- Start
Sukcesy Medical Team Kalisz Pomorski
czwartek, 07 listopada 2019
Młodzież z grupy medycznej Medical Team, działającej przy ZSP w Kaliszu Pomorskim stale doskonali umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Doskonaląc siebie, młodzi ludzie uczą innych oraz sprawdzają swoje umiejętności w zawodach.
Podczas wymiany z projektu Erasmus+ w stolicy Turcji Ankarze uczyli pierwszej pomocy swoje koleżanki i kolegów z Włoch, Litwy, Łotwy i Turcji. Na podsumowanie szkoleń gospodarze wspólnie ze specjalistami z Czerwonego Półksiężyca w dniu 26 października 2019r. zorganizowali Międzynarodową Olimpiadę Pierwszej Pomocy. Składała się ona z części teoretycznej w języku angielskim oraz z części praktycznej. Olimpiadę wygrała drużyna z Polski w składzie: Zofia Stąporek, Paulina Klimczak, Ola Ramza, Karolina Budnicka, Jola Małysz, Ola Kowalczyk, Zuzia Kostrzewska oraz Natalia Kopczyk przygotowana przez nauczycielkę wychowania fizycznego Renatę Pietroń.
Czytaj całość...
Marsz zadaniowy klasy policyjnej
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 28 października 2019r. klasa 1c policyjno-penitencjarna pod opieką wychowawcy Krzysztofa Wójciaka, korzystając z ostatnich dni złotej polskiej jesieni realizowała w okolicach Drawna i Kalisza Pomorskiego marsz zadaniowy.
Na całodniowe zajęcia składał się marsz pieszy z zadaniami terenowymi, strzelanie z broni pneumatycznej oraz drużynowa walka paintballowa. Na koniec zmęczeni, ale uśmiechnięci odpoczywaliśmy przy ognisku i kiełbaskach.
Następny taki marsz planujemy zrealizować w warunkach zimowych..., o ile zima ściśnie mrozem i zasypie ziemię śniegiem.

