- Start
Warsztaty dziennikarskie z Tomaszem Ogonowskim
poniedziałek, 17 październik 2016
Warsztaty dziennikarskie licealistów i gimnazjalistów z Kalisza Pomorskiego
Regularnie od ośmiu lat odbywają się warsztaty dziennikarskie dla redaktorów „Kontrastu” z Tomaszem Ogonowskim, który jest szefem oddziału TVN24 w Szczecinie. Tegoroczne, w dniach 3 – 6.10.2016r. miały wyjątkowy charakter.
Co roku spotyka się na nich niemal cała redakcja szkolnego pisma, około dwudziestu osób. Tym razem Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka, opiekun koła dziennikarskiego, do pracy zaprosili również gimnazjalistów pod opieką nauczycielki języka polskiego Beaty Rosentretter. Młodzież poprzez udział w wykładach poznaje gatunki dziennikarskie, poznaje je także w praktyce, ponieważ efektem końcowym jest wydanie gazety. Dzięki współpracy między szkołami warsztaty udało się przeprowadzić w nowoczesnych pracowniach Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kaliszu Pomorskim. Pierwszym elementem, który zaplanowano, było kolegium redakcyjne, podczas którego ustalono temat główny . Prowadzący przy okazji wyjaśniał uczniom znaczenie podstawowych terminów, którymi na co dzień posługują się dziennikarze: „lead”, „ szczotki”, „deadline”, „ obczytywanie i wlewanie tekstów”
Czytaj całość...
Projekt "Widzieć więcej"
poniedziałek, 17 październik 2016
Krok po kroku…
Czy młodzi ludzie biorący udział w projekcie „Widzieć więcej” wiedzą więcej o sobie i innych? Na taką odpowiedź trzeba zaczekać do końca warsztatów , jednak wszyscy są przekonani, że warto w ten sposób pracować.
Od września w ZSP w Kaliszu Pomorskim w ramach programu Edukacji Kulturowej dla Umiejętności Społecznych trwają warsztaty, których celem jest zbudowanie motywacji do działania i wiary w siebie. Metody pracy zaproponowane przez prowadzące spotkania Dorotę Izdebską i Aleksandrę Radecką były różne: zabawy integracyjne, muzykoterapia, drama, autoprezentacja. Tym razem, podczas październikowego spotkania, uczniowie odkrywali swoje cechy poprzez ćwiczenia z arteterapii wizualnej, które przeprowadziła Dorota Izdebska. Na białych kartkach papieru powstały symboliczne rysunki. To one były kluczem do mówienia o sobie i o tym, co nas otacza. Uruchomiony ciąg metaforycznych skojarzeń dla niektórych był zaskakującym szyfrem, ale przede wszystkim ciekawą przygodą w odkrywaniu siebie. Ćwiczenia wyzwalające wyobraźnię są zawsze entuzjastycznie przyjmowane.
Czytaj całość...
Warsztaty z redaktorem Robertem Mazurkiem
wtorek, 11 październik 2016
Bądźcie ciekawi…
W pierwszy weekend października Robert Mazurek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych komentatorów życia politycznego szkolił redaktorów szkolnej gazety „Kontrast” w oddalonym o prawie 400 km od Warszawy Liceum w Kaliszu Pomorskim.
Dziennikarz, piszący do takich tytułów, jak „Plus Minus”, „W Sieci”, od niedawna prowadzący także wywiady w RMF FM przyjechał na zaproszenie opiekuna koła dziennikarskiego Aleksandry Radeckiej. Przez dwa dni wtajemniczał uczniów w podstawowe zadania, które wiążą się z tym zawodem.
- Wszystko zaczyna się od ciekawości. Smutne jest, gdy ktoś ma siedemnaście lat i nie jest niczego ciekawym. A człowiek ciekawy to taki, który poszukuje wiedzy i nie zatrzymuje się w pół drogi. Ważne, by odnalazł w tym pasję – przekonywał młodych.
Czytaj całość...
MARSZ KONDYCYJNY KLAS MUNDUROWYCH
poniedziałek, 10 październik 2016
W czwartek 6 października 2016r. odbył się marsz kondycyjny klas mundurowych uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Po zbiórce w szkole i omówieniu szczegółów marszu kondycyjnego uczniowie pod nadzorem opiekunów: Krzysztofa Wójciaka, Sebastiana Statecznego, Karola Kaliny, Andrzeja Kowalewskiego oraz ks. Piotra Śmiechury udali się w drogę, maszerowali przez miasto śpiewając. Po przejściu około 3 kilometrów młodzież zmierzyła się z pierwszą konkurencją w rywalizacji klas mundurowych. Wyznaczeni reprezentanci klas musieli wykonać określone zadania, które były punktowane. Pozostali uczniowie byli w tym czasie przyuczani do musztry przez starszych kolegów.
Czytaj całość...
Odsłonięcie siódmej tajemnicy  prelekcja historyczna w kaliskim Liceum
poniedziałek, 10 październik 2016
Uczniowie kaliskiego Liceum odsłonili kolejną tajemnicę związaną z historią miasta oraz jego zabytkami i położeniem. Tym razem na dorocznej, publicznej prelekcji (4. Października 2016r.) mówiono o tym, jak na przestrzeni dziejów jedno wielkie jezioro, otaczające dawną słowiańską osadę, podzielono na cztery mniejsze istniejące do dziś.
