- Start
KALISKIE LICEUM NAJLEPSZE W FINALE OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KAZIMIERZ WIELKI I JEGO CZASY"
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
W dniu 19 kwietnia 2017r. dwoje uczniów z klasy 2a Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim: Jadwiga Tutur i Szymon Wytlib, przygotowywanych przez dyrektora Macieja Rydzewskiego, pod opieką pana Andrzeja Kowalewskiego, wzięło udział w jubileuszowym X finale Ogólnopolskiego Konkursu „Kazimierz Wielki i Jego Czasy”, który odbył się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczniowie kaliskiego Liceum byli jedynymi finalistami konkursu z województwa zachodniopomorskiego.
Czytaj całość...
KLASY POLICYJNE Z WIZYTĄ W SZCZECINIE
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
Dnia 19.04.2017 r. dwie klasy policyjne z kaliskiego Liceum – 1d i 2f wraz z wychowawcami Karolem Kaliną, Krzysztofem Wójciakiem i Renatą Effenberg-Nawrot uczestniczyły w wyjeździe do Szczecina w celu poznania specyfiki służby w Komendzie Miejskiej Policji, Straży Miejskiej oraz Straży Granicznej, a także oferty edukacyjnej i warunków studiów na uczelniach wyższych Collegium Balticum i Akademii Morskiej.
Czytaj całość...
MŁODZIEŻ Z ŻYCZENIAMI U KOMBATANTÓW
piątek, 21 kwiecień 2017
W ferworze świątecznych przygotowań kaliscy Licealiści w dniu 11 kwietnia 2017r. znaleźli czas, aby złożyć wizytę naszym wspaniałym seniorom Janinie Grzyb, Stefani Mielec, Edwardowi Jaskulskiemu, Wiktorowi Wasiłkowskiemu, Janinie Grzyb, kombatantom mieszkającym na terenie naszej gminy.
Oliwia Prażych, Weronika Kowalczyk oraz Patryk Głasek pod opieką kierownika internatu Pani Jadwigi Czernigi, we współpracy z kaliskim Ośrodkiem Kultury, złożyli Seniorom serdeczne życzenia Wesołych Świąt oraz zdrowia i pogody ducha na dalsze lata życia. Przy okazji uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane stroiki oraz upieczone w szkolnej kuchni wielkanocne baranki. Pan Wasilkowski w podziękowaniu za wizytę zapoznał młodzież ze swoją pokaźną kolekcja orderów i medali, którymi został odznaczony za swoje zasługi. Wszyscy Kombatanci nie kryli wzruszenia i byli szczerze uradowani naszą wizytą.
Czytaj całość...
OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU
piątek, 21 kwiecień 2017
W dniu 5 kwietnia 2017r. uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu drawskiego wzięli udział w X Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu . Również drużyna z naszej szkoły w składzie Agata Kmiecik, Ola Biegniewska, Ola Barankiewicz oraz Patrycja Wanagiel wzięła udział w tych zmaganiach.
Olimpiada od lat uchodzi za jeden z trudniejszych konkursów .Oprócz bardzo rozległej wiedzy o zdrowiu i chorobach w tym również tych rzadkich młodzież musi wykazać się umiejętnościami praktycznymi w zakresie udzielania pierwszej pomocy. O ile przeprowadzenie sprawnej resuscytacji oddechowo krążeniowej jest do opanowania to udzielenie pomocy, której wymaga wspaniale ucharakteryzowany i autentyczny pozorant jest już zadaniem bardzo trudnym. W atmosferze stresu, czasu, rywalizacji nie zawsze było to do zrealizowania. Najważniejsze jednak jest to że Panowie Strażacy cierpliwie tłumaczą i podpowiadają jak sobie w takich przypadkach radzić. Założenie olimpiady uzyskać taki stopień wiedzy i umiejętności, aby móc komuś uratować życie to najważniejsze przesłanie tej rywalizacji.
Czytaj całość...
