- Start
Do Liceum już przyleciały Amory
czwartek, 12 luty 2015
Na trzy dni przed Walentynkami, w środę, pierwsze Amory przybyły do Kalisza Pomorskiego i wybrały na swoją bazę, pewnie nieprzypadkowo, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. Może właśnie z powodu rosnącej wśród jego uczniów znajomości języków obcych, posłańcy Święta Zakochanych stąd będą rozsyłać na całą Gminę - nie tylko po polsku - swoje sercowe sygnały. W Liceum celne „strzały Amora” rozweseliły i uczniów, i nauczycieli.
Czytaj całość...
Godziny pracy pedagoga oraz BPS
czwartek, 12 luty 2015


Godziny pracy pedagoga szkolnego oraz gabinetu profilaktyki szkolnej





Studniówka w atmosferze weneckiego karnawału&
poniedziałek, 09 luty 2015
Tańcząc w minioną sobotę (7. lutego 2015 r.) tradycyjnego poloneza na rozpoczęcie studniówki, tegoroczni maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kaliszu Pomorskim kłaniając się swoim partnerom na zakończenie, dostojnie i ze wzruszeniem wsłuchiwali się w wyczytywane nazwiska kolejnych par. Zapamiętają tę niepowtarzalną chwilę na całe życie. Teraz bawili się wesoło w weneckich dekoracjach, bo taki był wspólny pomysł na scenariusz imprezy, a już za trzy miesiące będą zdawać egzamin dojrzałości.
Czytaj całość...
Nasi laureaci Kaliskich Sokołów
środa, 04 luty 2015
Nagrodę „Kaliskiego Sokoła”, przyznawaną co dwa lata nielicznym osobom lub instytucjom za wyjątkowe zasługi na rzecz lokalnego społeczeństwa - już posiada Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu Pomorskim. W tym roku, Kapituła tego honorowego wyróżnienia postanowiła je nadać naszej nauczycielce, pani Joannie Mączkowskiej oraz przyjacielowi naszej Szkoły – Bogumiłowi Kurylczykowi.
Jak czytamy w uzasadnieniu tej decyzji, Joannie Mączkowskiej przyznano ten honor „za zaangażowanie i wkład pracy włożony w podejmowanie działań wspólnie z grupą teatralną Klepsydra, które przyczyniają się do ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kulturowego Kalisza Pomorskiego oraz prowadzenie portalu wielopokoleniowego My-Kalisz Pomorski- Okolice-Świat”. Natomiast Bogumił Kurylczyk otrzymał statuetkę Sokoła „za szereg działań mających na celu popularyzowanie wiedzy o wielowiekowych dziejach Kalisza Pomorskiego oraz wieloletnie zgłębianie informacji i tajemnic zawartych w historycznych dokumentach z naszego miasta i gminy”.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27 lutego w sali Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.
Poczwórne połowinki
wtorek, 20 styczeń 2015
Cztery klasy drugie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim bawiły się na tradycyjnych połowinkach, przypadających na połowę trzyletniej, licealnej nauki. Imprezę zorganizowała sama dla siebie młodzież pod okiem wychowawców.
W pięknie udekorowanej sali kaliskiego Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, przy wykwintnie zastawionych stołach, konwersowano, tańczono i śpiewano od popołudnia aż do godziny trzeciej nad ranem. A i wtedy jeszcze żal było się rozejść. Gości licealistów, z panią dyrektor kaliskiego ZSP Joanną Kuleszą na czele, powitali przedstawiciele szkolnego samorządu: Klaudia Maziarz i Szymon Kawecki. Swoich wychowawców (IIa – Joannę Mączkowską, IIb – Danutę Stempień, IIc – Karinę Antończak oraz IId – Pawła Łuczko), młodzież „obsypała” kwiatami, a potem obtańcowała na parkiecie do ostatniego tchu. Do tańca znakomicie przygrywał duet didżejów. Tak, że nikt nie podpierał ścian. Chyba, że w czasie intelektualnych konwersacji pomiędzy kolejnymi wyczynami na parkiecie. A działo się tam wciąż coś nowego, gdyż nie zabrakło licznych konkursów na taneczne figury w stylu balowania na jednej nodze lub w przysiadzie. Następnym takim balem będzie dopiero studniówka, ale na to obecne klasy drugie mają jeszcze cały rok.
KONKURSY JĘZYKA NIEMIECKIEGO
poniedziałek, 12 styczeń 2015
Konkursy języka niemieckiego cieszyły się w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 niesłabnącym powodzeniem wśród naszych uczniów. Odbyły się konkursy szkolne: Olimpiada Języka Niemieckiego organizowana przez Wyższą Szkołę języków Obcych w Poznaniu, Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus Lingua oraz Ogólnopolski Konkurs Deutschfreund. Uczestnikami konkursów( 70 osób) byli uczniowie deklarujący przystąpienie do matury z języka, ale także biorący udział w projekcie i to oni odnieśli największe sukcesy.
W konkursie OXFORD :
1. Martyna Gabrych zdobyła tytuł laureata I stopnia z wyróżnieniem i uzyskała 100% punktów
2.Karolina Rogala zdobyła tytuł laureata II stopnia
3.Dominika Malinowska została laureatem V stopnia

W ogólnopolskim konkursie DEUTSCHFREUD zwycięzcami poszczególnych klas zostali:
Czytaj całość...
Wniosek o stypendium dla wychowanków internatu
piątek, 09 styczeń 2015
Poniżej do pobrania wniosek o przyznanie stypendium socjalnego dla wychowanków internatu.
WNIOSEK o przyznanie stypendium socjalnego dla wychowanków internatu

Najważniejsze w 2014 roku działania Klepsydry
środa, 07 styczeń 2015
Wizyta w Krakowie: 1-6 maj
Po zwiedzeniu Krakowa, Wieliczki i muzeum Auschwitz, jedno przedpołudnie spędziliśmy w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego, podpatrując jak radzą sobie studenci pierwszego roku na zajęciach. To niezwykłe, że mieliśmy dzięki naszej opiekunce - Joannie Mączkowskiej taką, daną tylko nielicznym - możliwość. Bo by dostać się do krakowskiej PWST, gdzie na jedno miejsce przypada blisko stu kandydatów, trzeba być faktycznie orłem.