Szczegóły skomplikowanych dziejów miejskich zbiorników wodnych można poznać na portalu internetowym kaliskiego Liceum , gdzie w dziale „Nasz przewodnik” zamieszczono pełny tekst prelekcji („Tajemnice kaliskich jezior”) wraz z kilkudziesięcioma fotografiami i mapami. To już siódma, miejscowa „tajemnica”, jaką w ciągu ostatnich czterech lat odkryli i opracowali uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Mączkowskiej i pana Bogumiła Kurylczyka.
Czytaj całość...
STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM
środa, 05 październik 2016
We wtorek 4 października 2016r. uczniowie z klasy IIe Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim gościli u siebie na zajęciach starsze koleżanki również z klasy drugiej, z kaliskiego Liceum – Karolinę Gierzkiewicz i Justynę Górecką.
Dziewczęta zgadzają się ze słowami Wisławy Szymborskiej, że „Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła” i dlatego bardzo chętnie włączyły się do akcji: „Starsi czytają młodszym”. Chcąc zachęcić najmłodszych do „najpiękniejszej zabawy” czytały im lekturę Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanego utworu i bezbłędnie odpowiadały na pytania dotyczące treści lektury. Dzieci oklaskami nagrodziły naszych gości, bo dobrze się bawiły i prosiły o więcej.
Czytaj całość...
CIEKAWE SPOTKANIE W INTERNACIE
niedziela, 02 październik 2016
W poniedziałek 26 września 2016r. wychowankowie internatu mieli możliwość poznania procedur przygotowania psa rasowego do wzięcia udziału w wystawie. Wychowawca internatu pani Magdalena Wiśniewska, miłośniczka psów, zaprezentowała swoją utytułowaną pupilkę. Pięknie opowiadała o swojej przygodzie z psem rasowym. Suczka zupełnie nie zważając na to, że znajduje się w nieznanym pomieszczeniu w towarzystwie wielu osób zupełnie nie mając tremy z wdziękiem prezentowała wystawowe pozy i reagowała na komendy swojej Pani.
Czytaj całość...
Salon maturzystów. Szczecin.
niedziela, 02 październik 2016
Dnia 22 września 2016r. uczniowie klas maturalnych kaliskiego Liceum odwiedzili Szczeciński Salon Maturzystów, który odbył się na terenie Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Opiekunami grupy byli: Anna Józiak, Renata Effenberg-Nawrot i Zyta Bogacz.
Celem wyjazdu było ułatwienie licealistom wyboru uczelni i dodatkowych przedmiotów na maturze 2017. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z ekspertami OKE z Poznania. Prezentacje poświęcone były wynikom tegorocznej matury oraz przygotowaniom do matury 2017, z języka polskiego, matematyki, języków obcych i przedmiotów maturalnych.
Czytaj całość...
Obraz zapisany w pamięci
piątek, 23 wrzesień 2016
Jak widzimy siebie, w jaki sposób zapamiętujemy świat i ludzi? Na te i inne pytania próbowała odpowiedzieć grupa licealistów i animatorów kultury z Kalisza Pomorskiego podczas trwających dwa dni warsztatów. Były to „Ćwiczenia z zapisywania świata” prowadzone przez Weronikę Fibich z Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie.
Od 19 do 20 września 2016r. w szkolnej auli ZSP w Kaliszu Pomorskim słychać było radosny śmiech, a także wykrzykiwane z wielką mocą słowa. Była też cisza, taka cisza, podczas której czuje się bicie własnego serca.
Czytaj całość...
Warsztaty teatralne w kaliskim Liceum
piątek, 23 wrzesień 2016
W dniu 21. września 2016r. w auli kaliskiego Liceum odbyły się warsztaty teatralne, podczas których ćwiczono pod nadzorem profesjonalistów aparat ruchu i aparat mowy młodych adeptów tej sztuki. Pani Iwona Faj (aktorka i śpiewaczka, dyrektor artystyczny Teatru Lafayette w Szczecinie) prowadziła kolejne warsztaty dla uczniów skupionych w licealnej grupie teatralnej „Klepsydra”. Ta nauka poprawnej dykcji oraz emisji głosu, czy prawidłowego oddechu, była połączona z odgrywaniem etiud teatralnych. Tradycyjnie już aranżowano scenki z podróży samolotem. Wiele się w nich działo, bo jak to podczas takiej podróży ktoś komuś stanął na odcisk, ktoś chciał uprowadzić maszynę lub wziąć ślub na jej pokładzie.
Czytaj całość...
Ogłoszenie
środa, 21 wrzesień 2016
Nocne niebo nad kaliskim Liceum
poniedziałek, 19 wrzesień 2016
Dnia 16 września 2016r. odbyły się w kaliskim Liceum warsztaty astronomiczne, które poprowadził astrofizyk i pasjonat fizyki pan Piotr Sieradzon. Swoją wyprawę po Drodze Mlecznej rozpoczęliśmy od krótkiej prelekcji na temat kosmosu, podczas której znacznie poszerzyliśmy swoją wiedzę.
Gdy niebo pociemniało wyszliśmy na zewnątrz by wspólnymi siłami rozstawić teleskopy i podziwiać półcieniowe zaćmienie księżyca. Gdy już skończyliśmy podziwiać naszego satelitę i wyszukaliśmy kilka pięknie prezentujących się gwiazdozbiorów wróciliśmy do szkoły aby rozegrać na sali gimnastycznej mecz koszykówki.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>