- Start
Kaliska licealistka radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
poniedziałek, 09 marzec 2020
Małgorzata Mickun uczennica klasy 2b, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim została radną Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego kadencji na rok 2020.
Członkowie Rady zostali wyłonieni przez kapitułę składającą się z reprezentanta Sejmiku WZ, Sekretariatu ds. Młodzieży i członka Rady minionej kadencji. Skład Rady to 22 kandydatek i 18 kandydatów. Kapituła brała pod uwagę kryterium aktywności społeczno-obywatelskiej, kryterium doświadczenia w działalności pozarządowej, umiejętność uzasadnienia i przedstawienia kandydatury w formularzu zgłoszeniowym i zasadę parytetu płci. Do głównych zadań Rady należy konsultowanie spraw dotyczących młodzieży i ich otoczenia, wymiana doświadczeń oraz wypracowywanie rekomendacji.
Czytaj całość...
Lutowe szkolenie kaliskich informatyków
poniedziałek, 09 marzec 2020
W dniach 6.02.2020r. oraz 24-27.02.2020r. uczniowie klasy 2 technikum informatycznego w ZSP w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w szkoleniu z programowania C++, które odbyło się w nowoczesnym obiekcie Szczecińskiego Parku Naukowo – Technologicznego TECHNOPARK POMERANIA w Szczecinie.
Kurs realizowany był w ramach projektu pod nazwą „Budowa zintegrowanego szkolnictwa zawodowego na terenie Strefy Centralnej, poprzez wzmocnienie specjalizacji regionalnych na obszarze powiatu drawskiego”. Uczniowie spędzili 30 godzin dydaktycznych pod opieką wykładowcy - profesjonalisty w zakresie programowania C++ pana Mirosława Mościckiego. Firma CNC MILLENA zapewniła również każdemu uczniowi komputer ze stosowym oprogramowaniem. Szkolenie zakończyło się egzaminem potwierdzonym certyfikatem. Wszyscy uczestnicy ukończyli kurs z wynikiem pozytywnym.
Czytaj całość...
Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
niedziela, 08 marzec 2020
Od kilku dni w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i w Kaliszu Pomorskim można było ujrzeć plakaty z prośbą o pomoc w zbiórce pieniędzy dla naszego chorego kolegi Bartka Szymczaka. Chłopak jest bardzo utalentowany i zdolny, uwielbia grać w kosza. Każdy dzień to ciężka praca by w pełni mógł wrócić do zdrowia. Chcąc wesprzeć Bartka i jego rodzinę klasa 1ap wraz z wychowawczynią, panią Agnieszką Kubat, zorganizowała słodki kiermasz dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, aby choć trochę wspomóc kosztowne leczenie i rehabilitację naszego kolegi. Zebrane pieniądze, prawie tysiąc złotych, zostały wpłacone na zrzutkę internetową założoną przez brata Bartka.

Chcemy, żeby Bartek szybko do nas wrócił!