WIELKANOC W INTERNACIE
piątek, 21 kwiecień 2017
Wzorem lat ubiegłych przygotowania do świąt ruszyły w naszym internacie w ostatnim przedświątecznym tygodniu. Młodzież która lubi prace plastyczne i ma zdolności manualne chętnie wykonywała świąteczne dekoracje czyli ozdoby ze szkła oraz zdobiła wielkanocne pisanki techniką decupage. Takie spędzanie czasu wolnego to nie tylko rozwijanie umiejętności plastycznych, ale również czas kreowania własnej wyobraźni i artystycznego polotu. Kiedy dekoracje były już skończone kolejna grupa młodzież pod opieką wychowawców M. Wiśniewskiej, M.Kaczmarek, A.Wojtali w szkolnej kuchni realizowała swoje kulinarne fantazje efektem, których były wypieczone babki , babeczki i świąteczne barnki.

Jadwiga Czerniga
Wielkanoc w kaliskim Liceum
piątek, 21 kwiecień 2017
Były wiedźmy, turlanie ugotowanych jaj oraz polski śmigus-dyngus wraz ze świątecznym zającem. Tak kaliscy licealiści prezentowali w tym roku wielkanocne zwyczaje na lekcjach wiedzy o kulturze. Jak podkreśla prowadząca ten przedmiot Joanna Mączkowska poznawanie przez młodzież innych kultur, w tym ich świątecznych zwyczajów, otwiera szerzej oczy na świat. Bawiąc uczy jak wiele dróg prowadzi do tego samego celu, którym jest uczczenie ważnego, religijnego wydarzenia – Wielkanocy.
Czytaj całość...
Projekt Erasmus+ w naszym Liceum
sobota, 15 kwiecień 2017
Przez tydzień (1-7.04.17) Liceum w Kaliszu Pomorskim miało zaszczyt gościć uczniów waz z ich opiekunami z Niemiec, Finlandii i Hiszpanii. Ta wyjątkowa wizyta była realizacją programu Erasmus +.
Takie działania edukacyjne, trwające już od trzech lat, tym razem miały na celu zapoznanie obcokrajowców z Polską – a to, że projekt ma charakter edukacyjno-ekonomiczny, także z sytuacją gospodarczą naszego kraju. Było to już czwarte międzynarodowe spotkanie. Tym razem uczestniczyło w nim łącznie 56 osób, z których każda miała szansę na rozwinięcie swoich umiejętności językowych oraz poszerzenie zakresu wiedzy na temat gospodarki państw biorących udział w projekcie.
Czytaj całość...
ZGRUPOWANIE LAUREATÓW KONKURSU ŻOŁNIERZE WYKLĘCI  BOHATEROWIE NIEZŁOMNI W LUBLINIE
czwartek, 13 kwiecień 2017
W dniach 9 – 10.04.2017r. w Lublinie i okolicach odbyło się zgrupowanie laureatów konkursu „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni”. Po raz kolejny w spotkaniu uczestniczyła uczennica kaliskiego Liceum Aleksandra Rogan z klasy 2c wraz z opiekunem, nauczycielem historii Krzysztofem Wójciakiem. Ola otrzymała wyróżnienie w kategorii prac literackich za esej historyczny „Perełka, Lala i siostra Izabela, czyli Kobiety Niezłomne”.
W trakcie pierwszego dnia zgrupowania uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość przejścia z przewodnikami po pierwszym w Polsce „Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”. Następnie uczestnicy udali się na objazd autokarem po miejscach pamięci na Lubelszczyźnie. To właśnie na tym terenie o wolna Polskę walczył słynny „Zapora” - major „cicho ciemny” Hieronim Dekutowski, „Orlik” - mjr Marian Bernaciak, „Uskok” - kpt. Zdzisław Broński, czy ostatni Żołnierz Niezłomny st. sierż. Józef Franczak „Lalek”. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. obóz koncentracyjny NKWD w Krzesimowie, gdzie przetrzymywano głównie byłych żołnierzy AK, oraz mogiłę Józefa Franczaka ps. „Lalek”, oraz jego pomnik w Piaskach.
