- Start
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów
środa, 27 marzec 2019
Dnia 20 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyli w aktywnych zajęciach o charakterze profilaktycznym: „Uzależnienia od internatu i portali społecznościowych, Stop Agresji”.
W dzisiejszych czasach przy komputerze spędzamy mnóstwo czasu. Zaawansowane technologie komputerowe sprawiają, że przenosimy je na różne płaszczyzny życia. Problem uzależnień od komputera staje się właściwie choroba cywilizacyjną, na którą najbardziej podatne są dzieci i młodzież. Długotrwałe siedzenie w bezruchu prowadzi do zaburzeń psychofizycznych i problemów z przystosowaniem się do realnej rzeczywistości. Dwugodzinne zajęcia, przeprowadzone przez trenerkę Centrum Profilaktyki z Krakowa Joannę Dunajewską były doskonałą formą zwrócenia uwagi uczestnikom na zagrożenia związane z Internetem (hejting, ochrona danych osobowych, bezkrytyczny odbiór informacji).
Czytaj całość...
SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM
środa, 27 marzec 2019
W dniu 21 marca 2019r. zostały ogłoszone wyniki VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni. Po raz kolejny wśród laureatów i wyróżnionych w konkursie znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.
Maciej Kisała z klasy 1 technikum informatycznego, zajął trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych za film pt. „Strzemię”, którego bohaterem jest zapomniany Żołnierz Wyklęty Sylweriusz Jaworski pseudonim „Strzemię”. W filmie, który wyreżyserował wystąpili jego koledzy z klasy – Adam Bulkiewicz, Szymon Biżak, Mateusz Hofman i Hubert Przybylski. Wyróżnienie w kategorii prac plastycznych zdobyła Amelia Cisomak z klasy 1a liceum za obraz pt. „Za Polskę!”. Maciej i Amelia pojadą na zgrupowanie laureatów Konkursu w Lublinie, które odbędzie się w dniach 7 – 8.04.2019r. Wraz z pozostałymi finalistami nie tylko odbiorą nagrody i dyplomy, ale też wezmą udział w spotkaniach z historykami, weteranami, dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Zwiedzą miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie oraz Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Czytaj całość...
Licealiści - ambasadorami Kalisza Pomorskiego
piątek, 22 marzec 2019
Gdyby przeprowadzić test na znajomość zabytków i osobliwości Kalisza Pomorskiego bez wątpienia wypadliby w nim bardzo dobrze uczniowie kaliskiego Liceum. Wszystko za sprawą prowadzonego tam już od dziewięciu lat przez Joannę Mączkowską autorskiego programu „ Kalisz Pomorski- Moja mała Ojczyzna” oraz dobrego klimatu dla poznawania historii, który stworzył dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Maciej Rydzewski.
Czytaj całość...
Zajęcia praktyczne w Zakładzie Karnym w Wierzchowie
piątek, 22 marzec 2019
W dniu 20 marca 2019r. uczniowie z klasy pierwszej i drugiej o profilu policyjno-penitencjarnym pod opieką nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka uczestniczyli w cyklicznych zajęciach w Zakładzie Karnym w Wierzchowie, w ramach współpracy ze szkołą.
Tym razem uczniowie młodzież szkoliła się z samoobrony oraz technik interwencji. Instruktorami byli funkcjonariusze z GISW – elitarnej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Uczniowie mieli możliwość ćwiczenia m.in. technik zakładania kajdanek, poznali kilka rodzajów dźwigni, a także uczyli się sposobów doprowadzania osób zatrzymanych.
Czytaj całość...
Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem  warsztaty dla uczniów
piątek, 22 marzec 2019
Dnia 4 marca 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów. O konsekwencjach braku umiejętności opiekowania się sobą, rozmawiała z młodzieżą wykładowczyni Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, profesor, dr hab. Anna Sławomira Gruszewska – psycholog, etyk, filozof, uczestniczka staży naukowych w kraju i za granicą, między innymi w Kijowie, Taszkiencie i Paryżu.
Pani profesor zajmuje się psychologią społeczną, psychologią twórczości, neuropsychologią i psycholingwistyką. Jest konsultantką ds. kryzysów w Instytucie Socjologii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Podczas zajęć uczniowie poznali dwie techniki pokonywania stresu. Pierwsza to jego analiza i hamowanie skutków. Druga to obserwacja mini życia.
Czytaj całość...
Informatycy na Dniu Otwartym Akademii Morskiej w Szczecinie
piątek, 22 marzec 2019
Dnia 15 marca 2019r. uczniowie pierwszej klasy technikum informatycznego wraz z wychowawczynią Danutą Stempień i nauczycielem informatyki Piotrem Sieradzonem brali udział w Dniu Otwartym Akademii Morskiej w Szczecinie. Uczelnia już od kilku lat blisko współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Pod jej patronatem znajdują się kaliscy informatycy.
