- Start
Klasa wojskowa na ćwiczeniach Dragon19
piątek, 21 czerwiec 2019
We wtorek 18 czerwca 2019r. uczniowie klasy 1c o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z dyrektorem szkoły i opiekunami uczestniczyli w Dniu Dostojnych Gości połączonym ze Świętem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który miał miejsce na poligonie drawskim. Kaliskich licealistów zaprosił Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika.
Uczniowie klasy wojskowej, dyrektor Maciej Rydzewski oraz opiekunowie – Renata Effenberg – Nawrot, mjr rez. Andrzej Kowalewski i Paweł Łuczko mieli wyjątkową okazję obserwacji dynamicznych prezentacji możliwości bojowych pododdziałów Wojska Polskiego oraz wojsk włoskich i amerykańskich, biorących udział w ćwiczeniach „Dragon’19” na poligonie drawskim. W pokazach brali udział licznie zgromadzeni goście, generałowie, oficerowie i żołnierze polscy, sojuszniczych armii NATO oraz obserwatorzy z wojsk innych państw, m.in. Korei Południowej, Meksyku, Brazylii, Serbii, Iranu i Ukrainy.
Czytaj całość...
Tajemnice kaliskich dróg
środa, 19 czerwiec 2019
Kaliscy licealiści, odkrywcy miejscowych tajemnic, już przystąpili do rozszyfrowania kolejnej zagadki. W tym roku tematem ich opracowania jest sieć dróg prowadzących do naszego miasta. Szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania: kiedy one powstały, w jakiej kolejności oraz kto je budował?
Wizję w terenie rozpoczęto od miejsca w Kaliszu Pomorskim szczególnego. To skwer pomiędzy dwoma mostami na Drawicy: przy ul. Krzywoustego i przy ul. Suchowskiej. Ongiś stał tu młyn miejski, natomiast bliżej Pałacu – zamkowy, a z usytuowanej przy nim Bramy Młyńskiej, trzeciej w murach obronnych średniowiecznego grodu Kalis, wiodła droga do Drawska Pomorskiego. To nie pomyłka, ponieważ do końca wieku XIX do stolicy powiatu podążano przez Suchowo, wyjeżdżając z miasta ulicą noszącą tę nazwę. Dodajmy, że nie była ona tylko szlakiem komunikacyjnym…
Czytaj całość...
UDANY WYSTĘP KALISKIEJ OSADY W MISTRZOSTWACH SMOCZYCH ŁODZI
środa, 19 czerwiec 2019
W dniu 15.06.2019r. w Cieszynie nad Jeziorem Siecino odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wyścigach Smoczych Łodzi o puchar Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i Przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZFiPW, zorganizowane przez Zakład Karny w Wierzchowie. W zawodach z sukcesem wzięła udział osada z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
W imprezie wzięło udział łącznie osiem zespołów m. in. z zakładów karnych i aresztów śledczych, 2. Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca i ekipa ZSP w Kaliszu Pomorskim. Osada ZSP w Kaliszu Pomorskim złożona z uczniów, absolwentów, nauczycieli i rodziców oraz rodzin nauczycieli, wykazała się determinacją i wolą walki wygrywając dwa i przegrywając również dwa wyścigi. Ostatecznie zajęła piąte miejsce, odbierając pamiątkowy smoczy puchar z rąk dyrektora ZK Wierzchowo podpułkownika Radosława Pewniaka.
Czytaj całość...
Spotkanie z Lechem Dyblikiem
środa, 19 czerwiec 2019
W dniu 10.06.2019 r. w auli ZSP w Kaliszu Pomorskim odbyło się spotkanie z Lechem Dyblikiem, polskim aktorem teatralnym i filmowym oraz pieśniarzem. Na wydarzenie zaproszeni zostali licealiści oraz gimnazjaliści, którzy z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa artysty.
Aktor podzielił się z uczniami swoimi przeżyciami, udzielił wielu wartościowych rad oraz pokazał jak można oraz należy zmierzyć się z przeciwnościami losu. Poruszony został temat używek oraz uzależnień między innymi od alkoholu. Artysta opowiedział młodzież o swoim niełatwym dzieciństwie, o trudnych sytuacjach rodzinnych, wspomniał także o kwestii wiary, która od pewnego czasu odgrywa istotną rolę w jego życiu.
Czytaj całość...
Noc Kupały coraz bliżej
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
Najkrótsza noc w roku, zwana w tradycji prasłowiańskiej Nocą Kupały, jest coraz bliżej. A wraz z nią wielkie widowisko plenerowe, które z tej okazji przygotowuje drawski Ośrodek Kultury. Jak już informowaliśmy odbędzie się ono w sobotnią noc, 22 czerwca w parku im. F. Chopina w Drawsku Pomorskim, podczas Letniego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Próby nad rekonstrukcją barwnego misterium opartego na motywach „Starej baśni” J.I. Kraszewskiego rozpoczęły się w maju. W widowisku, które stanowi autorski spektakl Joanny Mączkowskiej, wystąpi młodzież licealna oraz grupy taneczne z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.
Czytaj całość...
ZSP W KALISZU POMORSKIM PO RAZ TRZECI NA PODIUM POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
poniedziałek, 17 czerwiec 2019
W dniu 13 czerwca 2019r. w Szczecinie odbył się finał trzeciego sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej, konkursu historycznego organizowanego przez Wydział Humanistyczny i Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
W rozgrywkach finałowych wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką księdza Wojciecha Marcinkiewicza, która po czterech z pięciu rund Ligi była wiceliderem rozgrywek. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej utrzymała drugie miejsce. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego są tym samym jedynym zespołem, który w każdym z trzech sezonów PLH zajmował miejsca na podium (trzecie w pierwszym sezonie, pierwsze w drugim i drugie w trzecim).
Czytaj całość...
Debiut w mistrzostwach Polski
niedziela, 16 czerwiec 2019
W dniach do 7 do 9 czerwca 2019 r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim zmierzyli się z najlepszymi zawodnikami z całej Polski, uczestnicząc w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Plażowej w Szczecinie pod opieką trenerki Renaty Effenberg – Nawrot.
Wspaniała atmosfera i dobra organizacja turnieju sprawiają, że uczestniczy w nim wiele znanych klubów. Do turnieju zgłosiło się w tym roku aż 46 zespołów. Mecze rozgrywane były na trzech boiskach. Kaliscy zawodnicy mogli oglądać i uczestniczyć w meczach na bardzo wysokim poziomie. Korzyścią dla drużyny była możliwość zdobycia doświadczenia w rywalizacji z największymi klubami w Polsce. Mecze dostarczyły zawodnikom niezapomnianych wrażeń.
Czytaj całość...
Szkolenie z ratownictwa morskiego w ramach projektu Erasmus+
niedziela, 16 czerwiec 2019


