- Start
Uczniowie kaliskiego Liceum wędrują śladem legendy o kaliskim lochu
wtorek, 26 kwiecień 2016
Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie kaliskiego Liceum, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.
Czytaj całość...
ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE "CHRZEST POLSKI W NASZYCH OCZACH"
wtorek, 26 kwiecień 2016
Aleksandra Juszkiewicz, uczennica klasy 1f z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w wojewódzkim konkursie "Chrzest Polski w naszych oczach".
Konkurs był organizowany przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie przy współpracy Kurii Biskupiej. Ola w swojej pracy, wykonanej ołówkiem, przedstawiła w sposób symboliczny chrzest Polski, oraz nawiązała do najważniejszych wydarzeń z 1050 – letniej historii chrześcijaństwa w Polsce.
Opiekunem Oli jest Krzysztof Wójciak, nauczyciel historii w kaliskim Liceum.
WICEMISTRZOSTWO DRUŻYNY ZSP W KALISZU POMORSKIM W WOJEWÓDZKIEJ LICEALIADZIE UNIHOKEJA CHŁOPCÓW
wtorek, 26 kwiecień 2016
Dnia 21.04.2016 r. odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady w Unihokeju Chłopców w Hali Sportowej przy Gimnazjum w Grzmiącej. Gospodarzem całego turnieju była Szkoła ZST Szczecinek. Drużyna kaliskiego Liceum została wicemistrzem województwa.
W grupie B kaliscy licealiści rozegrali mecze z OSW Pyrzyce wygrywając 6:2 i z ZS 1 Goleniów deklasując rywali, aż 12:0 ! W półfinale chłopcy spotkali się z gospodarzami turnieju ZST Szczecinek, z którymi pewnie wygrali 7:1.
Czytaj całość...
Wyśpiewali nagrody na Festiwalu Piosenki Przyrodniczej
wtorek, 26 kwiecień 2016
Julia Zinczuk zdobyła II miejsce a Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na „X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej”, jaki odbył się w Kaliszu Pomorskim 22 kwietnia. Julia zaśpiewała utwór z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, natomiast Adrian „Obłoki” z repertuaru Marka Grechuty.
Nasi uczniowie, znani w Liceum z występów w grupie teatralnej „Klepsydra”, zyskali uznanie jury występując w licznie obsadzonej uczestnikami konkursu kategorii: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
Ostatni seans w kinie Tracz - próby
piątek, 22 kwiecień 2016
Nowy spektakl plenerowy „Klepsydry”
Działająca w kaliskim Liceum grupa teatralna „Klepsydra” wystawi w czerwcu swój czwarty z kolei letni spektakl plenerowy. Tym razem nie będzie to widowisko oparte na motywach starych, miejscowych legend, ale opowieść o czasach tuż powojennych, zatytułowana: „Ostatni seans w kinie Tracz” i zamieniona za sprawą reżysera – pani Joanny Mączkowskiej w musical. Właśnie trwają jego próby i młodzi aktorzy, chociaż odgrywają siermiężne postaci miejscowych chuliganów, przekupek i przodowników pracy, tańczą przy tym na scenie w takt zupełnie współczesnych rytmów.
Czytaj całość...
Warsztaty geograficzno-geologiczne w żwirowni w Mielenku Drawskim.
środa, 20 kwiecień 2016
We wtorek 19 kwietnia 2016r. 35. uczniów klas drugich rozszerzonej geografii ZSP w Kaliszu Pomorskim wyjechało do żwirowni w Mielenku Drawskim. Celem wyjazdu i zajęć było poznanie zasad funkcjonowania tego typu zakładu, a także warsztaty geologiczne. W związku z tym przyjaciel szkoły Pan Wiesław Piotrowski wraz z panem Eugeniuszem Piecewiczem zorganizowali nam spotkanie z właścicielem zakładu. Pan Eugeniusz wprowadził uczniów w świat swojej geologicznej pasji.
Czytaj całość...
Geografia w praktyce w kaliskim Liceum
środa, 20 kwiecień 2016
Najlepszym sposobem nauki i zdobywania doświadczeń i kompetencji jest własna obserwacja i badania. Uczniowie realizujący geografię na poziomie rozszerzonym podzieleni na grupy, pod kierunkiem nauczyciela geografii pana Pawła Łuczki wyruszyli w kwietniowe dni w teren badając elementy krajobrazu i pobierając próbki skał, które następnie były w pracowni geograficznej przesiewane, ważone i opisywane.
Czytaj całość...
