i nowych utworach przez blisko 2 godziny uspokajało i wyciszało 9 uczestników klimatycznego spotkania. Miło było porozmawiać przy herbatce, słodząc się ciastami w tak zacnym gronie.
Zapraszamy na kolejne spotkania z poezją śpiewaną wkrótce.

"SMAK ŻYCIA" - debata o dopalaczach.
piątek, 05 czerwca 2015
Dnia 02.06.2015r w Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim odbyła się debata społeczna na temat dopalaczy.
W spotkaniu oprócz uczniów tej szkoły udział wzięli zaproszeniu uczniowie okolicznych gimnazjów, przedstawiciele władz samorządowych, rodzice oraz przedstawiciele pomocy społecznej i szczecińskiego Monaru.
Celem debaty było dostarczenie Nam młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.
Czytaj całość...
IV Rajd im. Jana Zamoyskiego Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID.
piątek, 05 czerwca 2015
Rajd im. Jana Zamoyskiego, patrona tegorocznej edycji przeszedł już do historii. Pięćdziesięciu uczestników w zmiennym składzie przemierzało trasę ewakuacji jeńców z 1945 roku. Po wizycie w Bornem Sulinowie i chwili refleksji przy tryptyku autorstwa Jana Zamoyskiego uczestnicy przeszli do Izby Muzealnej, by losy jeńców stały się jeszcze bliższe tuz przed wymarszem. Jak zawsze w pierwszych chwilach rajdu towarzyszył nam dr Tomasz Skowronek, by opowiedzieć wiele niesamowitych historii już na terenie obozu. Około południa wszyscy byli już w stanie rozpocząć trwający trzy dni marsz w kierunku Węgorzyna.
Czytaj całość...
Klepsydra wystawi Kenstela
piątek, 05 czerwca 2015
Czy wiecie, że polski rycerz Janusz Kenstel, pierwszy pan na kaliskim Zamku, żyje do dzisiaj jako wodnik w toni naszego Wielkiego Bobrowa? Pewnie dlatego jest ono takie głębokie… O tym opowiada widowisko plenerowe, jakie w najbliższą środę, 10 czerwca o godzinie 18.00 na Plaży Miejskiej, zaprezentuje licealna grupa teatralna „Klepsydra” (gościnnie wystąpią także uczniowie z kaliskich szkół, z Ośrodka Kultury i „Violki-Kibolki”). Próby już trwają.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 Następna > Ostatnia >>