Krzysztof Wójciak
Pamiętali o tych, którzy walczyli za wolną Polskę
czwartek, 07 listopada 2019
W ostatnim tygodniu października 2019r. uczniowie z klas wojskowych – kadeci z klasy 2c Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie z klasy 1c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Mundurowa Pamięć” dla certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, zorganizowanej pod patronatem Dyrektora Biura Do Spraw Proobronnych.
Ideą akcji jest upamiętnienie przez młodzież żołnierzy polskich i sojuszniczych armii, którzy zginęli i walczyli podczas drugiej wojny światowej za wolną Polskę. W ramach akcji kadeci oraz uczniowie pozostałych klas wojskowych z zapałem i powagą przystąpili do sprzątania grobów poległych żołnierzy. Zapalony znicz symbolizuje pamięć o Bohaterach. Obecność uczniów przy grobach i pomnikach polskich żołnierzy jest formą uczczenia pamięci o Zmarłych, która jest częścią naszej tradycji i kultury narodowej. Odwiedzając w tym wyjątkowym czasie, miejsca upamiętniające czyn zbrojny Polskich Żołnierzy, młodzież klas wojskowych swoją postawą potwierdziła przywiązanie do tradycji narodowych. Pokazała, że pamięć o polskich bohaterach i ich dokonaniach przetrwa w kolejnych pokoleniach.
Uczniowie pod opieką mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, wychowawcy klasy 1c o profilu wojskowym, wychowawczyni klasy 2c Renaty Effenberg – Nawrot, z udziałem dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego, uporządkowali miejsca spoczynku, zapalili znicze na grobach i pomnikach bohaterów.
Czytaj całość...
Ciekawe spotkanie kaliskich kadetów
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 28 października 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie przedstawicieli Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Szczecinku z uczniami klasy 2c o profilu wojskowym w ramach projektu „Edukacja wojskowa - współpraca AMW z Certyfikowanymi Wojskowymi Klasami Mundurowymi”.
Po wstępnej prezentacji zadań realizowanych przez AMW pracownicy Agencji pan Maciej Myszkowiak i pani Małgorzata Grzesiak zapoznali uczniów ze sprawami, z którymi zetkną się, kiedy zdecydują się na służbę zawodową w wojsku. Młodzieży przybliżono zasady przydziału kwater i innych lokali mieszkaniowych oraz możliwości otrzymania świadczenia mieszkaniowego i odprawy mieszkaniowej. Wizyta była również okazją do przekazania zaproszenia do odwiedzin stałego punktu sprzedaży rzeczy ruchomych, w którym można zakupić bezpośrednio z wojskowych magazynów przedmioty związane z tematyką militarną.
Następnie przedstawiciel WKU Szczecinek kpt. Tomasz Brycki omówił możliwości otrzymania przez młodych ludzi kwalifikacji wojskowej, a po ukończeniu właściwych kursów pozostania w wojsku jako żołnierz zawodowy. Znaczna część uczniów klasy wiąże swoje plany z zawodową służbą wojskową.
Czytaj całość...
Szkolenie kaliskich kadetów na Strzelnicy Jaworze
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 21 października 2019r. kadeci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli w szkoleniu poligonowym na Strzelnicy Jaworze. Szkolenie przeprowadzone było w ramach „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Zajęcia praktyczne prowadzone są we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Tematyka ćwiczeń obejmowała zasady strzelania z karabinka, rzut granatem ćwiczebnym, przygotowanie do działania na polu walki.
Czytaj całość...
Kaliscy informatycy poszerzyli wiedzę na PWSZ w Wałczu
czwartek, 07 listopada 2019
W dniu 16 października 2019r. klasa 1TI z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, w ramach wykładów i warsztatów zorganizowanych przez współpracującą ze szkołą Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu wraz w wychowawcą panem Szymonem Minkiewiczem wyjechała na zajęcia dotyczące programowania obrabiarek CNC, budowy sieci komputerowych z elementami technologii VoIP, instalacji i konfiguracji systemu Windows Serwer z elementami infrastruktury wirtualnej, metod zabezpieczenia danych przed wyłudzeniem oraz zabezpieczania danych w systemach rozproszonych.
Czytaj całość...
Starsi czytają młodszym
środa, 06 listopada 2019
Dnia 30 października 2019r. wolontariuszki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Zuzanna Ciesiółka i Julia Sadowska, w ramach akcji ,,Starsi czytają młodszym”, odwiedziły uczniów klasy 2c ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Dziewczęta czytały dzieciom bajki o magicznych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych utworów i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści książek. Koniec spotkania poświęcony był zabawie. Maluchy jak i wolontariuszki miały przy tym mnóstwo frajdy, a przeprowadzona akcja sprawiła im wiele radości. Wierzymy, że prowadzone działania zachęcą maluchów do czytania książek, a jednocześnie rozbudzą wrażliwość czytelniczą dzieci.
Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim - pani Beacie Pierzgalskiej i wychowawczyni klasy 2c - pani Urszuli Jarzyńskiej za współpracę i życzliwość.

Wolontariuszki z ZSP w Kaliszu Pomorskim

Spektakl grupy teatralnej ,,Klepsydra" pt. ,,To idzie młodość"
poniedziałek, 04 listopada 2019

MŁODZIEŻ PAMIĘTA
środa, 30 października 2019
Ciepły jesienny wieczór to dobry moment by wspomnieć i odwiedzić groby osób, które zapisały się w historii. Grupa mieszkańców internatu przy ul. Wolności 22 wraz z wychowawcą postanowiła zapalić znicze na grobach nauczycieli z kaliskiego liceum, osób zasłużonych dla miasta i żołnierza wyklętego ppor. AK Kazimierza Przybysławskiego ps.”Młot” a także pod pomnikiem ofiar katyńskich. Spacer poprzedziło opowiadanie Wiktora Piwnickiego o losach Kazimierza Przybysławskiego i pierwszych powojennych mieszkańcach naszego miasta. W nastroju pełnym zadumy, rozważań filozoficzno-teologicznych odwiedziliśmy mogiły zasłużonych oraz te bezimienne i opuszczone.
Zadowoleni z dobrze spełnionego obowiązku i refleksji nad przemijaniem oraz pamięcią o tych co odeszli w dobrych humorach wróciliśmy do internatu uroczą trasą obok pałacu.