Opowieść o niezwykłych ludziach i miejscach Kamczatki
wtorek, 19 kwiecień 2016
W poniedziałek 18 kwietnia 2016r. uczniowie klas pierwszych i drugich kaliskiego Liceum uczestniczyli w spotkaniu z interesującym człowiekiem, - misjonarzem, księdzem Krzysztofem Kowalem. Skorzystał on z zaproszenia i spotkał się z uczniami, by opowiedzieć o Kluczewskiej Sopce – największym wulkanie na Kamczatce, o problemach mieszkańców tych ziem, o ich wytrwałości i zupełnie innym niż nasze poczuciu odległości i czasu. Nie zabrakło przykładów chrześcijańskiej duchowości ludzi Wschodu. Całość wyrażona żywiołowością księdza, który pokonał rowerem 7 tysięcy kilometrów z Koszalina do Irkucka.
Czytaj całość...
KONTYNUACJA WSPÓŁPRACY ZSP W KALISZU POMORSKIM Z WOJSKAMI KANADYJSKIMI
wtorek, 19 kwiecień 2016

W dniu 15.04.2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim gościł przedstawiciel nowego kontyngentu wojsk kanadyjskich na poligonie drawskim sierżant Wiliam Wong.
Podczas spotkania z dyrektorem szkoły panem Maciejem Rydzewskim i nauczycielką języka angielskiego panią Joanną Boniecką uzgodniony został nowy plan współpracy między Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim a wojskami kanadyjskimi do końca roku szkolnego 2015/2016. Obejmuje on spotkania żołnierzy kanadyjskich z uczniami klas dwujęzycznych, rozgrywki sportowe, próby muzyczne ze szkolną grupą muzyczną, ćwiczenia z klasami wojskowymi i policyjnymi, pokazy sprzętu i wyposażenia, a nawet wspólne smażenie naleśników w szkolnej stołówce…
Po spotkaniu kanadyjski gość zwiedził szkołę, zapoznał się z warunkami lokalowymi, miejscami wspólnych przedsięwzięć oraz wyposażeniem i charakterystyką placówki.

Maciej Rydzewski
WIDZENIE SPORTOWE W KALISKIM LICEUM
wtorek, 19 kwiecień 2016
Dnia 15 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Kaliszu Pomorskim, w ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Wałczu, odbyły się praktyczne zajęcia dla uczniów zainteresowanych koszykówką pod nazwą ,,Widzenie sportowe - Eye Tracking w działaniach motorycznych”. Prowadziła je pani dr hab. Teresa Zwierko.
Program szkolenia poruszał zagadnienia dotyczące zdolności koordynacyjnych, takich jak zdolność kinestetycznego różnicowania ruchów, orientacji czasowo-przestrzennej, szybkiej reakcji czy też sprzężenia ruchów. Podczas bardzo ciekawych zajęć z użyciem specjalistycznego sprzętu – okularów do Eye Trackingu, kaliscy sportowcy mogli zaobserwować, jak reaguje ludzki organizm na różnego rodzaju świetlne i dźwiękowe sygnały z zewnątrz.
Czytaj całość...
WARSZTATY JĘZYKOWE W PWSZ W WAŁCZU
wtorek, 19 kwiecień 2016
W środę 13.04.2016 roku uczniowie kaliskiego Liceum z klas dwujęzycznych 1a i 1b wraz z wychowawcami, panią Joanną Boniecką i panią Agnieszką Kubat, na zaproszenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego.
Po przybyciu na uczelnię uczniów przywitał pan Dziekan docent Marek Olesiak. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy i skierowani do odpowiednich sal na zajęcia z języka angielskiego na poziomie akademickim. Pierwsze spotkania dotyczyły wybranych aspektów tłumaczenia ustnego i pisemnego. Prowadził je dr Piotr Cegłowski. Pan doktor przedstawił nam, jak wygląda praca tłumacza i wspólnie omówiliśmy cechy, którymi powinna się wykazywać taka osoba oraz sprawdziliśmy się w tej roli.
Czytaj całość...
Jak służyć innym? Idea wolontariatu- szkolenie dla uczniów
poniedziałek, 18 kwiecień 2016
Dnia 11 kwietnia 2016r. w kaliskim Liceum, w ramach współpracy z PWSZ z Wałcza, odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów ,,Jak służyć innym ludziom? Idea wolontariatu”. Odbiorcami byli gospodarze klas oraz działacze szkolnego koła wolontariuszy.
Program szkolenia poruszał m.in. ideę i terminologię wolontariatu, integrację i komunikację, prawa i obowiązki, planowanie pracy, praca w zespole oraz motywowanie wolontariuszy. Zajęcia prowadzone były w sposób kreatywny i twórczy.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>