- Start
O SZTUCE POROZUMIEWANIA SIĘ
środa, 17 grudnia 2014
2 grudnia uczniowie internatu, z ulicy Drawskiej, poświęcili dużą uwagę zagadnieniu dotyczącemu komunikacji.
Zajęcia poprowadziła pani Iwona Faj , założycielka Teatru La Fayette, śpiewaczka, aktorka. Uczniowie mieli okazję zrozumieć, że, to właśnie dzięki rozmowie możliwa jest komunikacja, w której minimalizuje się bariery komunikacyjne właśnie poprzez wymianę poglądów, wzajemne poznawanie siebie i dochodzenie do konsensusu.
Uczniowie poprzez sztukę, wspólne śpiewanie, udział w scenkach, świetnie się bawili, a jednocześnie doskonalili własne umiejętności w zakresie porozumiewania się. W podsumowaniu zajęć stwierdzili, że warto przyjrzeć się, w jaki sposób komunikujemy się, z innymi i dążyć do usuwania barier, utrudniających relacje z drugą osobą.

SPOTKANIE I WYSTAWA "DEKADA SOLIDARNOŚCI"
sobota, 13 grudnia 2014
W dniu 11 grudnia 2014 r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z kolekcjonerem pamiątek i pasjonatem historii panem Wiesławem Piotrowskim oraz panem Eugeniuszem Piecewiczem, działaczem NSZZ "Solidarność" w Drawsku Pomorskim w latach 80-tych. Wzięła w nim udział grupa młodzieży realizującej historię na poziomie rozszerzonym z klas drugich i trzecich oraz pani dyrektor Joanna Kulesza, nauczyciele Katarzyna Drab, Aleksandra Radecka i Maciej Rydzewski.
Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia wydarzeń z lat 1980 - 1989 związanych z historią Polski i "Solidarności" w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów. Następnie pan Wiesław Piotrowski opowiedział młodzieży o swoich przeżyciach związanych z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce i przedstawił przygotowaną przez siebie w pracowni wystawę historyczną poświęconą "Solidarności" i wydarzeniom z lat 80 -tych. Pan Eugeniusz Piecewicz w rozmowie z młodzieżą przekazał swoje wspomnienia i refleksje związane z działalnością opozycyjną na terenie Drawska Pomorskiego i dzisiejszego Powiatu Drawskiego.

Czytaj całość...
O "Klepsydrze" w "Dramburger Kreisblatt"
sobota, 13 grudnia 2014

Wydawane w Niemczech czasopismo „Dramberger Kreisblatt”, którego redaktorem jest przyjaciel Kalisza Pomorskiego oraz naszej Szkoły – Günter Korn, zamieściło w ostatnim numerze informację o działaniach grupy teatralnej „Klepsydra”. Jej spektakle przybliżają bowiem współczesnym mieszkańcom miasta związane z nim stare legendy, jak choćby tę o szlifierskim kole (Schleifstein) czy o Łysej Lizie (Kahl Liese).
Autor informacji – Hans Joachim Zühlke (syn ostatnich właścicieli kaliskiego Pałacu), opisuje także archiwalne poszukiwania Bogumiła Kurylczyka, porównując go do detektywa, gdyż odnalazł już wiele bezcennych dokumentów z przedwojennej historii Kalisza Pomorskiego.
Na podstawie tych odkrywanych faktów, powstają nie tylko scenariusze teatralnych spektakli, reżyserowanych przez Joannę Mączkowską, ale również opisy wędrówek po mieście i okolicy, publikowane na stronie internetowej www.liceum.kalisz.pl i pokazujące nieznane dotąd, lub nieznane szerzej, wydarzenia oraz miejsca.
Jak podkreślono w „Dramburger Kreisblatt”, te działania, przywracające pamięć o wielowiekowych, bogatych dziejach Kalisza Pomorskiego, czyli także o naszych korzeniach, przebiegają we współpracy Liceum z Urzędem Miejskim. A wybrana droga teatralnego przekazu gwarantuje dotarcie z historyczną prawdą także do młodego pokolenia.

FILM na konkurs - Zapraszamy do oglądania
wtorek, 09 grudnia 2014
WARSZTATY HISTORYCZNE "ŻYCIE POD KONTROLĄ"
niedziela, 07 grudnia 2014
W dniu 1.12.2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty historyczne przeprowadzone przez historyków z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas drugich i trzecich realizujący historię w zakresie rozszerzonym oraz uczniowie z klas drugich zainteresowani najnowszą historią Polski.
Warsztaty zatytułowane "Życie pod kontrolą" pozwoliły uczniom na zapoznanie się z tematyką dotyczącą struktury i działalności aparatu bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944 – 1989. Podczas warsztatów źródłowych młodzież poznała techniki operacyjne stosowane przez funkcjonariuszy aparatu represji na podstawie materiałów źródłowych oraz fragmentów filmów fabularnych związanych z tematem przewodnim. W trakcie zajęć uczniowie usystematyzowali i utrwalili zdobytą wiedzę przez samodzielne wypełnianie kart pracy z pytaniami dotyczącymi tematyki warsztatów. W ten sposób poszerzyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania i roli UB i SB w życiu społeczeństwa polskiego po drugiej wojnie światowej.
Zajęcia odbyły się w ramach działań związanych z upamiętnieniem 25 rocznicy wyborów z 1989 r. i upadku systemu komunistycznego oraz 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.


