- Start
Próby nad "Powrotem do przeszłości"
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
Licealna grupa teatralna "Klepsydra" przygotowuje się do wystawienia kolejnego widowiska. W tym roku na rozpoczęcie sezonu letniego zaprezentuje i zaproponuje mieszkańcom współudział w pochodzie nawiązującym do dawnych manifestacji pierwszomajowych.
- To już piąty z kolei spektakl "Klepsydry", jaki wystawimy w czerwcu nad Bobrowem Wielkim. Za każdym razem pokazujemy widowiska plenerowe, które opowiadają o ważnych wydarzeniach z historii Kalisza Pomorskiego, jakie odkrywa autor scenariuszy Bogumił Kurylczyk. Zawsze jednak treść przedstawień ma również wątki współczesne. I tak też będzie podczas widowiskowego pochodu - zapowiada reżyser spektaklu Joanna Mączkowska.
Czytaj całość...
MŁODZI RATOWNICY PRZESZKOLILI JUŻ PRAWIE 150 DZIECI!
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
W dniu 02.06.2017 r. młodzi ratownicy z grupy medycznej MEDICAL TEAM ZSP KALISZ POMORSKI przeszkolili kolejne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Szkolenia w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie powiatu drawskiego”.
Uczniowie i uczennice klas drugich mogli przekonać się, jak wygląda podstawowy sprzęt medyczny ratowników, jak wzywać pomoc poszkodowanemu, oraz jak udzielić osobie nieprzytomnej pierwszej pomocy przedmedycznej. Poza podstawowymi czynnościami ratującymi życie, dzieci zobaczyły i przekonały się, jak człowiek czuje się w kołnierzu ortopedycznym, a także jak wyglądają szyny Kramera do złamań.
Czytaj całość...
Szósty Piknik Młodych Pasjonatów w kaliskim Liceum.
piątek, 02 czerwiec 2017
„Piknik Młodych Pasjonatów” na stałe wpisał się w harmonogram pracy Liceum w Kaliszu Pomorskim. W środę 31 maja 2017 r. kaliskie Liceum odwiedziło około 200 uczniów, 15 nauczycieli i 15 rodziców z 12 gimnazjów oraz grupa żołnierzy kanadyjskich ćwiczących obecnie na poligonie drawskim.
Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści z Kalisza Pomorskiego, Choszczna, Recza, Drawna, Dobrzan i Wierzchowa. Młodzież aktywnie brała udział w warsztatach, zajęciach sprawnościowych i różnego rodzaju pokazach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska Akademii Morskiej i PWSZ Wałcz, z którymi systematycznie współpracujemy w kierunku informatycznym. Zaprezentowali latające drony, skanowanie terenu kamerą 3D, młodzież zobaczyła jak powstaje produkt w drukarce 3D, można było również przejechać się na RollerCoasterze w wirtualnej symulacji oraz posmakować kuchni molekularnej w doświadczeniach z suchym lodem.
Czytaj całość...
HISTORYCZNA GRA MIEJSKA
środa, 31 maj 2017
Historyczna Gra Miejska „Śladami Kalisza Pomorskiego przez dawny Callies” została przygotowana i przeprowadzona w dniu 29 maja 2017r. przez drużynę z klasy 1a uczestniczącą w Pomorskiej Lidze Historycznej w składzie: Alicja Machnik, Weronika Mazur, Zuzanna Gabrych, Hubert Marek i Jakub Wójciak, pod opieką nauczyciela historii Macieja Rydzewskiego. W grze wzięło udział 12 trzyosobowych zespołów, w tym 10 z liceum i 2 z gimnazjum.
Czytaj całość...
ZMAGANIA GIMNAZJALISTÓW
środa, 31 maj 2017
24 maja 2017r. w naszym Liceum odbyły się dwa konkursy przedmiotowe dla uczniów okolicznych gimnazjów:
I Regionada Matematyczna i I Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego Dla Gimnazjalistów. Obydwa konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży szkół gimnazjalnych z Choszczna, Wałcza, Drawna, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Drawska Pomorskiego, Złocieńca, Suchania i Krzęcina. Uczniowie przystąpili do testu pisemnego obejmującego wiadomości z zakresu gimnazjum, ale wymagającego praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Dodatkowo pięciu uczniów z najlepszym wynikiem z części pisemnej z języka niemieckiego przystąpiło do części ustnej egzaminu.
Najlepsi z najlepszych oraz opiekunowie zwycięzców zostali uhonorowani cennymi nagrodami w postaci sprzętu elektronicznego. Wszyscy otrzymali dyplomy i podziękowania.