Viviane Januszke, kl. 1ap
Kaliscy terytorialsi złożyli przysięgę
niedziela, 08 marzec 2020
W dniu 23 lutego 2020r. na terenie koszar 14. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w szczecińskich Podjuchach odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez ochotników, którzy zgłosili się do formacji terytorialsów. Wśród nich znalazło się ośmioro kandydatów na żołnierzy z kaliskiego liceum – siedmioro uczniów z klas mundurowych, wojskowej i policyjnej na czele z nauczycielem historii i wos Konradem Chwastkiem.
Na poligonie w Wędrzynie odbyli szkolenie podstawowe. Uczyli się m.in. wojskowej taktyki, udzielania pomocy przedmedycznej, musztry oraz trenowali na strzelnicy w jednostce wojskowej w Podjuchach .
Przysięga zgromadziła licznie zgromadzonych gości, rodziny żołnierzy, które nie kryły wzruszenia podczas przysięgi. ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali podczas uroczystości nauczyciele klas mundurowych – mjr rez. Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak, którzy przekazali życzenia żołnierzom oraz ich rodzinom od dyrektora szkoły.
Czytaj całość...
Uczniowie klasy wojskowej na uroczystościach w Drawnie
niedziela, 08 marzec 2020
Obchody Dnia Osadnika i Kombatanta w Drawnie w dniu 12 lutego 2020r. poświęcone były 75. rocznicy Wyzwolenia Ziemi Drawieńskiej. Po raz kolejny delegacja uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w składzie: Łukasz Grodzicki, Sebastian Rulewicz, Szymon Zioło, Zuzanna Jakubas, Paulina Przybylska, Julia Horba, Maja Piotrowska, Sandra Michalak pod opieką majora Andrzeja Kowalewskiego miała okazję we współpracy z Urzędem Miasta wziąć udział w uroczystościach patriotycznych w Drawnie, gdzie godnie reprezentowała szkołę.
Czytaj całość...
Ferie na obozie językowym EuroWeek
niedziela, 08 marzec 2020
Pierwszy tydzień ferii zimowych od 9 do 16 lutego 2020r. kaliscy licealiści i uczniowie technikum informatycznego spędzili podnosząc kompetencje językowe i społeczne, ucząc się i bawiąc na obozie językowym „EuroWeek – szkoła liderów” w Długopolu Zdrój.
Już po raz trzeci w Kotlinę Kłodzką pojechało trzynaścioro uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielek – Magdaleny Łojek, Zyty Bogacz i Danuty Stempień.
Obóz EuroWeek to spotkanie, integracja dzieci i młodzieży w różnym wieku, od szkoły podstawowej po liceum. To zajęcia z wolontariuszami z całego świata, m.in. z Indonezji, Wietnamu, Meksyku i Kolumbii. To mnóstwo aktywności, praca w grupach, nauka, kształtowanie umiejętności językowych przeplecione tańcami i karaoke.
Czytaj całość...
Sokół Kaliski dla Macieja Rydzewskiego- Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim
środa, 04 marzec 2020
Tegorocznymi laureatami tytułu „Sokoła Kaliskiego”, jaki nadaje w imieniu samorządu Kalisza Pomorskiego kapituła pod przewodnictwem Burmistrza pana Janusza Garbacza, zostali: pan Maciej Rydzewski – Dyrektor naszego Liceum oraz śp. Stefan Strzałkowski - przyjaciel Gminy, samorządowiec, a także Poseł na Sejm RP. Na uroczystość wręczenia statuetek, która odbyła się 27 lutego przybyło wielu zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i mieszkańców.
Jak napisano w laudacji odczytanej przez Joannę Mączkowską (laureatka „Sokoła Kaliskiego 2015), Dyrektora Macieja Rydzewskiego nagrodzono za niezwykłe zdolności zaszczepiania w młodych ludziach szacunku dla własnych korzeni. Zaszczepiania dumy ze swojego miejsca urodzenia lub nauki w naszym mieście, które nieprzypadkowo ma herb stanowiący od siedmiu stuleci wizualizację łacińskiej maksymy „Plus ratio quam vis”, czyli głoszącej, że „Rozum zwycięża siłę”.
Czytaj całość...
Walentynki w kaliskim Liceum
wtorek, 18 luty 2020
Z tej racji, że tegoroczne Walentynki wypadają podczas zimowych ferii, w kaliskim Liceum obchodzono je wyjątkowo przed magicznym dniem 14 lutego. Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” uczynili zadość tradycji roznosząc wśród kolegów oraz grona pedagogicznego czerwone serduszka z miłosnymi sentencjami.
- Potrzebujemy dobrych życzeń i uczuć ze strony drugiego człowieka. Uczniom przydadzą się one na ferie kiedy w czasie wolnym, a będą go mieli dużo, zastanowią się co w życiu jest dla nich najważniejsze. Może podpowie im to właśnie ta sentencja na otrzymanym serduszku? – mówi opiekunka „Klepsydry” Joanna Mączkowska. I dodaje, że radości nigdy nie jest za wiele. Ponadto jest ona niezwykła, bo im bardziej dzielisz się nią z innymi, tym masz jej więcej.