W upalny wtorek 11 czerwca 2019r grupa jedenastu uczennic z drużyny Medical Team działającej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w zajęciach ratowniczych w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie, uczelni patronackiej kaliskiego technikum informatycznego. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Be aware for your future”, realizowanego w ramach Programu Erasmus+ w którym kaliskie liceum bierze udział wraz ze szkołami z Litwy, Łotwy, Turcji i Włoch.
Grupa wraz z opiekunkami, kierownikiem internatu Jadwigą Czernigą i nauczycielką języka angielskiego Beatą Wrzosek- Majewską została przeszkolona i zapoznana z funkcjonowaniem Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przez instruktorów z Akademii Morskiej w Szczecinie – kapitan Marzenę Małyszko i kapitana Mirosława Wielgosza.
Zajęcia teoretyczne rozpoczęły się od omówienia przez instruktorów wyposażenia ratunkowego statku oraz indywidualnego wyposażenia ratunkowego załogi, a także uprawnień dowództwa statku oraz członków załogi w zakresie bhp, bezpieczeństwa przeciwpożarowego i ratownictwa.
Czytaj całość...
Sen o Warszawie
niedziela, 16 czerwiec 2019
Tym razem licealiści z Kalisza Pomorskiego wybrali się do stolicy, by lepiej poznać dziennikarstwo z perspektywy Marcina Mellera i Pawła Reszki. Mieli także okazję zobaczyć niegdyś wielokulturową dzielnicę Warszawy – Pragę i przeżyć parę innych niespodzianek.
6 czerwca 2019r. uczniowie wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Radecką –organizatorką wyjazdu, Danutą Stempień i Zytą Bogacz rozpoczęli trzydniowe warsztaty. Praca w redakcji oraz w telewizji od podszewki, wykłady ze współczesnej sztuki, wizyta w Teatrze Ateneum, w Muzeum Literatury – to tylko niektóre punkty programu.
Wszystko przemyślane tak, by młodzież mogła uczestniczyć w kulturze. By swoje odczucia i refleksje przeniosła później na papier, czyli do gazety „Kontrast” i prasy regionalnej. To była także owocna lekcja z życia zawodowego dziennikarzy. Zderzenie z rzeczywistością. A wnioski, które się pojawiły w zakulisowych rozmowach młodych, miały wspólny mianownik – zawód dziennikarza to harówka, ale dająca satysfakcję.

Czytaj całość...
Licealista w świecie nauki - biologia w praktyce
niedziela, 16 czerwiec 2019
W upalny dzień 3 czerwca 2019r. uczniowie z ZSP w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielką biologii Emilią Grabowską-Grządzielpo raz kolejny wybrali się na zajęcia laboratoryjne zorganizowane w ramach projektu „Licealista w świecie nauki” na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.
W Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, w Katedrze Immunologii, Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej licealiści zgłębiali zagadnienia z zakresu mikrobiologii i składu płynów ustrojowych człowieka. Poruszane tym razem zagadnienia pozwoliły im usystematyzować wcześniej zdobytą wiedzę oraz poznać wiele ciekawostek dotyczących morfologii komórki bakteryjnej.
Czytaj całość...
Uczniowie po raz ósmy na szlaku ewakuacji jeńców Oflagu IID
niedziela, 16 czerwiec 2019
W dniach od 6 do 8 czerwca 2019r. grupa 36 uczniów i absolwentów ZSP w Kaliszu Pomorskim, wzięła udział w ósmej edycji Rajdu im. prof. Aleksandra Gieysztora Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D. Organizatorem imprezy jest nauczyciel geografii w kaliskim liceum Paweł Łuczko.
Celem rajdu jest upamiętnianie polskich oficerów, głównie żołnierzy września 1939 roku i powstańców warszawskich, którzy byli jeńcami Oflagu IID, położonego w okolicach Bornego Sulinowa do 1945r. Na pamiątkę ich ewakuacji w styczniu 1945r. do obozu w Sandbostel, organizowany jest rajd, którego trasa przebiega przez miejscowości znajdujące się na szlaku ewakuacji jeńców.
Czytaj całość...
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
sobota, 15 czerwiec 2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego
w ZSP w Kaliszu Pomorskim odbędzie się
19 czerwca 2019r. na dziedzińcu szkolnym
w Inteligentnym Ogrodzie o godzinie 9.00.


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>