Czytaj całość...
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
czwartek, 13 kwiecień 2017
Weronika Iwańska, uczennica klasy drugiej dziennikarsko - artystycznej, wzięła udział w 5 edycji ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "To dobry konkurs" i jako jedna z 15 osób uzyskała wyróżnienie w kategorii portret. Jest to istotna nagroda, ponieważ, jak poinformowali organizatorzy w konkursie pojawiło się 8763 zgłoszeń. Wiele prac było na wysokim poziomie.
Weronika już od pierwszej klasy chętnie uczestniczy w zajęciach Szkolnego Koła Fotograficznego "Pozytyw", a efekty pracy zarówno jej, jak i innych uczniów są bardzo obiecujące. Cieszymy się z sukcesu Weroniki i czekamy na rezultaty profesjonalnych warsztatów fotograficznych w studiu fotograficznym w Warszawie, w których weźmie udział Weronika. Nagrodą za wyróżnienie jest właśnie uczestnictwo w warsztatach. Życzymy dalszych sukcesów.

Paweł Łuczko, opiekun koła fotograficznego
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ I NIE TYLKO&
czwartek, 13 kwiecień 2017
W dniach od 4-8 kwietnia 2017r. odbyła się pielgrzymka maturzystów z Liceum w Kaliszu Pomorskim oraz Liceum w Drawsku Pomorskim na Jasną Górę. Maturzyści odwiedzili również Kraków, Łagiewniki, Centrum Jana Pawła w Wadowicach oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Pielgrzymkę Maturzystów rozpoczęliśmy we wtorek, 4.04.2017 od wyjazdu spod kościoła św. Pawła Apostoła w Drawsku Pomorskim i ZSP w Kaliszu Pomorskim. Kierowaliśmy się bezpośrednio do Krakowa. W godzinach rannych 5.04.2017 r. odwiedziliśmy Łagiewniki, miejsce w którym ponad 5 lat mieszkała św. s. Faustyna Kowalska i gdzie znajdują się jej relikwie. Zatrzymaliśmy się w Centrum Jana Pawła II w którym w 2016 roku w czasie Światowych Dni Młodych Msze świętą odprawił papież Franciszek.
Czytaj całość...
KALISKIE LICEALISTKI LAUREATKAMI KONKURSU HISTORYCZNEGO
czwartek, 13 kwiecień 2017
W dniu 3 kwietnia 2017r. w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Zmagania wojenne żołnierza polskiego na Pomorzu Zachodnim w czasie II wojny światowej”, organizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pod patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego.
W tym etapie konkursu wzięły udział trzy uczennice klasy 2b kaliskiego Liceum: Edyta Gilewicz, Marta Pierzgalska i Daria Bernat, pod opieką księdza Piotra Śmiechury, przygotowywane przez dyrektora Macieja Rydzewskiego. Rozwiązywały test oraz pisały pracę na podstawie opracowania historycznego „Berlingowcy. Żołnierze tragiczni”.
Czytaj całość...
"Klepsydra" z kaliskiego Liceum w Krakowie
wtorek, 11 kwiecień 2017
Ta wycieczka, chociaż trwała łącznie z podróżą cztery dni (od 30. marca do 2. kwietnia), minęła niczym cztery akty zajmującego, teatralnego spektaklu, w którym Kraków zaprezentował się kaliskim licealistom jak prawdziwa, kulturalna stolica Polski.
Uczestnicy teatralnej wycieczki, którą zorganizowała jak każdego roku pani Joanna Mączkowska, jeszcze tego samego dnia udali się na spacer po Rynku Głównym. Zdążyli nie tylko zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, ale także przejechać się stylową dorożką po fragmencie Drogi Królewskiej, prowadzącej na Wawel.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Free JavaScript from
Rainbow Arch