(ZSP)
Kaliska Julia i jej Romeo
wtorek, 18 luty 2020
Poznali się w kaliskiej Czerwonej Szkole, gdzie połączyła ich najpierw uczniowska, a potem prawdziwa miłość. Ona – Ingeborg Wittchow była córką najbogatszego miejscowego przedsiębiorcy. On – Henryk Modrow był dziedzicem majątku ziemskiego w nieodległym Jasnopolu (wówczas Klarpuhl). Rozdzieliła ich nie waśń rodzinna, lecz wojna. Henryk zginął w czerwcu 1944 roku podczas inwazji Aliantów w Normandii. Ingeborg uciekła przed Rosjanami w lutym 1945 roku i już nigdy nie wyszła ponownie za mąż, wciąż opłakując ukochanego.
Ostatni raz widzieli się w Boże Narodzenie 1943 roku. Zaplanowali wtedy termin zaręczyn na wiosnę i to, że skromne w warunkach wojennych przyjęcie odbędzie się w kaliskiej willi rodziny Wittchow, na której miejscu stoi teraz Bank Spółdzielczy. Na dzień przed datą uroczystości wyznaczoną na 10 kwietnia 1944 rok Ingeborg otrzymała od Henryka depeszę z Normandii. Zawiadamiał, że nagle cofnięto mu urlop z powodu napiętej sytuacji na zachodnim froncie, więc nie przyjedzie. Niemniej życzył sobie, by zawarli akt zaręczyn zaocznie, na co dołączył odpowiednie upoważnienie. I tak się stało. Uroczystość z udziałem tylko Ingeborg odbyła się jednak nie w jej rodzinnym domu, a we dworze rodziców Henryka w Jasnopolu.
Czytaj całość...
PAMIĘTALI O 75. ROCZNICY ZAKOŃCZENIA WALK O KALISZ POMORS
wtorek, 18 luty 2020
W środę 12 lutego 2020r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięli aktywny udział w obchodach 75. Rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski. Poczet sztandarowy oraz delegacja z zastępcą dyrektora szkoły uczestniczyli w części oficjalnej obchodów pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej. Licealiści wygłosili referat historyczny oraz uświetnili uroczystość w kaliskim Pałacu muzyką i piosenkami. Kierownik internatu, jak co roku złożyła wizytę kombatantom.
Obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym Pionierom Ziemi Kaliskiej, w którym brał udział poczet sztandarowy i delegacja ZSP w Kaliszu Pomorskim, która wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości złożyła kwiaty pod pomnikiem. W obchodach brały udział władze samorządowe Kalisza Pomorskiego z Burmistrzem panem Januszem Garbaczem, delegacje kaliskich jednostek i instytucji, harcerze, mieszkańcy oraz Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy wystawiony przez 2 Brygadę Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta za Ojczyznę.
Czytaj całość...
Nagroda dla solistki z Klepsydry
sobota, 15 luty 2020
Wiktoria Spieler zdobyła III miejsce na „XV Regionalnym Festiwalu Kolęd Pastorałek Recz 2020”. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział około 60 uczestników z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Tym bardziej gratulujemy Wiktorii, gdyż jak pokreślili Jurorzy można było zauważyć bardzo wysoki poziom artystyczny występujacych.
Patronem honorowym Festiwalu jest ks. biskup Henryk Wejman oraz Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

(ZSP)
Najlepsi uczniowie stypendystami Prezesa Rady Ministrów
sobota, 15 luty 2020
Dnia 7 lutego 2020 roku na zaproszenie Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Bogusława Ogorzałka najlepsi uczniowie Liceum i Technikum w ZSP w Kaliszu Pomorskim – Amelia Ciosmak i Adrian Narowski udali się do Koszalina pod opieką Renaty Effenberg-Nawrot na uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Gala odbyła się w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Stypendyści odebrali dyplomy Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w nauce od Wicewojewody Zachodniopomorskiego Marka Subocza oraz Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Bogusława Ogorzałka.
Gratulujemy wysokich osiągnięć w nauce oraz stypendiów i życzymy dalszych sukcesów.

Renata Effenberg - Nawrot
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>