Spektakl o kaliskim herbie w Drawsku Pomorskim
niedziela, 07 grudnia 2014
Spektakl na temat wzajemnych relacji orła i zająca, widniejących na herbie Kalisza Pomorskiego, oraz niezwykłego przesłania jakie ten miejski symbol niesie od ponad 700 lat, kaliscy licealiści z grupy teatralnej „Klepsydra” wystawili gościnnie w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim. Pojechali tam na zaproszenie jego dyrekcji, urzeczonej symboliką tej historyczno-społecznej sztuki, której scenariusz napisał Bogumił Kurylczyk, a reżyserem, choreografem i scenografem jest Joanna Mączkowska, polonistka w kaliskim LO, absolwentka reżyserii krakowskiej PWST (filii we Wrocławiu).
Czytaj całość...
ZABAWA ANDRZEJKOWA W NIEMIEŃSKU
niedziela, 07 grudnia 2014
Koniec listopada to wyjątkowy okres, ponieważ zbliżają się andrzejki. Dlatego też 25 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Anną Józiak udali się do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Niemieńsku.
W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło wspólnych tańców, śpiewów i oczywiście wróżb andrzejkowych, dzięki, którym nasi uczestnicy mogli dowiedzieć się, co czeka ich w najbliższej przyszłości.
W czasie zabawy przeprowadzony został konkurs, podczas którego trudno było wyłonić wygranych, że względu na duże możliwości i samozaparcie zawodników.
Odpowiednia muzyka, poczęstunek i świetny humor – niczego nie brakowało. Na twarzach uczestników widać było zadowolenie z miło spędzonego czasu.

Turniej Piłki Ręcznej Chłopców
poniedziałek, 01 grudnia 2014
W niedzielę 30 listpoada 2014 r .w Drawsku Pom. odbył się Turniej Piłki Ręcznej Chłopców o Puchar Burmistrza Drawska Pomorskiego. Do rozgrywek zgłosiło się 8 zespołów. Poziom gry był bardzo wysoki. Nasza reprezentacja szkoły rozegrała bardzo dobre mecze posiadając determinację i wolę walki. Ostatecznie nasi zawodnicy zajęli zaszczytne III miejsce i zdobyli Puchar Burmistrza Drawska Pomorskiego.
Reprezentowali nas :
Adrian Mielec, Bartłomiej Grządziel, Artur Majorczyk, Wojciech Gławdel, Kamil Gonciarz Radosław Rembiałkowski, Eryk Poliński . Ogromne Gratulacje !!!

Koncert piosenek PINK FLOYD
poniedziałek, 01 grudnia 2014
27 listopada 2014 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim miał miejsce niecodzienny koncert zorganizowany przez działające przy kaliskim liceum Stowarzyszenie "Jesteśmy Razem".
Młodzież z liceum zagrała piosenki klasyków światowego rocka progresywnego, zespołu PINK FLOYD.
Z tym nie lada trudnym zadaniem zmierzył się przygotowujący zespół do występu, Pan Albert Moroz. We wspaniałej aranżacji, pośród nastrojowych świateł i dymów, takie szlagiery jak Wish you were here czy Shine on you crazy diamond wciskały w krzesła nawet najbardziej wytrawnych słuchaczy. Uroku przedstawieniu dodawała gra sceniczna oraz multimedialne prezentacje komponujące się z nastrojem muzyki i potęgujące doznania.
Ponad czterdziestominutowe show zrobiło na odbiorcach duże wrażenie. Dla niektórych był to pierwszy kontakt z muzyką PINK FLOYD, ale na pewno skłonił do dalszego poszukiwania ich tajemniczych dźwięków.
Za przedstawienie wielkie brawa dla całego składu zespołu.

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII
poniedziałek, 01 grudnia 2014
W dniu 28 listopada 2014 r. grupa uczniów z liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego odwiedziła wystawę historyczną przygotowaną przez kolekcjonera pamiątek z przeszłości i pasjonata historii pana Wiesława Piotrowskiego z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w sali wystawowej na dworcu kolejowym w Drawsku Pomorskim.
Czytaj całość...
Listopadowe subkultury
środa, 26 listopada 2014
Na lekcjach wiedzy o kulturze, każdego roku jesienią, klasy pierwsze uczą się o subkulturach. Wybierają preferowaną. Odpowiednio przebierają się i zachowują. A przede wszystkim prezentują ideologię danej grupy, szukając w niej zalet oraz wad. Jest to zatem lekcja zarówno tolerancji jak i zdrowego rozsądku, by nie ulegać „owczemu pędowi” w zaułki subkulturowych mód.
Największą popularnością cieszą się subkultury skrajne. Te, piętnujące przemoc jak „dzieci kwiaty” oraz te od przemocy niestroniące, jak punkowcy czy dresiarze. Nie brakuje również subkultur intelektualnych. Zanurzonych w elektronice i świecie, w którym rządzi nie siła a rozum. Takie lekcje uczą tolerancji wobec różnorodnych poglądów i wzajemnego szacunku.
Służba w Policji to nie telewizyjny serial
środa, 26 listopada 2014
Drawscy policjanci przeprowadzili zajęcia w klasach o profilu policyjnym w Kaliszu Pomorskim. Praca dochodzeniowo- śledcza była motywem przewodnim tego spotkania.
Drawscy policjanci odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę ponadgimnazjalną w Kaliszu Pom. To kolejna wizyta mundurowych w szkole prowadzącej klasy o profilu policyjnym. Tym razem zajęcia miały charakter warsztatowy i oparte były głównie na pracy dochodzeniowo - śledczej. Specjalista z drawskiej dochodzeniówki opowiedział uczniom jak na co dzień wygląda jego służba. Sposób prowadzenia śledztw i dochodzeń znacznie odbiega od obrazu kreowanego przez media.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Następna > Ostatnia >>