Wychowawcy
Kaliski licealista najlepszy w VII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim
środa, 30 października 2019
Dnia 26 października 2019 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu odbyła się VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali uczniowie z klasy 2a – Małgorzata Słomka i zwycięzca konkursowych zmagań Dariusz Guz, pod opieką Krzysztofa Wójciaka.
W stawce 21 uczniów z 13 szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego, którzy zmierzyli się z bardzo trudnym i szczegółowym testem dotyczącym życiorysu i dokonań Witolda Pileckiego Dariusz Guz zajął pierwsze miejsce, a Małgorzata Słomka uzyskała czwartą lokatę. Opiekunem przygotowującym młodzież był dyrektor Maciej Rydzewski.
Podsumowanie konkursu nastąpiło podczas oficjalnej gali w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczył Wicestarosta Kołobrzeski Jacek Kuś w towarzystwie: Radnego Rady Powiatu Kołobrzeskiego Roberta Jaruzela, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna Ryszarda Czepulonisa oraz Magdaleny Ruczyńskiej z IPN w Szczecinie.
Czytaj całość...
Poszukiwania nieskończoności w gwiazdach.
środa, 30 października 2019
Dnia 17.10.2019 roku kameralna grupa uczniów kaliskiego Liceum spotkała się wieczorem na corocznie organizowanym spotkaniu miłośników astronomii w ramach projektu „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie dawniej i dziś” przez Stowarzyszenie Jesteśmy Razem działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim. O gwiazdach, kometach, mgławicach i galaktykach opowiadał pasjonat i znawca tej dziedziny, Pan Profesor Piotr Sieradzon. Oprócz wysłuchania wykładu połączonego z prezentacją, grupa mogła poszerzyć swoją wiedzę poprzez przestudiowanie przywiezionych przez Pana Profesora teleskopów. Niestety, pogoda nie pozwoliła z nich skorzystać ale kiedy tylko okienko pogodowe będzie sprzyjało obserwacjom na pewno je wykorzystamy. Poznaliśmy również dostępne powszechnie aplikacje, dzięki którym po nakierowaniu telefonu na konkretny fragment nieba będziemy wiedzieć, które konstelacje widzimy.
Czytaj całość...
Programiści z kaliskiego technikum
środa, 30 października 2019
W dniach od 21 do 23 października 2019r. kaliscy informatycy z klasy trzeciej podczas zajęć na Akademii Morskiej w Szczecinie wzięli udział w zajęciach z języka programowania Python oraz projektowania i eksploatacji sieci komputerowych w ramach projektu „Budowa zintegrowanego szkolnictwa zawodowego na terenie Strefy Centralnej, poprzez wzmocnienie specjalizacji regionalnych na obszarze powiatu drawskiego”.
W ciągu trzech dni zajęć uczniowie ciężko pracowali pisząc strony internetowe w HTML. Pracując pod kierunkiem dr inż. Łukasza Nozdrzykowskiego, Prodziekana ds Kształcenia Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Akademii Morskiej w Szczecinie, wykonali stronę z ułatwieniami dla osób niedowidzących. Witryna była wyposażona w takie funkcje jak wysuwany panel z możliwością zmiany rozmiaru i koloru czcionki. Na zajęciach z sieci komputerowych uczniowie zdobywali przydatne dla ich przyszłego zawodu umiejętności. Wraz z prowadzącym, panem mgr inż. Marcinem Breitsprecherem, mogli projektować sieci komputerowe w programie Cisco Packet Tracer bez ryzyka zepsucia sprzętu. Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych, na których kaliscy informatycy konfigurowali switcha.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>