Przewodnikiem po uczelni był student pierwszego roku Wydziału Mechanicznego, który zachęcał kaliskich informatyków do studiowania na Akademii Morskiej. Pokazał młodzieży Laboratorium Siłowni Okrętowych, gdzie można było zobaczyć prawdziwy silnik i urządzenia monitoruje jego pracę. Ciekawym punktem wizyty okazała się pracownia informatyczna, gdzie uczniowie mogli sprawdzić, jak działają urządzenia, których oprogramowanie stworzyli studenci.
Czytaj całość...
Grali w szczypiorniaka o puchar dyrektora
piątek, 22 marzec 2019
Dnia 14 marca 2019 r. o godz. 9.00 w hali Szkoły Podstawowej odbył się III Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim. W turnieju wzięło udział siedem drużyn, w tym jedna drużyna reprezentująca klasy gimnazjalne.
Mecze rozgrywane były w dwóch grupach w systemie ,, każdy z każdym”. Rywalizacja była zacięta, a emocji nie brakowało. Po długotrwałych zmaganiach zostały wyłonione trzy najlepsze zespoły. I miejsce zajął zespół w składzie: Kacper Dudzik, Szymon Hańczak, Oskar Gonciarz, Nikodem Dziermański, Szymon Andrzejczak, Wojciech Flantowicz, Wojciech Fedorowicz, Piotr Dziermańko. II miejsce zajęła drużyna: Bartosz Banasiak, Kacper Banaszak, Grzegorz Kulesa, Konrad Nowak, Kacper Winiarczyk, Adam Pszon, Eryk Zduńczyk, Michał Brzustowski. III miejsce zdobyli: Maciej Matyniak, Łukasz Senator, Agata Pomorska, Sandra Kostyra, Aleksandra Dębińska, Natalia Przybylska, Amelia Piątkowska i Karolina Wielgórka.
Czytaj całość...
Trzymajmy się morza!
piątek, 22 marzec 2019
W dniach od 17 do 18 marca 2019r. w Kołobrzegu odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy walk o miasto i zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945r. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim – Martyna Czerepaniak, Michał Antczak, Kacper Dudzik, wraz z pocztem sztandarowym, w którego skład weszli – Antoni Nowak, Tobiasz Głowacki i Michał Włoczka. Opiekunami grupy byli nauczyciele przysposobienia wojskowego i policyjnego – Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak.
Czytaj całość...
Wyznaczyli prędkość dźwięku!
wtorek, 19 marzec 2019
W poniedziałek 18 marca 2019r. grupa uczniów rozszerzających fizykę z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki fizyki – Marty Kaczmarek, w ramach współpracy z uczelnią, uczestniczyła w zajęciach w pracowni fizycznej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Tym razem, pod okiem mgr Janusza Mielnika, uczniowie przy pomocy rury Kundta wyznaczyli doświadczalnie prędkość dźwięku rozchodzącego się w aluminium oraz gęstość wybranych materiałów. Po zajęciach doświadczalnych licealiści uczestniczyli w wykładzie dr Marcina Olszewskiego na temat kwazikryształów. Uczniowie poznali metody określania struktury krystalicznej ciał stałych oraz budowę dyfraktometru rentgenowskiego. Poznali również nowe pojęcia takie jak symetria translacyjna czy parkietaż.
Czytaj całość...
Kaliscy licealiści na Dniach Otwartych ZUT w Szczecinie
wtorek, 19 marzec 2019
Dnia 15 marca 2019r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, pod opieką nauczycielek chemii: Anny Józiak i Sylwii Tomaszewskiej, wzięli udział w Dniach Otwartych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Licealiści uczestniczyli w interesujących warsztatach pokazowych, wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na Wydziale Nanotechnologii. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat w rozmiarze nanometrycznym. Dzięki skaningowemu mikroskopowi elektronowemu zobaczyli w dużym powiększeniu owada, włosy czy skórkę pomarańczy, a dzięki transmisyjnemu mikroskopowi elektronowemu ujrzeli obiekty o jeszcze mniejszych rozmiarach, takich jak nanorurki i sfery węglowe czy grafen.
Czytaj całość...
UDANY START W OLIMPIADZIE SOLIDARNOŚCI
wtorek, 19 marzec 2019
W dniu 14 marca 2019r. dwóch uczniów z klasy 2a i 2b Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Mateusz Martenka i Wojciech Kędzierski, pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego i księdza Wojciecha Marcinkiewicza wzięło udział w etapie wojewódzkim VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, który odbył się w siedzibie ZCDN w Szczecinie.
Czytaj całość...
Sprachdoktorzy z Kalisza Pomorskiego
czwartek, 14 marzec 2019
Dnia 13 marca 2019r. uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim już po raz trzeci w tym roku szkolnym wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego. Tym razem był to konkurs pt. „Sprachdoktor”, organizowany w ramach programu edukacyjnego „Łowimy Talenty”. W etapie szkolnym wzięło udział 25 uczennic i uczniów. Koordynatorkami konkursu w szkole są nauczycielki języka niemieckiego – Mirosława Kacperska i Kamila Kulik.
Konkurs jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień młodzieży z całej Polski, promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Dla nas – nauczycieli – to świetna forma motywująca uczniów do rozwijania samodzielności, rozbudzania zainteresowań oraz podejmowania intelektualnych wyzwań – powiedziała Mirosława Kacperska.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>