Nagrodzeni w kategorii matematyka:
Czytaj całość...
Kaliskie szlifowanie charakterów przez uczniów z Klepsydry
poniedziałek, 29 maj 2017
23 maja 2017r. liczna grupa uczniów uczestniczyła w miejscowym obrzędzie szlifowania charakterów, jaki przygotowała i przeprowadziła młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra”, działająca przy kaliskim Liceum.
To plenerowe przedstawienie, mające formę happeningu, oparto na sięgającej XV wieku tradycji, gdy o ludziach nieokrzesanych zaczęto mówić, iż powinni pójść do Callies (ówczesna nazwa Kalisza Pomorskiego), by oszlifować swoje maniery. Uczestnicy obrzędu dowiedzieli się już wcześniej, że kaliscy sukiennicy ostrzący nożyce na najlepszym w okolicy kole szlifierskim musieli wciąż odganiać natrętnych kolegów po fachu z pobliskich miast, ponieważ także oni chcieli tu naostrzyć swoje narzędzia. Aż wreszcie kaliszanie przygotowali na nich zasadzkę i odtąd każdemu intruzowi, który ich nachodził, szlifowano zamiast narzędzi głowę, aby dać mu odstraszającą nauczkę.
Czytaj całość...
WARSZTATY TERENOWE W RAMACH PROJEKTU NASZA MAŁA OJCZYZNA
poniedziałek, 29 maj 2017
W dniu 25 kwietnia 2017r. młodzież z kaliskiego Liceum w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” wzięła udział w warsztatach terenowych, które odbyły się w kompleksie leśnym w Kaliszu Pomorskim.
W odkrywaniu tajemnic przeszłości pomagał im pasjonat historii, członek Stowarzyszenia „Meander” z Drawska Pomorskiego, specjalista w dziedzinie archeologii militarnej i kolekcjoner Wiesław Piotrowski oraz nauczyciel historii, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski.
Czytaj całość...
GRA MIEJSKA - REGULAMIN
piątek, 26 maj 2017


Mistrzowie wywiadu
czwartek, 25 maj 2017

22 maja 2017r. „Angora” opublikowała wyniki ogólnopolskiego konkursu „Potęga Prasy”, w którym uczniowie kaliskiego liceum: Magdalena Wyrzykowska i Daniel Morcinek zajęli I miejsce, a ich tekst będzie można przeczytać na łamach tej gazety.
Młodzi redaktorzy przeprowadzili rozmowę z urodzonym na Kresach Władysławem Gleniem, który obecnie mieszka w Szczecinku. Historia naznaczyła jego życie dramatycznymi obrazami. Gorzkich refleksji na temat wydarzeń II wojny światowej na Wołyniu i pobytu w Majdanku w wywiadzie jest wiele. Tak jak opowieści o powojennej tułaczce i próbie zbudowania wszystkiego od nowa.
Czytaj całość...
KALISKIE LICEALISTKI NA GALI WRĘCZENIA NAGRÓD
czwartek, 25 maj 2017
W dniu 23 maja 2017r. w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Zmagania wojenne żołnierza polskiego na ziemiach Pomorza Zachodniego w czasach II wojny światowej”. Wzięły w niej udział dwie laureatki konkursu z kaliskiego Liceum, uczennice klasy 2b: Edyta Gilewicz i Marta Pierzgalska, pod opieką księdza Piotra Śmiechury.
Organizatorem konkursu był Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wojewoda Zachodniopomorski. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a jego celem było podtrzymywanie pamięci o wysiłku zbrojnym polskich żołnierzy na Pomorzu Zachodnim podczas II wojny światowej, popularyzacja wiedzy o miejscach pamięci oraz rozwijanie zainteresowań młodzieży historią kraju i regionu.
Gospodarzami uroczystości byli: Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak oraz Ks. Sławomir Kokorzycki – Prezes Fundacji Wspierania Kultury „Noc Poetów”.

Maciej Rydzewski
NASZA MAŁA OJCZYZNA W KALISKIM LICEUM
środa, 24 maj 2017
W dniu 23 maja 2017r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyły się warsztaty w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”, realizowanego przez uczniów pod opieką nauczyciela historii, dyrektora Macieja Rydzewskiego oraz pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej i kolekcjonera pamiątek z przeszłości.
Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zaprezentował uczniom swoją pasję odkrywcy historii. Zapoznał ich z metodami pozyskiwania pamiątek. Podkreślił, że należy wobec nich, a szczególnie osób starszych odnosić się z szacunkiem i zadbać o zachowanie nie tylko dziedzictwa materialnego, ale przede wszystkim wspomnień i relacji ludzi, których historie warto ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. „Pamiętajcie też o zdjęciach z rodzinnych albumów, o ich podpisywaniu, bo w przyszłości mogą również stać się cennymi pamiątkami i świadectwami historii, którą teraz wspólnie tworzymy” - powiedział.
Czytaj całość...
KLASA DWUJĘZYCZNA NA WARSZTATACH JĘZYKOWYCH W LONDYNIE
środa, 24 maj 2017
W dniach od 8 do 13 maja 2017r. klasa dwujęzyczna 1a wraz z opiekunami panią Joanną Boniecką i panią Mirosławą Kacperską brała udział w warsztatach językowych w Londynie. Podróżowaliśmy przez Niemcy, Belgię, Holandię i Francję by w miejscowości Calais wejść na prom i dostać cię do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.
Plan wyjazdu był bardzo bogaty. Zwiedzanie zaczęliśmy od zobaczenia Katedry św. Pawła (St. Paul's Cathedral), wraz z angielskojęzyczną przewodniczką poznaliśmy ciekawą historię Tower of London oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na Tower Bridge.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>