Laureaci Przeglądu: 9 maj
Wzięliśmy udział w Powiatowym Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych w Czaplinku. Wygrana gwarantowała laureatom występ w Świdwinie i możliwość „zmierzenia się” z najlepszymi ekipami z naszego województwa. Potrzebna była jedynie odrobina szczęścia oraz troszeczkę dobrych chęci, bo wysiłek włożony na próbach spektaklu „Za kurtyną czasu” (scenariusz : Bogumił Kurylczyk, reżyseria: Joanna Mączkowska) gwarantował resztę, czyli sukces. I tak się stało. Odnieśliśmy zwycięstwo, gdyż to nas uznano za laureatów tego przeglądu (kategoria: teatry młodzieżowe i dorosłych).

Czytaj całość...
TECHNIKI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ
poniedziałek, 22 grudzień 2014
TECHNIKI EFEKTYWNEGO UCZENIA SIĘ
- sposób na rozwijanie zdolności intelektualnych

"Z umiejętnością uczenia się jest, jak z umiejętnością pływania żabką. Prawie każdy to potrafi. Niestety tylko niewielu z nas pływa tym stylem tak, że pokonuje długi dystans, w krótkim czasie, z minimalnym zmęczeniem i wysoką satysfakcją. Podobnie jest z uczeniem się. Może być ono szybsze, mniej męczące oraz bardziej satysfakcjonujące- jednym słowem – skuteczne. Warunkiem jest jednak nauka uczenia się.”
Celem szkolenia, które odbyło się 3 grudnia ,było uskutecznienie procesu uczenia się, poprzez wykształcenie odpowiednich umiejętności intelektualnych. Po to, aby uczeń mógł samodzielnie i efektywnie przetwarzać docierające do niego informacje.
Zajęcia prowadziła pani Małgorzata Ptasińska, reprezentująca Salon Edukacyjny Empiria, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli ze Szczecina.
Uczniowie dzięki tym zajęciom poznali dwie techniki uczenia się min. mnemotechnikę i łańcuchową metodę zapamiętywania.
Na spotkaniu panowała miła atmosfera, która zachęcała uczestników do aktywnego poszerzenia wiedzy i własnych umiejętności.

"SMAKI BAROKU"
poniedziałek, 22 grudzień 2014
ZWYCIĘSTWO UCZNIÓW ZSP W KALISZU POMORSKIM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "SMAKI BAROKU"
W dniu 17 grudnia 2014 r. zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu "Smaki baroku" zorganizowanego przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Konkurs polegał na przygotowaniu bloga z informacjami i przepisami na temat kuchni epoki baroku. Główną nagrodą w każdej z trzech kategorii (gimnazja i szkoły podstawowe, szkoły gastronomiczne, szkoły ponadgimnazjalne) są warsztaty kulinarne dla zwycięskich drużyn prowadzone na terenie szkoły przez kucharza współpracującego z wilanowskim muzeum, Macieja Nowickiego.
Drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Jakub Biegniewski, Daria Gralak, Borys Górniak i Bartosz Rowiński zajęła w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce za przygotowanie bloga kulinarnego "Dzień w sarmackiej kuchni".
Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego bloga: http://slh.kalisz.pl">
Wyniki konkursu znajdują się na stronie:
LINK TUTAJ
Występy anielsko-diabelskie
czwartek, 18 grudzień 2014
W jasełkach odgrywanych tradycyjnie w kaliskim Liceum, każdego roku występują nowe roczniki diabłów i aniołów. Inna jest też Matka Boska oraz św. Józef. Młodych aktorów wciela w te role opiekunka, działającej w szkole grupy teatralnej „Klepsydra” – Joanna Mączkowska. Jak zdradza, nie ma problemów z obsadą, bo do tych świątecznych ról garną się wszyscy. I wszyscy chcą, aby jasełka za każdym razem wypadły przynajmniej nie gorzej, niż poprzednie. Tak też było w miniony wtorek, 16 grudnia.
Czytaj całość...
O SZTUCE POROZUMIEWANIA SIĘ
środa, 17 grudzień 2014
2 grudnia uczniowie internatu, z ulicy Drawskiej, poświęcili dużą uwagę zagadnieniu dotyczącemu komunikacji.
Zajęcia poprowadziła pani Iwona Faj , założycielka Teatru La Fayette, śpiewaczka, aktorka. Uczniowie mieli okazję zrozumieć, że, to właśnie dzięki rozmowie możliwa jest komunikacja, w której minimalizuje się bariery komunikacyjne właśnie poprzez wymianę poglądów, wzajemne poznawanie siebie i dochodzenie do konsensusu.
Uczniowie poprzez sztukę, wspólne śpiewanie, udział w scenkach, świetnie się bawili, a jednocześnie doskonalili własne umiejętności w zakresie porozumiewania się. W podsumowaniu zajęć stwierdzili, że warto przyjrzeć się, w jaki sposób komunikujemy się, z innymi i dążyć do usuwania barier, utrudniających relacje z drugą osobą.

<< Start < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 Następna > Ostatnia >>